Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak opravdu žije český policajt? Pět příběhů, které místo scenáristy psala každodenní realita. TV glosář Ely Novákové

10.03.2024
Jak opravdu žije český policajt? Pět příběhů, které místo scenáristy psala každodenní realita. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako snímky v článku)

Popisek: V novém dokumentu Poslání nečekejte akční scény, natočené podle scénáře. Tentokrát nahlédneme do skutečného každodenního života českých policistů.

Český časosběrný dokumentární film je světově proslulý díky jeho královně Heleně Třeštíkové. Tak monumentální práci, jako tomuto zvláštnímu žánru věnuje ona, si může připsat málokdo, ale občas se někdo objeví. Pak vzniknou pohledy do obyčejně neobyčejných životů, často zajímavější než příběhy smyšlené.

Na prvním místě se patří gratulovat Heleně Třeštíkové za francouzský Řád umění a literatury, který převzala minulý týden a přiřadila ho k množství cen, které za svou dlouholetou práci již obdržela. Rozhodnutí natáčet časosběrné dokumenty se datuje do režisérčina mládí a s některými svými hrdiny prožila díky tomu řadu desetiletí. Sama o sobě říká, že je lokální kronikářka, jenže její filmy nejsou prostá kronika.

Z nasbíraných záznamů života vytváří ucelené příběhy s dramatickou křivkou, která diváky dokáže upoutat stejně jako hraný film. René a Katka jsou legendární záznamy životů s velmi dramatickým vývojem. A stále s námi žijí i příběhy rodin, které Helena Třeštíková začala natáčet v roce 1980 a pokračuje v práci na nich dodnes. Jako pedagožka inspirovala i několik pokračovatelů, takže časosběrný dokument se v Čechách stal fenoménem, s nímž slavíme úspěchy na festivalech a které si diváci oblíbili.

 

Poslání 2

O výsledcích práce příslušníků Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex slýcháme ve zpravodajství. Co všechno ale pro ně jejich služba vlastně znamená?

Lidé s posláním

Česká televize pro diváky nyní ve spolupráci s Policií ČR připravila pět časosběrných dokumentů o pěti policistech, kteří na různých místech chrání bezpečnost nás občanů i státu jako celku. Kreativní producentkou a dramaturgyní série je Jana Hádková, která sama natočila několik dokumentárních filmů, zároveň je ale dlouholetou souputnicí Heleny Třeštíkové, jejíž práci po léta sleduje a oceňuje.  Režisérkou série je Libuše Rudinská, fotografka, scenáristka a režisérka dokumentů, v nichž se často věnuje silným společenským tématům. Takový byl například film Uloupené mateřství o nucené sterilizaci romských žen.  Častým námětem jejích filmů je také zdravotnická osvěta, natočila například film o borelióze nebo o rakovině prostaty.

Tentokrát se v České televizi uvázala do projektu, který se natáčel po dlouhou dobu, protože měl přinést podrobnější záběr do života policistů, tak aby se divák seznámil s tím, jaká je jejich profese, ale také jaký je jejich soukromý život v celé šíři. „Hlavním motivem dokumentu je nabídnout divákovi každodennost i neobyčejnost policejní práce, její přitažlivost a rozmanitost. Chce také motivovat nové uchazeče o práci u policie,“ říká Libuše Rudinská a dodává: „Policie má jistě náročná kritéria pro přijetí, avšak situace, v nichž se policisté ocitají, takové lidi vyžadují. Především ale slouží společnosti a za to jim děkujeme i prostřednictvím tohoto dokumentu.“

Jde tedy o kombinaci časosběrného dokumentu, vtahujícího diváka do osudů pěti policistů, zároveň ale o osvětu, se kterou má režisérka bohaté zkušenosti. Ví, jak zaujmout, jaké klást otázky, koho přizvat ke spolupráci, aby se divák dověděl nejen věci důležité, ale také drobné zajímavosti, které jsou zpestřením příběhů pěti životů.

 

Poslání 3

Ani práce u policie není žádná selanka, navíc i ženy v uniformách jsou manželkámi a matkami, které řeší každodenní „domácí úkoly“ jako všechny ostatní. Jak to zvládají? A jde to vůbec?

Není policista jako policista

Do Jirkova zavede diváky příběh romského policisty na tamějším obvodním oddělení. Podvody na pasovém oddělení odhaluje příslušník policie původem z Ukrajiny. Speciální mobilní tým hlídá pražské letiště a odhaluje rozličnou podezřelou činnost. Vnější hranici schengenského prostoru chrání policisté, působící v agentuře Frontex. Protipól mužského světa reprezentuje mladá žena, příslušnice dopravní policie. Seznámíme s tedy nejen s pestrou policejní prací, ale také s pestrým složením Policie ČR.

Jak náročná je příprava na práci policisty či policistky, proč si volí toto povolání, co všechno musí zvládat a jak to ovlivňuje jejich soukromí? Dramaturgie vybrala pět příslušníků různých věkových a národnostních skupin. Setkáme se zde s autentickým, životu nebezpečným nasazením romského příslušníka na obvodním oddělení, ukrajinského zaměstnance, který odhaluje podvody na pasovém oddělení. Uvidíme příslušníky speciálního mobilního týmu při zásahu na Letišti Václava Havla a zjistíme, že policie spolupracuje i s mezinárodními složkami při pomoci s uprchlíky. Protipól k mužskému světu ztvárňuje mladá žena, příslušnice z dopravní policie, kterou uvidíme v práci i při sportovních akcích s kolegy.

Zjistíme, jak se dá skloubit náročná profese s rodinným životem. Budeme sledovat pestrost policejních složek a jejich činností a také možnosti, příležitosti a životní šance, které tato práce, jež je spíše posláním, samotným příslušníkům přináší. Nahlédnutím pod pokličku si uvědomíme, jak je policejní systém propracovaný, a dostaneme příležitost poznat jeho důležitost a nenahraditelnost ve struktuře naší společnosti. A pochopíme lépe, že policisté nejsou charakterističtí jen svou uniformou, ale také tím, že k jejich každodenním činnostem patří i udržování fyzické kondice a permanentní vzdělávání. Neuvidíme policisty v rychlé akci, jako je tomu v pseudodokumentu Policie v akci. Tam jsou případy sehrané herci a mnohdy značně přitažené za vlasy. Tentokrát tedy můžeme nahlédnout do života skutečných policistů, jejichž práce možná není tak divoká, zato ovlivňuje každodenní pocit bezpečnosti nás všech.

Pětidílný seriál Poslání vysílá ČT2 od 12. března 2024 vždy ve 21 hodin.

Zdroj: Česká televize

 

Ela Nováková

 

Vložil: Ela Nováková