Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovarský festival odtajnil první perly programu. O Křišťálový glóbus budou bojovat české zabijačkové drama a Světýlka. Filmová reflexe Viktora Horáka

07.06.2024
Karlovarský festival odtajnil první perly programu. O Křišťálový glóbus budou bojovat české zabijačkové drama a Světýlka. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: Se svolením KVIFF

Popisek: 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už pomalu klepe na dveře

Rok se s rokem sešel a opět se přiblížil další ročník karlovarského filmového festivalu. Letošní už 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se uskuteční od 28. června do 6. července a nabídne v soutěžních sekcích Hlavní soutěž, Proxima a v nesoutěžní sekci Zvláštní uvedení 32 filmů, z toho téměř polovinu debutů.

V porotě hlavní soutěže zasedne oscarový herec Geoffrey Rush, který si z festivalu před dvěma roky přivezl Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, oznámil umělecký ředitel festivalu Karel Och. Česká kinematografie bude mít v hlavní soutěži dva zástupce, Světýlka režisérky Beaty Parkanové a celovečerní debut Adama Martince Mord.

Pořadatelé festivalu také oznámili, že hostem festivalu by mohl být ukrajinský režisér Oleh Sencov, který se po ruské anexi Krymu stal jedním z nejznámějších odpůrců ruského režimu. Festival v sekci Zvláštní uvedení nabídne jeho snímek Real. „Když nám režisér Sencov prostřednictvím producentů nabídl svůj nejnovější film, protože on sám je na frontě, byl to pro nás velmi silný okamžik. Jsme s ním v kontaktu a přislíbil, pokud to bude v jeho silách, že do Karlových Varů přijede. Záleží to na rozhodnutí jeho velícího důstojníka, který ví o tom, jak je projekce filmu Real a účast Sencova na karlovarském festivalu důležitá pro medializaci krvavého a smutného konfliktu na Ukrajině,“ řekl umělecký ředitel Och.

 

Sencov Oleh Hennadijovyč

Ukrajinský režisér ruské národnosti Oleh Hennadijovyč Sencov; foto Rise and Shine World Sales

Umělecký šéf MFF KV dále doplnil, že festival nabídne jedinečný mix žánrú a témat, vibrujících současným světem umělecké kinematografie. „Provokativně revizionistická polemika s estetickými kánony dobového filmu. Vyvážený, vnímavý, ale i nevšední pohled na osud ženy od útlého do zralého věku v současné společnosti. Intenzivně bezprostřední vliv politických událostí na život jednotlivce kdekoli na světě. Tato témata se našemu dramaturgickému týmu zjevila před očima v okamžiku završení procesu výběru filmů do hlavního programu, v němž je z dvaatřiceti titulů celých patnáct debutů. Je mimořádně vzrušující, že tito talentovaní filmaři a filmařky na úsvitu svých kariér budou v karlovarském programu doprovázenirenomovanými tvůrci (a jejich zbrusu novými snímky), jako Mark Cousins, Oleh Sentsov, Noaz Deshe, Antonin Peretjatko, Beata Parkanová nebo Burak Çevik,“ prohlásil Karel Och. Za zmínku stojí české snímky v Hlavní soutěži. Debutující mladý režisér Adam Martinec představí venkovské drama Mord, které vypráví o jedné maloměstské zabíjačce, zatímco zkušená karlovarská stálice Beáta Parkanová uvede svůj nejnovější snímek Světýlka.

 

Světýlka

Veronika Žilková a Mia Bankó v dramatu Beaty Parkanové Světýlka; foto Bontonfilm

Ve festivalové porotě, která bude rozhodovat o Křišťálovém glóbu, zasedne mimo jiné česká herečka Eliška Křenková, islandský spisovatel Sjón nebo australský herec Geoffrey Rush, který se do Karlových Varů vrací po dvou letech. Ten se světové slávy dočkal v pětačtyřiceti letech, kdy mu role skladatele a klavíristy v životopisném dramatu Záře vynesla Oscara. Později vynikl třeba v roli svérázného logopeda v oscarovém snímku Králova řeč, komediální talent uplatnil v úloze kapitána Barbossy ve filmové sáze Piráti z Karibiku. A než se proslavil na stříbrném plátně, byl léta oblíbený v australském divadelním světě. V Karlových Varech nebude poprvé, před dvěma lety na festivalu získal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Soutěžní sekce Proxima nabízí i letos prostor filmařům, čekajícím na objevení, stejně jako renomovaným autorům, hledajícím nové směry své tvorby. Mezi tuctem snímků z různých koutů světa bude Českou republiku zastupovat film Od marca do mája v režii slovenského absolventa FAMU Martina Pavola Repky.

 

Od marca do mája

Zuzana Fialová a Jozef Abafi v dramatu slovenského absolventa FAMU Martina Pavola Repky Od marca do mája; foto Perfilm

Mimo soutěž představí nové filmy Jiří Mádl nebo Jiří Havelka

V nesoutěžní části hlavního programu bude uvedeno deset snímků, čtyři zahraniční a šest tuzemských. Debut íránské režisérské dvojice Alirezy Ghasemiho a Rahy Amirfazli vypráví o rodině, jež se v zemi, kde žije, nikdy nebude cítit doma. Nádherně nasnímaný film V zemi našich bratrů si srdce diváků získal již po premiéře na festivalu Sundance. I další filmy mají společného jmenovatele, vydání se na cestu, útěk, hledání. Píseň těch druhých je osobní esejí Vadima Jendreyka, který cestuje napříč starým kontinentem. V Cestě na pokraj války se dokumentarista Antonin Peretjatko vrací do Lvova, aby mimo jiné zaznamenal svědectví lidí, kteří zůstali na Ukrajině po ruské invazi. Vojenská evakuační akce Real dala jméno dalšímu filmu, odehrávajícímu se na ukrajinském území. Jeho režisér Oleh Sentsov je nejen uznávaný filmař a občanský aktivista, ale nyní brání svou vlast coby poručík ukrajinské armády. Film tak skýtá jedinečný hyperdokumentární vhled do reality války.

 

Real

Film Oleha Sencova Real přináší hyperdokumentární vhled do reality války očima jednoho z jejích přímých účastníků; foto Arthouse Traffic

Unikátní dokumentární projekt Kláry Tasovské Ještě nejsem, kým chci být je portrétem mezinárodně uznávané fotografky Libuše Jarcovjákové a na karlovarském festivalu bude mít první české uvedení po světové premiéře na Berlinale. Z dalších českých počinů byla vybrána fascinující výpravná sonda Jana Zajíčka Architektura ČSSR 58–89. Marie-Magdalena Kochová natočila svůj celovečerní debut Ta druhá, zkoumající fenomén takzvaných skleněných dětí. Dynamicky natočené Vlny jsou třetím celovečerním filmem Jiřího Mádla, ve kterém se vrací k roku 1968. Jiří Havelka natočil tragikomicky laděný příběh Zahradníkův rok o bezpráví, páchaném na mírumilovném zahradníkovi bohatým sousedem, v němž si hlavní roli zahrál Oldřich Kaiser. Do výběru se také dostal nekonvenční dokument Tatabojs.doc, v němž režisér Marek Najbrt představuje příběh známé české kapely formou hravé koláže.

 

tata_bojs.doc

Tatabojs.doc skládá obraz osobité kapely, která se i přes alternativní povahu své tvorby po právu řadí mezi naše přední tuzemské hudebníky; foto Česká televize - Ivo Dvořák

Pořadatelé již dříve oznámili, že Cenu prezidenta filmového festivalu Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii převezme na letošním 58. ročníku herec Ivan Trojan. Festival letos také vzdá poctu Francine Maislerové, jedné z nejuznávanějších castingových režisérek, která je držitelkou patnácti cen Artios Awards, udělovaných Casting Society of America.

Festival také nabídne retrospektivu filmů o spisovateli Franzi Kafkovi. Projekcí filmu Františka Vláčila Stíny horkého léta bude pokračovat tradice premiérového uvádění digitálně restaurovaných filmů české a československé kinematografie.

Také letos se čtenáři Krajských listů mohou těšit jako každoročně na denní report z karlovarského filmového festivalu.

 

Viktor Horák

QRcode

Vložil: Viktor Horák