Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE H. R. Giger, Metamorphoses (Proměny). Nihilistická temnota, prastaré zlo a ikonický Vetřelec

16.11.2023
RECENZE H. R. Giger, Metamorphoses (Proměny). Nihilistická temnota, prastaré zlo a ikonický Vetřelec

Foto: Viktor Horák (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Snímek z výstavy H. R. Giger Metamorphoses

FOTOGALERIE Krajina kolem Hluboké nad Vltavou, která střídá rybníky a louky s roztroušenými lesíky, se zahaluje do podzimních barev. Ono sychravě ospalé počasí je ideální k návštěvě potemnělé až lovecraftovské výstavy Hieronyma Bosche 20. Století, H. R. Gigera, která nabízí tajuplně morbidní a uhrančivé umění tvůrce Vetřelce. Švýcarský výtvarník, sochař, malíř a audiovizuální umělec H. R. Giger se proslavil již na začátku své kariéry a jeho díla patří mezi nejvyhledávanější umělecké kousky na světě. Kromě toho, že autor hlásící se k biomechanickému surrealismu maloval a sochal, tak se také věnoval filmařině, psaní a filozofii.

O Gigerovy obrazy či plastiky se přetahují jak světové galerie, tak renomovaní sběratelé a znalci umění. A my máme výstavu tohoto nihilistického a deprese vyvolávajícího umělce v Alšově jihočeské galerii na zámku Hluboká nad Vltavou. Podobně silná, inspirativní a dechberoucí výstava tu dlouho nebyla. Zvrácená krása Gigerových děl vyvolává pocit zakázaného ovoce, které vás uhrane i přes vědomí, že to je něco na první pohled odpudivého.

Podzimní sychravé počasí, napadané listí, mlžné opary, déšť a žluto-oranžové barvy přírody přímo vybízejí k troše deprese, sentimentu a nostalgie. A to všechno přesně splňuje výstava H. R. Giger - Metamorphoses, kterou připravila Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou. Kurátor Adam Hnojil ve spolupráci s Museem HR Giger ve švýcarském Gruyères Carmen Maria Giger a sběratelem Marco Witzigem připravil v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou výstavu švýcarského umělce, malíře, sochaře a návrháře, známého především jako stvořitele uměleckého směru s názvem biomechanický surrealismus a filmového monstra Vetřelec. „Giger bývá označován za největšího vizionáře mezi umělci 20. století. Stylově vyšel ze surrealismu, jehož formu naplnil postkatastrofickou skepsí i existencialismem, který přinesly obě světové války,” popisuje umělce jihočeská galerie.

 

Snímek z výstavy H. R. Giger Metamorphoses

Inspirován Kafkou a Meyrinkem

Výstava by měla reflektovat Gigerovu různorodou tvorbu, kde můžete shlédnout také kresby inspirované povídkou Proměna od Franze Kafky. „HR Giger byl jinak velkým ctitelem česko-německé literární scény a byl kromě Kafky fascinován magickým světem Gustava Meyrinka,” doplňuje galerie k výstavě, kterou pomáhala zrealizovat také sochařka a projektová manažerka galerie Paulina Skavova. Giger byl nejvýrazněji spojován s českým prostředím skrze proslulého psychiatra a spisovatele Stanislava Grofa, který ve své knize Vizionářský svět H. R. Gigera popisuje poselství o univerzální spiritualitě a ukazuje, jak „umělci-vizionáři ztvárňují ve svém umění současné porodní trauma světové duše, a také jak umělec skrze umění vytváří nový kontext pro nahlížení a docenění vizionářského umění a v jeho schopnosti nás probouzet.”

Výstava nabízí co nejširší kontext Gigerovy tvorby včetně jeho kreseb, airbrushových obrazů, plastik, soch či akvarelů. Nechybí ani jeho legendární ilustrace a realizace pro knihu Necronomicon nebo ikonická plastika titulní bestie z filmu amerického režiséra Ridleyho Scotta Vetřelec. Scott přizval Gigera ke spolupráci na základě jeho ilustrací k Necronomiconu a Švýcarova práce na Vetřelci byla nakonec v 1980 oceněna Oscarem za nejlepší vizuální efekty. Kultovní monstrum je navíc dodnes hororovou ikonou a asi nejslavnějším Gigerovým dílem. Kromě toho výstava nabízí také realizace a návrhy nábytku - židle a stoly z černého dřeva, dveře z tmavého kovu a zrcadla s kovovými rámy jsou laděné do černých barev, detailně zdobené a vyvolávají pocit strachu i chtíče zároveň. Nábytek, kterým Giger vybavil také řadu švýcarských, amerických či japonských barů, byl původně navržen pro kulisy velkofilmu Duna. Giger společně s režisérem a spisovatelem Alejandrem Jodorowskym připravoval na přelomu 80. a 90. let filmovou adaptaci slavné sci-fi knihy Franka Herberta. Jodorowskyho film nakonec nebyl nikdy realizován a jelikož ze snímku sešlo, tak se Giger zaměřil na „Gigerovy bary”.

 

Snímek z výstavy H. R. Giger Metamorphoses

Lovecraftovské zlo a zvrácená krása

Gigerovy obrazy, plastiky či kusy nábytku v návštěvníkovi vyvolávají směs znechucení, strachu, ale i lákavého nevědomí, zvrácené tužby či nenápadné návykovosti. Směs robotických lidí, biomechanických výjevů, struktur kombinujících přírodu, rostliny, lidské či zvířecí těla a vnitřnosti, explicitně erotické a násilné motivy zaobalené v šedavých a černých barvách. Výstava koncipovaná do galerijního sklepení, které je stylizované do černých suken, saténů a vybaveno potemněle melodickou hudbou, nabízí ultimátní zážitek. Koncepce výstavy dokonale doplňuje vystavené předměty a dokáže přiblížit Gigerovu filozofii a pohled na svět. Svět plný temnoty, prastarého až lovecraftovského zla, umírajících miminek, chapadel, městských oblud či prostitutek, kopulujících s černým kozlem. Strach, děs a deprese jsou hlavními motivy, které Giger předává světu skrze svoji osobitou výtvarnou cestu lemovanou nihilismem a existencialismem. Švýcar ale nevyvolává prvoplánové zhnusení, odpuzení či zavržení - ba naopak. Nahodí udičku, která vyvolá v návštěvnících pocit ohromení, snad i chtíče a překvapení. Je to nevyslovený a téměř tajný obdiv a láska k něčemu zvrácenému, ale zároveň krásnému a úchvatnému. Zakázané ovoce ve světě výtvarného umění.

Galerie v Hluboké nad Vltavou disponuje velkorysými 900 metry čtverečními, což z přehlídky H. R. Gigera dělá doposud největší výstavu realizovanou ve střední Evropě. Giger bývá označován za Hieronyma Bosche 20. století. „Giger bývá označován za největšího vizionáře mezi umělci 20. století. Stylově vyšel ze surrealismu, jehož formu naplnil postkatastrofickou skepsí i existencialismem, který přinesly obě světové války. Oslavujeme 70 let galerie, ikonickou částí naší sbírky vedle gotiky je surrealismus," řekl ředitel galerie Aleš Seifert pro ČTK.

Za první měsíc výstavu navštívilo přes 7000 lidí a aktuálně se návštěvnost pohybuje kolem 30 000 návštěvníků. Už nyní se jedná o jednu z největších a zároveň nejúspěšnějších výstav v Česku. Výstava H. R. Giger - Metamorphoses (Proměny) ale spěje ke svému konci a můžete ji navštívit pouze do 19. listopadu 2023. Jihočeská galerie si zaslouží velký obdiv a uznání za to, že na Českobudějovicku připravila výstavu světové úrovně.

 

Vložil: Viktor Horák