Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Práskačova Volha, Sexuální výchova podle Voyo či koks a Banáni? Best of 2023. TV reflexe Viktora Horáka

09.02.2024
Práskačova Volha, Sexuální výchova podle Voyo či koks a Banáni? Best of 2023. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: Česká televize

Popisek: Snímek ze seriálu Volha

Redakce Krajskýchlistů.cz vám přináší jeden z dalších žebříčků, který je složený z těch nejlepších českých seriálů a minisérií z roku 2023. Berte tento přehled jako osobní tipy redaktora, který samozřejmě nezhlédl všechno, co se v roce 2023 dostalo do tuzemských televizí či na streamingové služby. Pořadí začíná tím nejlepším, tak pojďme na to.

Volha (r. Jan Pachl)

Řidič Československé televize Standa Pekárek je hlavní postavou pozoruhodné televizní minisérie Volha, kterou natočil režisér Jan Pachl podle stejnojmenného románu dlouholetého televizního produkčního Karla Hynie. Seriál vychází z reálných událostí a ukazuje cestičku průměrného „Čecháčka”, který pouze kvůli svému osobnímu profitu a výhodám obratně a ochotně spolupracoval s příslušníky StB. Donášel na své spolupracovníky, pasažéry a členy štábu, které vozil a se kterými se přátelil. Hlášky jako „třesu, šéfe, třesu” nebo ustavičné „voe” budou mít diváci seriálu ještě dlouho v paměti, hlavně kvůli přesvědčivému hereckému projevu Kryštofa Hádka, který se nejen vžil do role - on se Pekárkem stal.

Volha kromě malého práskače, který se téměř ničeho neštítí, nabízí šedé kulisy normalizace, disidentský odboj, studené kanceláře Státní bezpečnosti, ale také zákulisí televizního vysílání, vršovické fotbalové Bohemky a kvanta nezávazného sexu a alkoholu. Protože co nejvíce dělali lidé v dobách tuhé normalizace? České televizi se ke svému vlastnímu výročí 70 let od založení podařilo natočit velmi kvalitní a osobitý seriál, který se s historií první veřejnoprávní televize vůbec nepáře.

Sedm schodů k moci (r. Jiří Chlumský a Martin Kopp)

Podle scénáře investigativního novináře, televizního scenáristy a občasného spisovatele Josefa Klímy natočila začínající videotéka Prima+ suverénní a zdařilý podvodnický seriál o dívce, která se dere nahoru skrze postel vysoce postavených a mocných mužů. Osmidílná minisérie Sedm schodů k moci od režisérů Jiřího Chlumského a Martina Koppa je neobyčejně zdařilým a snad i nejlepším televizním počinem od komerční stanice Prima. Politické drama plné konspirací, politikaření, podvůdků, manipulací a lží se snaží o poslední dobou čím dál populárnější příběhy sympatických antihrdinů, kteří strmě stoupají k mocenským výšinám, ale o to drsněji padají až na samotné dno společenského žebříčku.

Nebojím se napsat, že se jedná o to nejlepší, co kdy Prima natočila. Televizní minisérie Sedm schodů k moci je vybroušeným politickým thrillerem, který se opírá o silnou hlavní hrdinku, vypilovaný a svižný scénář, nenásilnou režii a skvělé herectví. Příběh je rámovaný vyprávěním bulvárního novináře, který je za celou kauzu vlastně tak trochu zodpovědný. „Jsem novinář a taky pěkná svině. Vždycky jsem takovej nebyl, taky jsem chtěl odhalovat svinstvo. Ani ona taková nebyla – obyčejná Anička z hospody. Nevěřili byste, jak se dokázala změnit. A jak jsem se na tom podepsal,“ glosuje novinář na začátku téměř každého dílu seriálu.

Banáni (r. Vojtěch Moravec)

Televize Prima po propadáku Eliška a Damián překvapivě skóruje. Režisér Vojtěch Moravec a producenti z Old & Rich přináší svěží novinku Banáni, která je plná nekorektního humoru, odvážných scén a v neposlední řadě i koksu. Po sérii krkolomných televizních karambolů a přešlapů, jako je bizarní seriál Eliška a Damián nebo nepovedené Dobré zprávy, se jedná o příjemné překvapení a nadstandardní televizní podívanou s osobitou filmařinou, zajímavým příběhem a povedenou zábavou. Je to svěží závan něčeho nového, originálního, a především mladého a pro mladé. Příběh Banánů vychází z nechvalně proslulé kauzy, kdy v jakémsi městě na severu Čech došlo k nálezu několika kilogramů kokainu mezi banány. Osmidílná minisérie se v reálném příběhu pouze inspirovala a přichází s tím, co by se stalo, kdyby se partička ze sudetského supermarketu rozhodla rozjet drogový byznys. A nutno dodat, že se to tvůrcům pořadu povedlo na výbornou.

Extraktoři (r. Roman Kašparovský)

Dalším povedeným seriálem je thrillerová minisérie Extraktoři od Romana Kašparovského, který vycházel z námětu investigativního novináře Jaroslava Kmenty. Seriál podle skutečné kauzy z roku 2013 nás zavádí do exotického prostředí na Blízký východ. Příběh o únosu mladých českých dívek a o jejich záchraně ze strany tuzemských operativců a členů tajných služeb, kteří ilegálně operují v zahraničí, je stylově natočený a splňuje všechny parametry moderních seriálů jako jsou ty od Netflixu či HBO. Diváci nahlédnou do fungování špiónského světa v čele s Pavlou Gajdošíkovou, Jakubem Štáfkem či Janem Révaiem. Za vyzdvihnutí rozhodně stojí výborná kamera Vladimíra Smutného a dynamický střih. Scénář někdy lopotně upadá do žánrových klišé, ale snaha českých tvůrců o akčně pojatý seriál rozhodně zaslouží uznání.

SexO'Clock (r. Jan Bártek a Karolína Zalabáková)

Nová a svěží komediální podívaná od platformy Voyo z prostředí zlínské střední školy, diváky zavádí do malebného maloměsta, kde se řeší první lásky, školní vztahy, objevování vlastní sexuality, ale také předčasné těhotenství, rozvody nebo coming out v padesáti. Autoři seriálu Karolína Zalabáková a Matěj Randár se pokusili natočit odlehčenou variaci na Sexuální výchovu či Euforii, ale s vědomím toho, že se zahraniční produkci nemohou rovnat. Přesto se novácké videotéce podařilo představit chytrý, zábavný a stylový seriál pro mladé - a to je něco, co tuzemským divákům dlouho chybělo. Česká odpověď na netflixovský hit a další teenagerovské seriály budí jemné rozpaky napříč tuzemskou společností. „Teplej táta, sjetá máma, naložená ségra, co bude dál?” ptá se hlavní postava seriálu už v prvním díle. A to se seriál teprve rozjíždí a kakofonie středoškolských peripetií a rodinných trablů na malebném maloměstě teprve začíná. Hlavním hrdinou seriálu Sex O’Clock je dospívající Adam, který se až dosud zabýval především svou taneční kariérou a palčivou otázkou, kdy už konečně přijde o panictví. Jeho otec ale záhy převrátí celé rodině život naruby a odstartuje celý řetězec nečekaných událostí, se kterými si musí poradit jak Adamova matka Judita, tak babička. A to ještě nikdo netuší, s čím se bude muset v brzké době vypořádat Adamova sestra Ema, zatímco Adam nejspíše na tanečním kurzu právě potkal největší lásku svého dosavadního života.

 

QRcode

Vložil: Viktor Horák