Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdeněk Chlopčík musel z kola ven. Nebude StarDance bez něj nuda? TV glosář Ely Novákové

14.04.2024
Zdeněk Chlopčík musel z kola ven. Nebude StarDance bez něj nuda? TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Dvojnásobný mistr republiky v latinskoamerických tancích a deseti tancích Zdeněk Chlopčík byl obávaným porotcem adeptů na titul Krále/Královny tanečního parketu během všech dvanácti dosavadních ročníků StarDance. Česká televize oficiálně tvrdí, že chce změnu, šušká se ale, že pravou příčinou je vládnoucí hyperkorektnost, která některé jeho hlášky nevydýchala.

Předčasné jaro v zahradách přináší nečekaně brzy i jinak většinou až do léta chráněné informace o chystaném dalším ročníku taneční soutěže StarDance. Česká televize oznámila, že jako porotce končí ostrý jazyk Zdeněk Chlopčík. Jeho hlášky prý už byly někdy za hranou.

StarDance 2024 je pořad, na který se jako každý rok těší televizní diváci už od okamžiku, kdy se vítězkou předchozího ročníku stala éterická Darja Pavlovičová. Do podzimu je ještě daleko, ale první informace o tom, co nás letos čeká na tanečním parketu i v zákulisí, už pro vás máme.

Tančit bude Lucie Vondráčková

„První, kdo má podepsanou smlouvu, je Lucka Vondráčková. Nabídku přijala s velkým nadšením,“ prozradil Blesku zdroj z Kavčích hor a my to tedy prozrazujeme také, i když čtyřiačtyřicetiletá herečka a zpěvačka zatím striktně dodržuje pravidla a o své účasti ve StarDance nic neprozrazuje. Svěřila se jen s tím, že tanec pro ni není novinkou, ale také žádnou snadnou kategorií. „K herectví prostě tanec patří. Jen čím je člověk starší, tím víc to bolí,“ vyjádřila se. Lucie má za sebou role v muzikálech, kde hodně i tančila, a také v každém svém videoklipu pracuje s promyšlenou choreografií. Společenský tanec je ovšem něco úplně jiného, a tak i pohybově dobře vybavenou herečku čekají náročné tréninky.

 

StarDance 2023_porota

Porota 12. ročníku soutěže. S jejím obsazením zřejmě měla Česká televize nějaké trable už loni, protože v ní nakonec usedli jen Tatiana Drexler, Zdeněk Chlopčík a Richard Genzer.

Nečekaný konec Zdeňka Chlopčíka

Co Česká televize již odtajnila, je zásadní změna v porotě. Zdeňka Chlopčíka nahradí Jan Tománek.   Proč se legenda pořadu, spojená se StarDance od samého začátku v roce 2006, musela odporoučet? Oficiální vyjádření zní, že Česká televize chtěla změnu. „V historii StarDance se v porotách představilo celkem šestnáct osobností. Například Vlastimil Harapes, Michael Kocáb nebo Jan Révai. Změny ve složení poroty tedy nejsou vůbec ničím neobvyklým. Už teď mohu potvrdit, že se v připravované řadě vrátí Jan Tománek, který nahradí Zdeňka Chlopčíka. Ten v dosavadních dvanácti ročnících zvládal svoji roli skvěle a za to mu patří dík,“ říká kreativní producentka Lucie Kapounová.

Jenže vyměnit koně, který dává spřežení vítězný cval, zas tak úplně samozřejmé není. Pravda je, že Zdeněk Chlopčík proslul nejen svými brilantními analýzami tanečních výkonů, v nichž byl vždy spravedlivý a profesionální, ale také často lechtivými a sarkastickými poznámkami na adresu soutěžících. To se některým divákům líbilo, jiní ho za to kritizovali. V každém případě se ale jako showman staral o zábavný prvek soutěže. Expres.cz přinesl informaci od zdroje z Kavčích hor, že produkci se nelíbily některé šovinistické poznámky Zdeňka Chlopčíka. Inu, světu vládne hyperkorektnost a neposlušný porotce si asi nechtěl dát říct a sem tam si nějakou tu genderově nevyváženou větičku neodpustil. Že StarDance bez něj bude jiná, to je jisté. Moc to nechápou ani někteří jeho kolegové tanečníci. Za všechny to na sociálních sítích vyjádřil Marek Dědík, který se s ním ve StarDance setkal jako partner Veroniky Žilkové, Pavly Tomicové, Olgy Šípkové, Jitky Schneiderové a nakonec Martiny Viktorie Kopecké. „Chlopčík byl můj největší kritik, ale nedovedu si představit StarDance bez něj! Patří tam stejně jako Marek Eben. Tohle je velmi zvláštní krok. Proč měnit něco, co je dobrý!!!“ napsal.

Ani Jan Tománek ovšem není ve StarDance začátečník, naposledy tančil s Ivanou Chýlkovou a v porotě už také zasedal. Jeho hodnocení jsou také vždy přísně profesionální, ale mnohem poklidnější, než vtipné komentáře Zdeňka Chlopčíka. Nebude to tedy mít jako jeho náhrada v očích diváků snadné, hodně bude ovšem záležet na tom, kdo budou další dva porotci – a to ještě oficiálně nevíme.

 

Voldánová_Tománek_StarDance 2006

Tanečník a choreograf Jan Tománek se představil divákům poprvé už v roce 2006 jako partner moderátorky Jolany Voldánové. Jeho manželka Kamila tenkrát skončila s atletem Tomášem Dvořákem třetí.

Mění se choreografie

V posledních dvou ročnících StarDance byl hlavním choreografem show Marek Zelinka. Pravda je, že zejména loňský ročník příliš nechrlil choreografické nápady a ze strany diváků byl opatrně kritizován stejně jako loňské kostýmní návrhy Romana Šolce. Letos se tedy o náročnou choreografickou práci na celé show podělí dva profesionálové. Marek Zelinka se sám rozhodl, že už nechce pokračovat. Ivana Hannichová a Martin Kolda jsou ve StarDance úplnými nováčky a lze se těšit, že do příprav tanců vnesou nový vítr. „Ivana bude mít na starosti přípravu choreografií na úvod přímých přenosů a speciální taneční čísla. Martin bude od začátku červencových zkoušek až po finálový večer nápomocný tanečním párům s jejich jednotlivými vystoupeními,“ vysvětluje jejich role kreativní producentka Lucie Kapounová.

Martin Kolda je vicemistr České republiky v standardních formacích a reprezentoval i na Mistrovství světa. Vystudoval konzervatoř Taneční centrum Praha, magisterské studium absolvoval na HAMU. Byl členem baletního souboru Severočeského divadla v Ústí nad Labem, další jevištní praxi získával na scénách Stavovského divadla, Hudebního divadla Karlín či Jihočeského divadla. Během své kariéry spolupracoval například s Vincentem Patersonem, choreografem Michaela Jacksona a Madonny.

Ivana Hannichová je choreografka, lektorka, tanečnice, absolventka konzervatoře Tanečního centra Praha a HAMU. Vytvořila choreografie k českým verzím muzikálů Aida, Mamma Mia!, Tarzan a Anděl páně. Coby tanečnice prošla základy nejrůznějších stylů a žánrů, od baletu přes hip hop a jazz až po flamenco a folklor. Spolupracovala se souborem 420PEOPLE. Ve své lektorské praxi se věnuje převážně modernímu a jazzovému tanci.

 

StarDance 2019_porota

V porotě usedl Jan Tománek poprvé v desáté řadě v roce 2019, dalším „nováčkem“ byl tenkrát bývalý tanečník a člen legendární skupiny UNO Richard Genzer

Moderátoři zůstávají

Dobrá zpráva pro všechny příznivce StarDance je, že Marek Eben a Tereza Kostková zůstávají i nadále průvodci krásnými tanečními večery. Už loni se sice hodně mluvilo o změně, nakonec ale tento osvědčený tandem zůstal. Lze předpokládat, že to tak bude přinejmenším ještě letos a napřesrok, protože Česká televize má licenci ještě na dva ročníky pořadu. Co bude dál, to je ve hvězdách. Bude vůbec StarDance? A pokud ano, nepřevlékne se do nového kabátu s novými moderátorskými tvářemi?

Tereza Kostková i Marek Eben sami už několikrát prohlásili, že nic netrvá v světě věčně. Léta nikomu nestojí, Marek Eben často relativizuje svou další schopnost čelit stresu přímých přenosů a Tereza Kostková to shrnula koncem loňského roku v pořadu Na kafeeečko s Miluší Bittnerovou jasně: „V naší profesi je strašně důležitý umět některé věci včas pustit. A musím říct, že o tom seriózně už léta přemýšlím, že chci tenhle moment poznat. Mění se doba, mění se koncept, měníš se ty...“ vysvětlovala. Letos si ale ještě užijeme elegantní vtipkování Marka Ebena, který si s takzvaným šovinismem umí vždy dokonale poradit tím, že se hned plácne přes pusu, i nádherné šaty stále krásné Terezy Kostkové.

Zdroje: Česká televize, Blesk, Expres.cz

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková