Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Influencerský dějepis boří školní osnovy aneb Jak se stát tváří velké obrazovky. TV glosář Ely Novákové

09.06.2024
Influencerský dějepis boří školní osnovy aneb Jak se stát tváří velké obrazovky. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímek v článku)

Popisek: Youtuber Martin Mikyska alias Mikýř

Zdá se, že to může zvládnout skoro každý. Prostě začnete natáčet krátká videa a na internetu propagujete nejdřív sám sebe, a pak své sponzory. Zas tak jednoduché to ale není, abyste v džungli internetu prorazili, musíte mít nejen dobrý nápad, ale také schopnost ho originálně zpracovat, zaujmout osobitým stylem, smyslem pro humor i uměním tvořit mikroscénáře na běžícím pásu.

Martin Mikyska alias Mikýř tohle všechno postupně zvládl, a když sledovanost Mikýřovy úžasné pouti internetem začala lámat rekordy ve sledovanosti, přišla s nabídkou napřed intenetová televize MALL.TV, a nakonec i televize velké obrazovky. Prima na kanálu COOL dává prostor pořadům pro  internetovou generaci, styl je tu uvolněný, humor často nekorektní a pohled na svět zkratkovitý, nicméně obvykle dobře vypointovaný. Že je to kanál právě pro osobnosti Mikýřova typu, které se jen tak s něčím nepárají, dokazuje nyní osmidílný seriál půlhodinových skečů na téma nejstarší české dějiny Mikýřova hysteorie českých dějin.

Učitelé si nejspíš rvou vlasy

V našich krajích je zvykem k výuce dějepisu přistupovat veskrze vážně, jako by historie byla prosta humoru a vtipu. Přitom jeden každý z nás dobře ví, že bez humoru se život nedá přežít, a tenhle fakt se bezpochyby táhne dějinami lidstva, dokonce i toho našeho nárůdku, který se tak rád bere zoufale vážně. Vzácné úkazy, jakými jsou Švejk nebo Jára Cimrman, se pak stávají figurami kultovními, když už nám z té šedivé serióznosti kape na maják.

Angličané jsou na tom jinak, nijak se nebrání pohledu na historické velikány v županu a pantoflích. Z tohoto principu vzešla i série Cunk on Britain, v níž investigativní reportérka klade renomovaným osobnostem společenských věd absurdní otázky typu Je skála z kamene, nebo kámen ze skály? A tímto způsobem provází diváky britskými dějinami.

 

Mikýř

Mikýř, Eliška a Damián

Martin Mikyska se tímto formátem inspiroval a přináší ve své sérii zásadní pohled na klíčové momenty nejstarších českých dějin. Suchopárným učitelům dějepisu se to asi líbit nebude, ale dělají chybu. Ono totiž smíchat zdánlivě nesourodou směs faktografie, pokusů o načrtnutí alternativního chodu dějinných událostí ve smyslu co by bylo, kdyby to začalo jinak a přidat k tomu třeba nesmyslné pohledy na historické osobnosti z hloupých seriálů není vůbec jednoduché ani pro tvůrce ani pro diváka. Toho druhého to chtě nechtě nutí myslet, což je podnět, který by učitelé měli ocenit.

Ne každý takovou porci humoru stráví

Jistě, Mikýřova hysteorie není pro každého. Pokud se u ní chcete opravdu zasmát, ta základní fakta z hodin dějepisu musíte mít v hlavě. Jinak totiž těžko pochopíte, kde nad nimi Mikýř láme hůl a pouští se do čistě dadaistického vtipu, navršeného z obrazů idylických míst naší krajiny, kombinovaného s absurdními otázkami kladenými historikům, kteří se tváří, jako by z nich měli zamotanou hlavu. Přidejte hru se slovy a větami, v nichž vyniká košatost českého jazyka, a význam slov a spojení může být tak různý, až se tomu nechce věřit. Když přidáte kus natáčení přiblblého seriálu Eliška a Damián, ze kterého si hlavní představitelé odskočí sehrát role kněžny Libuše a Přemysla Oráče, je to už slušná nálož, ve které je třeba se orientovat rychle a s mozkovými závity, spuštěnými na plnou rychlost.

Jsou diváci, kteří komentují Mikýřovy exkurzy do českých dějin s radostným nadšením, jiní jim prostě nerozumí a nebaví je. Ty druhé podezírám, že jedou v modu – u televize čumím do mobilu, případně odbíhám mýt nádobí, takže jim souvislosti prostě unikají. Nebo se jim nechce myslet a tím pádem jim pointy unikají a vtip je potracen. Netvrdím, že Mikýř stvořil televizní skvost, jeho půlhodinky mají pořád blíž k internetovým skečům, než ke skutečně propracované edukativní zábavě, ale pokus oceňuji. Už proto, že Mikýřovým vrstevníkům je předpokládám takový formát blízký, a právě jim je především určen.

Zdroj: FTV Prima

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková