Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Skandovali Hoši, děkujem,” vzpomíná zlatý fotbalový olympionik Oldřich Rott. Nezapomenutelní Marka Dobeše

17.04.2024
„Skandovali Hoši, děkujem,” vzpomíná zlatý fotbalový olympionik Oldřich Rott. Nezapomenutelní Marka Dobeše

Foto: Marek Dobeš

Popisek: Oldřich Rott při natáčení

Roku 2021 slavila FAČR 120 let našeho fotbalu. Z toho důvodu připravila pro všechny fotbalové fanoušky i speciální šestidílný dokumentární seriál, který jsem pod názvem Česká fotbalová mašina měl tu čest režírovat. Složili jsme v něm hold největším historickým úspěchům českého fotbalu.

„Měli jsme na seriál veskrze pozitivní reakce,“ prohlásil spoluautor projektu, tehdejší tiskový mluvčí FAČR, Michal Jurman. Ve zmíněném fotbalovém dokumentu vystupuje celá řada exkluzivních hostů, jakými jsou fotbaloví internacionálové a legendy K. Dobiaš, M. Kadlec, J. Koller, V. Lička, V. Mašek, A. Panenka, K. Poborský, O. Rott, D. Uhrin st., I. Viktor, ale i současní hráči V. Coufal, V. Darida, T. Hübschman, A. Král, T. Souček, T. Vaclík nebo skuteční herci jako P. Kříž, B. Saudková nebo D. Švehlík. Hlas v podobě průvodního komentáře propůjčil celému projektu P. Rímský. 

Mezi zpovídanými nesměl chybět fotbalista Oldřich Rott. Stalo se tak prakticky na začátku čtvrtého dílu s názvem „Zastávka na Olympu.“ 

Wikipedie o něm praví: Narozen 26. května 1951 v Třebechovicích pod Orebem. Jde o bývalého československého fotbalového reprezentanta, záložníka. Podílel na zisku zlaté medaile na fotbalovém turnaji hraném v rámci letních olympijských her v Moskvě v roce 1980. 

Psal se rok 1980 a přes neúspěšnou kvalifikaci na Mistrovství Světa 1978 v Argentině na nás čekaly dva velké úspěchy. Bronz na Mistrovství Evropy v Itálii a vítězství na Olympijských hrách v Moskvě. 

Fotbalová asociace musela tehdy vytvořit hned dva týmy. Jeden trenéra Vengloše pro Mistrovství Evropy v Itálii a ten druhý trenéra Havránka pro Olympijské hry v Sovětském svazu. Na Mistrovství Evropy roku 1980 získáváme v italské Neapoli bronzové medaile. 

Na den přesně za měsíc po slavném vítězství nad Itálií už vstupuje zčásti jiný československý výběr trenéra Františka Havránka do turnaje Olympijských her v Moskvě. A velice úspěšně. Postupem ze skupiny bez porážky. 

Vít Holubec (autentický televizní komentář): „Hledá Ličku a našel ho. Výborná hlavička, kterou narazil Rottovi. Rott jde nezadržitelně do pokutového území, ještě je tam Lička. Vízek. Z prázdné brány vykopává obránce. Míč přímo z čáry. Rott. Ještě máme šanci. Pokluda. Je to tam!“ 

„Pro mě to byla obrovská satisfakce, protože v 76. roce, když bylo Mistrovství Evropy v Bělehradě, tak jsem zůstal doma jako necestující náhradník. Bohužel to samý se mi přihodilo před Mistrovstvím Evropy v Itálii v 80. roce, které proběhlo někdy v červnu. A tak jsem byl strašně rád, že jsem se dostal do nominace na Olympijský hry do Moskvy, který byly v červenci a srpnu.“ 

Jaký byl plán, když jste na hry jeli?

Trenér Havránek to složil v podstatě ze tří mužstev. Z Dukly Praha, z Baníku Ostrava a ze Zbrojovky Brno. A my jsme si sedli jako kluci. On Havránek sázel spíš na bojovnost a na přístup k těm zápasům. Takže jsme věděli, že jeden na druhého se můžeme spolehnout, a že zabereme prostě všichni jako parta. Tuším, že tam bylo asi patnáct tisíc československých fanoušků. A když skandovali „Hoši, děkujem“ a my jsme obíhali to čestné kolo, tak to byla nádhera. 

Československá fotbalová mašina se řítila turnajem. Až 2. srpna 1980 dorazila na zastávku s názvem finále. Hrdinou se stal jediný střelec utkání střídající Jindřich Svoboda, který v roce 1976 přišel kvůli zranění o zlatý úspěch z Bělehradu. Poprvé v historii získáváme fotbalové olympijské zlato. Ruský brankář Lev Jašin prohlásí: „Za vaši zlatou medaili z kopané bychom vám dali s lehkým srdcem našich deset jiných.“ 

Jaký byl ohlas tohoto historického úspěchu?

V tom prvopočátku to podceňováno nebylo, dokud tady byl ten minulý režim. A potom to jako by trošku upadlo… nechci říct v zapomnění, ale nepřikládala se tomu taková váha, jak si myslím, že by měla být. Protože podle mě těžko někdo po nás bude tento úspěch opakovat. 

Poděkování: Ing. Martin Malík, MgA. Michal Jurman, Marek Matoušek, PhDr. Jiří Vopršal, Jaroslav Kolář

Příště Bartoloměj Bája - Shaark

 

Vložil: Marek Dobeš