Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Jo, já jsem silná žena, “ přiznává Rae Dawn Chong, ta, která se nesměla milovat s Arnoldem. Nezapomenutelní Marka Dobeše

29.11.2023
„Jo, já jsem silná žena, “ přiznává Rae Dawn Chong, ta, která se nesměla milovat s Arnoldem. Nezapomenutelní Marka Dobeše

Foto: Se svolením Warner Bros

Popisek: Rae Dawn Chong s Arnoldem Schwarzeneggerem

Herečka s exotickou vizáží se narodila v Kanadě, v žilách jí ovšem koluje krev čínská, skotská, irská, indiánská a afro-americká. Její otec Tommy Chong byl známým americkým komikem. Objevila se v projektech tak zvučných názvů jako „Boj o oheň“, „Purpurová barva“ nebo „Komando“. Loni se vrátila do širšího diváckého povědomí, když ulehla do rakve v roli Florence a nastavila hrdlo upíru Lestatovi díky seriálu „Anne Rice's Interview with the Vampire“.

V rozhovoru pro ComicBook.com herečka popsala, jak nepříjemná byla rakev, ve které musela jako Florence ležet. „Bylo to překvapivě nepříjemné. Když jsi mrtvý, tak ti to logicky nevadí, vytáhnou ti vnitřnosti, nafouknou hrudník.“ A pokračovala: „Byla jsem uložena ve skutečné rakvi. Kdybych měla být v té rakvi déle, požádala bych o jinou, protože mě hrozně tlačila. Čekala jsem, že to bude super útulné a bylo to přesně naopak.“ Zatímco rekvizita jí potrápila, postavu Florence hrála ráda. A také si při tom mnohé uvědomila. „V mém životě je mnoho lidí, kteří mi v životě chybí, ne proto, že bych chtěla, aby žili věčně, ale protože už je nemůžu oslovit a pokládat jim otázky o životě.“ Být upírem podle ní znamená, že se „dozvíte něco o osamělosti.“

Právě osamělost byl důvod, proč jsem s ní měl možnost uskutečnit rozhovor. Pokud se nemýlím, došlo k tomu při natáčení akčního sci-fi „Spící psi“ v milínských ateliérech česko-kanadského producenta Lloyda A. Simandla, kam doprovázela svého tehdejšího manžela C.T. Howella. S tím se seznámila roku 1986 při natáčení komedie „Jak chutná černá“.

Lloyd Simandl má rád ve filmech silné ženy, je to i váš případ?

Jo, já jsem silná žena. I v životě. A ve filmech je také ráda hraji. Ukazuji jimi ženám, že jsou schopny dělat stejné věci jako muži. I když i já mám své limity, jednou jsem při natáčení lezla ze střechy a tehdy jsem musela přiznat, že nejsem tak silná a měla jsem strach stejně jako kluci. (smích) To, když jsem se podívala dolů. Obecně si ale myslím, že je dobré ukazovat ženy v této samostatné pozici.

Možná jste s tímto přístupem tváří budoucnosti.

Jo, možná… Kdo ví? (smích)

Byla „Maska smrti“, kde máte hlavní ženskou roli po boku Lorenza Lamase, vaším prvním filmem ve smyslu akční postavy?

Nebyla. Je tam totiž spíš techničtější akce, než že by se týkala mne osobně. Ale je fakt, že tam teprve podruhé ve své herecké kariéře používám střelnou zbraň. Nicméně předtím jsem hrála s jiným akčním hrdinou, ve filmu „Freeman - plačící drak“, s Markem Dacascosem a tam bylo dost kung-fu scén.

Samozřejmě, že největší akční film v klasickém slova smyslu, kterého se Rae Dawn zúčastnila, bylo „Komando“. A to se do něj dostala vlastně náhodou. I když jí šla hodně naproti.

Psal se rok 1985 a vznikal ikonický film, kde hraje Arnold Schwarzenegger roli Johna Matrixe. Vysloužilého plukovníka americké armády, který má pouhých jedenáct hodin na to, aby zachránil svou dceru Jenny unesenou skupinou žoldáků. Cestou mu pomůže půvabná letuška Cindy, kterou hraje právě Rae Dawn Chong. Tato role byla původně napsána pro bílou herečku. Režisér filmu Mark L. Lester později prozradil serveru Yahoo Entertainment, že vyzkoušeli na čtyřicet běžných představitelek akčně filmových hrdinek včetně Sharon Stoneové a Brigitte Nielsenové. Nicméně, byla to Rae Dawn Chong, černá Kanaďanka, která vyčnívala z castingového průměru. „Působila nejvíce komediálně a četla své věty na zkoušce nejlépe,“ upřesnil Lester. A dodal ohledně její etnicity: „V tomto směru jsme výrazně předběhli dobu.“ K čemuž se ještě vrátíme.

Nejprve ale dejme přednost herectví a vysvětlení, proč Rae Dawn pomohl do „Komanda“ z uměleckého hlediska možná i její rodinný původ.

Uměla totiž herecky improvizovat z domova. Její tatínek byl člen dvojky komiků Cheech & Chong, která z Vancouveru dobyla svět stand-up vystoupeními týkajícími se často konopí a jiných kontroverzních témat.

Když tedy během čtení scény, ve které najde John Matrix v Cindyině kabelce sexuální pomůcku a ona má prohlásit, že je to výbava osamělých, se kterou měla řada jejích předchůdkyň vcelku logicky problém, jak ji podat, Rae Dawn Chong vše vyřešila po svém. „Cítila jsem, že to bylo hodně chabě napsané. Takže, když jsem přišel na řadu, zakřičela jsem místo předepsané věty ´To není moje!´ A to mě dostalo do hry.“

Scéna se do „Komanda“ nakonec nepropracovala, Rae Dawn však ano. A co víc, Rae Dawn se v „Komandu“ stala milenkou Arnolda Schwarzeneggera. Pokud jste to však nepochopili, nic si z toho nedělejte. Jak se film odvíjí, Cindy se stává ochotnou spolupachatelkou, která působí dojmem, že se ze všech sil snaží pomoci zoufalému otci získat zpět dceru. Ale milenka? Přestože závěrečná scéna hovoří z tohoto úhlu pohledu jasnou řečí. Cindy v ní čeká na hlavního hrdinu u vrtulníku, aby ho přiměla důrazně odmítnout pozvání k návratu do armády. A poté nastoupí do s ním i jeho dcerou. Toto žili spolu šťastně až do smrti vyústění by bylo uvěřitelnější, kdyby z filmu nevyloučili jistou předchozí klíčovou scénu. Měla to být milostná scéna mezi Arnoldem Schwarzeneggerem a Rae Dawn Chong. Studio se jí však zaleklo. Psal se rok 1985 a ve 20th Century Fox se báli, jak by byla mezirasová romance publikem přijata.

Režisér Mark L. Lester po letech prozradil, že kvůli obsazení Rae Dawn Chong dostala milostná scéna mezi Johnem Matrixem a Cindy stopku. „Měli strach, že kina na jihu USA nebudou film hrát, protože jsme měli intimní scénu mezi černoškou a bělochem. Nebyla tam žádná skutečná nahota nebo tak něco, jen se chystali trochu si zadovádět. Jenže studio řeklo, že John Matrix přeci spěchá zachránit svou dceru, tak proč by ztrácel čas milováním? Nemusel by pro diváky díky tomu vypadat moc dobře. V tom měli pravděpodobně pravdu, ale myslím, že v té době byla jejich obava motivována spíše tím mezirasovým aspektem.“

Ale nic z toho dnes již Rae Dawn Chong neřeší. Jak mi tehdy poblíž Prahy v ateliérech Milín řekla: „Dostala jsem dobré role a já mám dobré role ráda.“

Poděkování: Lloyd A. Simandl, Andrea Metcalfe, Vratislav Šlapák

Příště Marian Gold - Alphaville

 

Vložil: Marek Dobeš