Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Film Krajan zabojuje o studentského Oscara! Obrovský úspěch našeho autora, recenzenta Viktora Horáka

03.09.2024
Film Krajan zabojuje o studentského Oscara! Obrovský úspěch našeho autora, recenzenta Viktora Horáka

Foto: Se svolením Viktor Horák (stejně jako snímky z filmu v článku)

Popisek: Rezˇise´rˇi filmu Krajan Viktor Hora´k a Pavel Sy´kora

Krátkometrážní dobové drama Krajan režiséra Pavla Sýkory a Viktora Horáka se dostalo do finálového výběru americké Akademie filmového umění a věd, známé jako studentský Oscar. Letos je Krajan jediným zástupcem České republiky a historicky prvním hraným snímkem z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku (FAMO), který se probojoval do této prestižní soutěže. Byl vybrán z celkem 2683 přihlášených filmů a postoupil do finálové sedmičky. Film z písecké FAMO se na podzim utká o zlatého plešouna společně s filmy z Německa, Británie, Polska, Itálie a USA.

Dvaceti pěti minutovému historickému dramatu herecky dominuje herecký bard Jiří Štěpnička a Pavel Batěk. Ve vedlejší roli se představí Martin Hlubocký. Krajan je absolventským magisterským filmem, který režíroval Pavel Sýkora a Viktor Horák podle scénáře Petra Pelecha. Sýkora na filmu pracoval také jako kameraman. Za hudbu je zodpovědný Jakub Zajíc a za střih Lukáš Skalník.

 

Jiří Štěpnička

Silvestr 1944

Krajan se odehrává během silvestrovského večera roku 1944, kdy se uprostřed sněhové vánice v chatě odstřihnuté od civilizace setkávají dva muži – vdovec Petr Bernát a důstojník SS Konrad Neumann. „Jediné, co oba muže spojuje, je jejich sudetský původ. Zpočátku se jejich konverzace točí okolo všedních témat, ale s blížící se půlnocí začínají řešit hlubší a palčivější otázky. Odkrývá se tragická minulost a je jasné, že pro Bernáta a Neumanna bude dnešní noc osudová,” uvádí synopse.

 

„Pamatuji si to naprosto přesně,“ říká spolurežisér a kameraman Pavel Sýkora. „Nápad na tento film jsem dostal 24. února 2022. V den, kdy ruská vojska překročila ukrajinské hranice,” vzpomíná na první myšlenku na svůj absolventský film. „Film se sice odehrává během II. světové války, ale znatelně odkazuje na aktuální dění,” říká Sýkora. 

Stále aktuální Sudety

Snímek se zaobírá především sudetskou otázkou a vztahy mezi Němci a Čechy v období 2. světové války. Nikdy nehynoucí téma, zda Sudety patří Německé říši, nebo k Čechám, je katalyzátorem postupně gradujícího napětí.

 

„Krajan pojednává o osobním selhání a nenávisti, která číhá v každém z nás, ale nedokážeme ji ventilovat do té doby, kdy pověstná poslední kapka způsobí povodeň,” říká spolurežisér (zároveň již několikaletý filmový recenzent Krajských listů.cz) Viktor Horák. Dodává, že ne všechny na první pohled „zlé” postavy musí být záporné. „Náš důstojník SS se ukazuje v trochu jiném, odlišném světle. Nechtěli jsme, aby byl jenom antagonistou. Přestože může působit jako vetřelec a násilník, tak je Bernátovi defacto rovnocenný,” přibližuje Horák.

 

Pavel Batěk

„Bylo to po dlouhé době, co jsem točil se studenty a musím říct, že jsem byl velmi spokojen,” říká herec Jiří Štěpnička, který ztvárnil ústřední postavu filmu. „Kolegové z filmové akademie byli vstřícní, profesionální a výsledný film se také povedl.”

Pavel Batěk uvedl, že film Krajan je pro něj takovým „fokusem na jednu kostičku” z mozaiky nesčetných hrůz nacismu. „S klukama (a mám na mysli i Jiřího Štěpničku) byla práce skvělá, jen sužovaná velkou zimou a únavou při nočních natáčeních. Ve výsledku ale zbývají na natáčení jen ty hezké vzpomínky,” zavzpomínal na natáčení Pavel Batěk.

 

Jiří Štěpnička a Pavel Batěk

„Při psaní scénáře bylo největší výzvou samotné téma sudetské otázky – snažit se zachytit všechny aspekty tohoto historicky a politicky komplexního tématu, a přitom vytvořit srozumitelný a poutavý děj,“ říká scenárista Petr Pelech. „Věřím, že náš film nabízí divákům silný příběh, který v nich bude rezonovat,“ dodává Pelech.

Čtyři dny natáčení

Studenti písecké filmovky” natáčeli čtyři dny v březnu 2023 ve skanzenu Chanovice na Plzeňsku. Náročné podmínky, co se týče zimy a prostředí skanzenu, dopomohlo k tomu, aby filmaři přiblížili atmosféru silvestrovského večera roku 1944. Film Krajan finančně podpořil Plzeňský kraj, Městský obvod Plzeň 6 Litice, obec Dolní Kalná a další. Premiéru si odbyl v březnu 2024 v pražském kině Dlabačov v rámci festivalu FAMOSFÉRA. Aktuálně snímek putuje po festivalech a 20. září bude promítán na festivalu Finále Plzeň. Mimo jiné získal Cenu za nejlepší film do 30 let na pražském festivalu FOFR.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Anička Vančová