Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Příliš mnoho uchazečů o jedno nechtěné dítě. TV glosář Ely Novákové

23.06.2024
Příliš mnoho uchazečů o jedno nechtěné dítě. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Karel Heřmánek se v seriálu Mozaika vrací před kameru jako do sebe zahleděný důchodce, který události kolem moc nechápe. Nebo je spíš chápat nechce?

Voyo nasadilo na začátek léta těžký vztahový kalibr. Seriál Mozaika dává zabrat všem divákům, kteří si léta zvykali na stereotypy banalit v romantických seriálech.

Ne že bychom z českých seriálů vůbec neznali pokusy o hlubší ponor do rodinných vztahů ve vypjatých situacích, vzpomínka na velmi podařené Kukačky hned tak z paměti nevymizí. Překvapivé je spíš to, že autorka Mozaiky Alice Nellis tentokrát napsala scénář pro komerční televizi. Její ponory do hloubi duší zejména žen byly totiž dosud stereotypům komerčních rodinných seriálů hodně vzdálené. Ale nikdy neříkej nikdy.

 

Oblíbené téma

Alice Nellis má své životní téma a prozkoumala ho už z mnoha stran. Je to přirozená touha po mateřství, prověřovaná spektrem možností i nemožností moderní doby. Opravdu všechny ženy touží mít dítě? Co jsou ty, kterým pud i společenské zvyky velí stát se matkou, ochotné kvůli tomu podstoupit? Do jakých rodin se děti dnes rodí? Je normální být svobodnou matkou? Jaké jsou mezigenerační vztahy matek a dospělých dcer? A jako vykřičník za těmito otázkami se Alice Nellis vrací i k tématu dětí adoptovaných.

Pravda je, že muži v tom všem u Alice Nellis hrají roli spíš doplňkovou, její svět je svět Venušanek. Asi nejvíc vzala muže jako rodiče na milost ve sběrném dokumentu Adopce: Konkurz na rodiče, kde čtyři roky sledovala snahu jednoho páru získat dítě. Tentokrát všechna tato svá nevyčerpatelná témata nahrnula do příběhu jedné rodiny. A je z toho podařený obrázek života několika generací dnešních dnů.

 

Medvecká_MozaikaTaťjana Medvecká jako matka Helena ví všechno nejlíp a také by všechno nejraději řídila. Jenže dospělé děti už mají o životě svoji představu.

Pročpak se babička s dědečkem rozvádí?

Helena a Jindřich jsou svoji čtyřicet let. Tedy byli. Až do chvíle, kdy svým dvěma adoptovaným synům a dvěma vlastním dětem oznámili, že se rozcházejí. Chtějí opravit dům, aby ho dobře prodali, a tak si je na nějaký čas budou děti muset rozdělit do svých domácností. A že jsou to domácnosti pestré. Nejstarší Richard se pilně stará o chod dobře zavedeného autoservisu a také o svou milovanou ženu Bělu. Té tlučou biologické hodiny a zoufale touží po dítěti. Nezabírá ale ani hormonální terapie.

To David má s Lucií dětí jako smetí, k tomu ale také milenku a neuspořádaný muzikantský život. Kdyby ho starší bratr neživil jako nepříliš výkonného zaměstnance svého podniku, asi by jeho rodina žila z ruky do huby. Děti od nejstarší puberťačky až po batole jsou pro Davida nezáživná součást života. Nechápe, proč Lucie prožívá Ančiny pubertální vzdory. S milenkou si také moc neví rady, prostě vlaje životem.

Také dvojčata Michal a Madla mají životy pomotané. Michal je homosexuál, žije s přítelem Vojtou na velkém statku, který tak tak stíhají obhospodařovat. Oba se trápí nejvíc tím, že nemohou statek zabydlet dětmi. Madla je trochu bohémka, výtvarnice a učitelka na základní umělecké škole. Roky žije s dobrákem Igorem, ten je ale věčně někde na cestách. A jak už se to tak stává, Madla otěhotní, jenže ne s Igorem. Celá rodina je vzhůru nohama. Zájem o dítě mají Michal s Vojtou i Richard s Bělou. A Helena vůbec nechápe, proč Madla s dítětem váhá, vždyť je konec konců jedno, kdo je jeho otec.

Jedno nechtěné a zdaleka ještě nenarozené dítě se tak stává katalyzátorem vztahů v celé rodině. A divák tuší, že za stěhováním krabic z rodného domu se skrývá tajemství, které si Helena s Richardem nechávají pro sebe. Nepůjde náhodu o to, že dvojčata patří geneticky do rodiny jen napůl? Při všech těch vztahových krizích se přitom nad vším klene oblouk vzájemné lásky. Mezi rodiči a dětmi i mezi vlastními i nevlastními sourozenci, dokonce i mezi jejich partnery. Moc si sice vzájemně nerozumí a soužití v jedné domácnosti přináší nejednu bolístku, co ale naplat, patří k sobě a jsou svázáni silnými pouty. Kdo ví, jestli by je někdo z nich nejraději neroztrhl na cucky, ale ono to nějak nejde, protože se všichni navzájem potřebují.

 

Heřmánrek_MozaikaOtec Jindřich (Karel Heřmánek), vášnivý sběratel hub, už miluje svůj klid. Najednou je ale zavalen událostmi, které obracejí jeho svět vzhůru nohama.

Rodina jako uzavřená komunita

Jejich rodinné vztahy jsou tak silné, že tvoří ochrannou bariéru vůči okolnímu světu. Tady se autorka možná až příliš omezuje na mikrosvět jedné rodiny, do kterého okolí vlastně nemá šanci zasáhnout. Přátelé, milenci a milenky stojí naprosto stranou. Nemají do ničeho co kecat, rodinné vazby jsou neprůstřelné. Alice Nellis prostě stvořila jeden svět uprostřed čehosi, co se rodiny dotýká jen mizivě.

V tom je trochu potíž celého vyprávění, přece jen velká plocha šestnáctidílného seriálu si s mikrosvětem úplně nevystačí. Jsme teprve u čtvrtého dílu, možná vedlejší zápletky ještě přijdou, zatím se ale intenzivně babráme pouze v kolotoči stěhování Heleny a Jindřicha a otvírání Pandořiných skříněk rodin jejich dětí. Daleko jsme se nedostali. Tempo je na komerční seriál velmi pomalé, dialogy střídmé, i když mnohdy navádějí diváckou pozornost na zkoumání toho, co se za nimi skrývá.

 

Podzimková_MozaikaZatímco Madla (Eva Podzimková) si s nečekaným těhotenstvím neví rady, všichni kolem to vědí úplně přesně. Jenže každý to vidí jinak.

Přesně obsazení herci

Vše stojí a padá s hereckými výkony. Návrat Karla Heřmánka před kameru je nečekaný, nicméně je vidět, že nic neztratil ze svého šarmu a schopnosti převléct si ošuntělé šaty do sebe zahleděného důchodce, který to, co se děje okolo něj, moc nechápe. Nejraději žije se svou sbírkou hub, jenže kam teď s ní? Taťjana Medvecká se ujala role nejmenované hlavy rodiny, milující matky a babičky, která by ráda řídila životy všech členů rodiny. To, že ji moc nechtějí poslouchat, ji nutí hledat nějakou novou zábavu. Herečka svým projevem přesně vystihuje ženu, která má v životě jasno hlavně v tom, že její rodina musí držet pohromadě. Tahá za nitky dokonce i tím, že občas vyzradí nějaké to své tajemství, aby u svých dětí i jejich partnerů našla pochopení a ochotu ke spolupráci.

Jan Nedbal, Marek Adamczyk, David Máj i Eva Podzimková jsou typově přesně obsazeni do rolí dětí a Martha Issová, Tomáš Drápela i Kristýna Ryška v rolích jejich partnerů je neméně přesně doplňují. Vlastně je to na léto dost podařený seriál. Tedy pokud vás baví prohrabování se ve vztazích v jedné početné rodině, které nutno brát jako model, vytvořený pro jeden velký román, nikoliv jako obraz skutečnosti.

Zdroj: TV Nova

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková