Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve škole jsme dostali za film jen dvojku aneb Jak jsem si jel pro Oscara. Filmová reflexe Viktora Horáka 02

05.11.2024
Ve škole jsme dostali za film jen dvojku aneb Jak jsem si jel pro Oscara. Filmová reflexe Viktora Horáka 02

Foto: Se svolením Viktor Horák (stejně jako snímek v článku)

Popisek: Tvůrci Krajana na oslavách FAMO

Nyní k samotnému zrodu naší cesty do Londýna. Poté, co jsme snímek sestříhali společně s naším šikovným střihačem Lukášem Skalníkem, tak film Krajan započal svoji „jízdu” po festivalech. Ve škole se sice snímek nesetkal s nějakými většími ovacemi a byl hodnocen dvojkou. To se již v těchto dnech změnilo a písecké FAMO se náš úspěch nyní náramně hodí. Očividně a logicky.

Zatímco jsme film posílali na nejrůznější filmové festivaly v Česku i v zahraničí, tak jsme zaregistrovali, že jeden z našich kamarádů přihlásil svůj bakalářský film z FAMO do soutěže o studentské Oscary. Nejdříve jsme si mysleli, že se jedná o nějaké falešné Student Academy Awards, které reálné ceny americké Akademie filmového umění a věd zneužívají a využívají pouze jejich dobré jméno. Opak byl ale realitou. 

Nicméně jednou jsme takto s Pavlem seděli u sklenice piva a rozhodli se, že když se onen kamarád chlubí pouze přihláškou do prestižní soutěže, tak to zkusíme také. Přihláška byla navíc zdarma, takže proč to nezkusit, že? 

Po necelém měsíci začalo e-mailové bombardování. Následně jsme začali googlit a všechno vypadalo, že jsme se opravdu přihlásili na ty „reálné” studentské Oscary. Díky našemu známému pedagogovi z písecké „filmovky” a náměstku ministra kultury Michalovi Šaškovi jsme se nakonec dozvěděli, že se opravdu jedná o studentské Oscary. A tím naše cesta začala. Nejdříve jsme se dostali do semifinále, kde bylo posledních 12 až 14 nominovaných. Poté se akademici ozvali s tím, že jsme ve finální sedmičce nominantů na pověstného „zlatého plešouna”. 

Mezitím přišly první rozhovory a mediální výstupy. Akademici si nás následně pozvali na online rozhovor s dalšími studenty. Sdělili nám, že se jedná o informační meeting a my jsme se bez nějakého většího očekávání připojili na call. Očekávali jsme, že tam bude dalších sedm nominovaných - ale opak byl pravdou. Byli jsme tam pouze tři vítězové. Kromě mě a Pavla se rozhovoru účastnil také čínsko-americký režisér Robin Wang a Němec Jens Kevin Georg. Během tohoto rozhovoru nám organizátoři z Akademie oznámili, ať si uděláme čas 14. října, protože jsme letošní vítězové. Takto jsme se poprvé seznámili a alespoň virtuálně viděli s dalšími soutěžícími „face to face.” A tehdy jsme se dozvěděli, že opravdu nějakou cenu získáme. 

Bylo to obrovské překvapení a satisfakce! Všechno to filmařské utrpení stálo za to. Krajan měl svůj smysl, proběhlo našimi hlavami. Vždyť jsme vyhráli Oscara! Sice ne toho opravdového, dospěláckého, ale co si budeme. Vždyť i „jenom” ten studentský znamená opravdu hodně. 

Následně začalo další mailové kolo a série hovorů s akademiky. Společně s organizátory jsme nahrávali rozhovory do medailonků, které se promítaly během vyhlašování v londýnském kině Odeon. První týden jsme museli držet informační embargo a poté se strhla mediální mela. Rozhovory, články a novináři. Česká televize, Prima, Forbes, CzechCrunch, Echo24 apod. Mluvili jsme takřka všude a neustále. A říjen se kvapem blížil. Mezitím jsem si odjel na rychlý, krátký a velmi příjemný výlet do Amsterdamu. 

Po prodlouženém a velmi užitém víkendu v hlavním městě coffeeshopů a Heinekena jsem se vrátil zpět k naší „oscarové pohádce”. Akademici nám následně poslali první informace ohledně ubytování a programu plus letenky. Dostali jsme i několik vstupenek na slavnostní ceremoniál a následnou VIP recepci v Národní galerii. Vstupenky jsme rozdali rodinným příslušníkům a dalším členům štábu, bez kterých bychom to nezvládli. 

Září uběhlo neskutečně rychle a nastal začátek října. S Krajanem jsme ještě těsně před odletem absolvovali speciální projekci v rámci festivalu Finále Plzeň, kde i ministr kultury Martin Baxa (ODS) divákům doporučil, aby si našeho Krajana nenechali ujít. Poté byla předposlední projekce s besedou v Sedlčanech, kam nás pozval náš kamarád a spolužák z FAMO Ondřej Kymla. Během této projekce proběhla i milá beseda plná potlesku a vtipné odměny v podobě jogurtu Krajanka. 

Poslední projekce před naším odletem do Spojeného království proběhla v rámci výročí 20 let naší alma mater v Písku. Uvedení filmu v píseckém kině Portyč bylo vrcholem oslav 20 let Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Však jsme se po roce vrátili do školy a k jejímu dvacátému výročí jí darovali prvního studentského Oscara. Teď už se nemůže jenom pražská FAMU pyšnit tímto prestižním oceněním, ale už i naše písecká „filmovka” snad stoupla v očích odborné i laické veřejnosti. Po projekci následovalo asi hodinové natáčení filmařského podcastu Pitch, kde jsem vystoupil společně s kameramanem a spolurežisérem Pavlem Sýkorou, scenáristou Petrem Pelechem a hercem Pavlem Baťkem. Tak snad jsme tam neřekli nic kontroverzního, ale soudě podle občasného potlesku a salvy smíchu to bylo ve vší počestnosti. Následovala afterparty v píseckém Balzámu, kde byli všichni - kamarádi, spolužáci, absolventi i pedagogové.

 

Beseda po promítání

Mezi vínem, pivem a chlebíčky bylo cítit, že naše cena škole pomůže. Sice jsme ještě nevěděli, jestli to bude zlato, stříbro nebo bronz, ale upřímně - na to se historie už neptá. Nakonec to ale dopadlo více než dobře. Oslavy probíhaly na začátku října a nám v tu chvíli už zbýval pouhý týden do odletu. Dostavily se první nervy, stresy a uvědomění si, že se to opravdu děje. Štěstí, strach i nervozita byla na denním pořádku. K samotnému odletu a rozhovoru v Dobrém ránu zase příště…

 

QRcode

Vložil: Viktor Horák