Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bod obnovy aneb futuristická detektivka jako od Netflixu. Filmová reflexe Viktora Horáka

17.11.2023
Bod obnovy aneb futuristická detektivka jako od Netflixu. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: Bioscop (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Matěj Hádek ve filmu Bod obnovy

Česká sci-fi detektivka Bod obnovy režiséra Roberta Hloze vyvolala už v létě velký poprask. Premiéry filmu na karlovarském festivalu se zúčastnil prezident Petr Pavel a mnozí o snímku mluví jako o „českém Blade Runnerovi.” To jsou ale příliš euforická a optimistická slova s notnou dávkou naivity. Bod obnovy je solidní film, nadprůměrné české sci-fi, ale kvalitou příběhu i zpracování dosahuje průměrného filmu na Netflixu pro páteční večer. Nejedná se o nic nového pod sluncem, ale o hezkou podívanou a ucházející zábavu s dobrými herci a velkolepým vizuálem. Přesto bych nečekal český film se zahraničními parametry od party mladých debutantů ze Zlína.

Mladý režisér Robert Hloz ze zlínské Univerzity Tomáše Bati připravoval sci-fi thriller takřka 10 let. Bod obnovy vznikl v koprodukci Česka se Slovenskem, Polskem a Srbskem. Na scénáři se kromě Hloze také podílel Tomislav Čečka a Zdeněk Jecelín. Synopse filmu zní následovně: „Představte si, že žijete v roce 2041, kdy máte právo být po nehodě či jiné nepřirozené smrti oživeni. Stačí si jen pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti – BOD OBNOVY. Agentka Em právě dostává do rukou případ, kdy byla základní pravidla obnovy porušena. Bod obnovy oběti byl smazán a Em tak má před sebou výjimečný zločin. Strhující příběh zasazený do blízké budoucnosti, kdy technologie budou zaručovat lepší život a lidé si budou moci zaplatit jeho prodloužení.”

 

Andrea Mohylová jako agentka Em

Bod obnovy je spíše žánrovou kriminálkou než sci-fi filmem s filozofickým přesahem a la Blade Runner nebo Duna. Film bych spíše přirovnal k televiznímu seriálu Black Mirror, který volně kombinuje sci-fi žánr a zasazuje ho do prostředí blízké budoucnosti. Vzhledem ke konceptu filmu bych čekal, že hlavním tématem bude právě ona „převratná” myšlenka a filozofie kolem titulního „bodu obnovy”. Téma zálohování, restart a obnovení / oživení člověka, skýtá množství zajímavých možností - proto je škoda, že se tvůrci dali druhou cestou, která se věnuje především detektivní linii a vyšetřování. Právo na oživení člověka ale ve filmu stále zůstává, především skrze vyšetřování podivné vraždy vysoce postaveného vědce a doktora, který má právě onen „bod obnovy” na starost. Sledujeme hlavní hrdinku Em, kterou ztvárnila na stříbrném plátně debutující herečka a nový objev na české filmové scéně Andrea Mohylová. Po jejím boku z plátna téměř nesleze Matěj Hádek a velmi elegantního zlouna ztvárnil Václav Neužil, jehož postava a výkon byl asi tím nejzajímavějším na filmu. Postavu prvoplánového antihrdiny a šéfa monstrózní a záludné organizace, která „bod obnovy” zajišťuje, si zahrál Karel Dobrý. Bohužel se z herců nepodařilo vyždímat vše, co mohli nabídnout. Herecké výkony především u Mohylové mohly být lepší a je vidět, že se režisér více zaměřil na technický vizuál než na herectví a příběh.

 

Pohled na město budoucnosti

Futuristické obrazy jako z Netflixu

Scénář místy šustí papírem a občas jsou dialogy příliš knižní a nerealistické. Samotná vyšetřovací linka je průměrná a ke konci se tvůrci začínají zamotávat do svých vlastních pseudo myšlenek - a zapomínají na obligátní pravidlo, že v jednoduchosti je krása. Nutno ale podotknout, že Hloz má velký cit pro vizuál, atmosféru a technickou stránku filmového řemesla. Styl záběrování je jasně promyšlený, kompozice nejsou pouze rámováním obrazu a podobná práce s kamerou, střihem a zvukem se v českém filmu vidí málokdy. Kamera dalšího debutanta Filipa Marka je plná promyšlených kompozic, tlumeného světla a futuristických obrazů. Modravé, šedivé a zelené barvy dominují scénám, které se odehrávají v lesích, ale i v moderním velkoměstě, které kombinuje Prahu, Berlín a další evropské metropole. Scénografie a kulisy jsou na český film v žánru sci-fi opravdu solidní a Hloz se nemusí stydět před produkcí Netflixu.

 

Matěj Hádek a Václav Neužil

Režisér má velký cit pro atmosféru a žánr - kamera, svižný střih a vhodná hudba tvoří ideální mix a dělá z Bodu obnovy film, na který můžeme být hrdí. Přesto, že scénář je mnohdy průměrnější a herci toho mohli na plátně předvést více, tak toto české sci-fi příjemně překvapilo. Nečekal jsem, že čeští tvůrci nabídnou kvalitně a řemeslně srovnatelné dílo jako zahraniční sci-fi typu seriálu Black Mirror. Bod obnovy má hned několik věcí k vylepšení, ale rozhodně stojí za pozornost a vstupenku do kina. Věřím, že Robert Hloz a jeho tým nám ještě předvedou zajímavé věci. Sluší se podpořit tuzemské autory, kteří se snaží o něco nového a zatím nevyzkoušeného. Snad bude další Hlozův film zase o nějaký level lepší…

 

Vložil: Viktor Horák