Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šikana je svinstvo a krása není všechno. Braňte se, ať jste malí, nebo velcí. TV glosář Ely Novákové

29.09.2024
Šikana je svinstvo a krása není všechno. Braňte se, ať jste malí, nebo velcí. TV glosář Ely Novákové

Foto: Raego (snímky v článku Česká televize - Eva Koňaříková)

Popisek: Zpěvák Raego se netají minulostí stotřicetikilového outsidera, který prošel šikanou, chudobou a bojem s vlastním vzhledem

Pro některé společenské jevy máme nová pojmenování, jejich existence je ale stará jako lidstvo samo. Posmívá se vám někdo, že nemáte ideální váhu, neumíte se postavit na lyže, máte krátké nohy, nosíte silné brýle? Věřte, že ten, kdo se vám směje a trápí vás, má nejspíš v sobě skrytý větší problém než vy. Dřív se tomu říkalo výsměch, šikana, dnes se to nazývá body shaming, je to ale pořád to samé.

Mít rád své tělo, ať je jakékoliv, není pro mnoho lidí vůbec snadné. Vlastně pro většinu z nás, protože ideál dokonalé krásy a fyzické kondice nesplňuje skoro nikdo. Najdou se ale mezi námi tací, kteří si rádi odmáznou na druhých a využijí k tomu nějakou nedokonalost těla. Týká se to hlavně dětí a dospívajících, body shaming se ale může vyskytnout i mezi dospělými, protože moderní doba klade až příliš velké nároky na fyzickou krásu.

Fotografie v módních časopisech, reklamy, videa na sítích, to vše diktuje, jak máme vypadat, jak se máme oblékat, co máme zvládnout. Přitom není nic proměnlivějšího, než názor na fyzickou krásu a osobní styl. Jenže když se do vás někdo začne strefovat a pár jeho kámošů nebo kolegů v zaměstnání se k němu přidá, musíte být hodně silná osobnost, abyste nepropadli pocitu méněcennosti a nezačali se vyhýbat společnosti, schovávat se do co nejméně nápadného oblečení, nebo dokonce skončit s mnohem vážnějšími problémy, sebepoškozováním nebo poruchami výživového spektra – anorexií a bulimií.

 

Tělo v mé hlavě

Česká televize odvysílala před pár dny dokument, který doporučujeme zhlédnout na iVysílání všem rodičům, učitelům i dospívajícím. Nezabývá se totiž vážným onemocněním ani úspěchy jeho léčbě, ale onemocněním společnosti. Laskavost, tolerance a uvědomění si vlastních možností proti možnostem našich bližních jsou totiž témata, které v době, kdy stále více žijeme bez osobních kontaktů na sociálních sítích, zasluhuje stále více pozornosti.

Režisérka Dagmar Smržová pozvala do studia lidi, kteří byli ochotní vypovídat o tom, jak je postihl body shaming. Ponižování, posměšky a nevhodné komentáře mohou vést k posedlosti jídlem, váhou či vzhledem a být příčinou deformovaného vnímání sebe samých. Původci nevhodných komentářů jsou přitom často lidé z blízkého okolí, jimž důvěřujeme nejvíc – příbuzní, učitelé, trenéři, spolužáci. „Jak aktuální a zároveň alarmující je to problém ve společnosti, ukazuje i to, kolik se nám na základě výzvy ozvalo lidí. Byly to spousty zájemců, nejen z řad žen, ale také mužů, kteří chtěli své velice silné příběhy sdílet, a tím i ukázat možná řešení těm, kteří něco podobného zažívají,“ vypráví o natáčení režisérka.

Šikana se nevyhýbá nikomu

Součástí natáčení dokumentárního experimentu byly také osobní zkušenosti hudebníka Raega, herečky Báry Jánové a plus size modelky Natálie Debnárové, kteří si body shaming zažili na vlastní kůži. Byli přítomní ve studiu, a poskytli tak podporu těm, kteří svůj příběh sdíleli poprvé. Doplnil je i psycholog Jan Kulhánek, který se této problematice dlouhodobě věnuje. „Dokument Tělo v mé hlavě mi přijde speciální v tom, kolik v něm vystupuje lidí, do kterých byste na první pohled ani neřekli, že by mohli mít takové potíže. Líbí se mi, že otvírá diskuzi o tom, jestli v naší společnosti musí být krása definovaná vždy fyzicky a zda nemůže být respektována i ta duševní,“ navazuje na režisérku projektu hudebník Raego, který je autorem závěrečné písně Mý tělo, odrážející jeho osobní reflexi body shamingu.

 

Raego

Raego během natáčení dokumentu

Nedejte se, braňte se, ale hlavně věřte sami sobě

Dokument ve vyprávění nejrůznějších příběhů lidí, kteří na vlastní kůži zažili body shaming, vysílá jasné poselství. Nikdo není dokonalý, zvlášť ne ten, kdo se vám posmívá. Za jeho chováním se nejspíš skrývá nějaký jeho vlastní problém. Vlastně vám závidí, že i když nejste dokonalí, jste v něčem úspěšní, umíte se smát, bavit, žít. Nedejte si to vzít. Neoplácejte, ale také si to nenechte líbit.

Svěřte se s tím, že vás někdo trápí, někomu blízkému, poraďte se s moudrým učitelem, v extrémním případě vyhledejte odbornou pomoc. Posilujte své sebevědomí tím, že se soustředíte na to, co vám jde dobře, a nebojte se tím pochlubit. Každý z nás má něco, co mu obohacuje život, a když to sdílí, obohacuje tím i své okolí. Na tom záleží, ne na tom, jestli jste tlustý, tenký, malý nebo velký. A jestli se zrovna potýkáte s tím, že se vám někdo posmívá, podívejte se třeba na dokument Tělo v mé hlavě, najdete v něm případy, podobné vašemu, i návod, jak z toho ven.

Zdroj: Česká televize

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková