Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z první ligy na školní plácek k partě kluků-mimoňů. Němec si přiblblého fotbalistu s gustem užívá. TV glosář Ely Novákové

01.10.2023
Z první ligy na školní plácek k partě kluků-mimoňů. Němec si přiblblého fotbalistu s gustem užívá. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Marek Němec si v Malé velké lize roli přiblblého fotbalisty vyloženě užívá

V rámci seriálového boomu na Primě se urodilo i dílko o dětech, které ovšem není moc pro děti, spíš pro fanoušky fotbalu a dobrých konců. Kulatému nesmyslu může propadnout kdejaké dítě, i to, které se do balónu ani netrefí. Pak to chce lásku podpořit pořádným trenérem. Malá velká liga pobaví, i když trochu tahá za uši.

Fotbal je v našich krajích téma tak populární, že se zdá, že cokoliv o něm v seriálové tvorbě vznikne, bude mít předem zaručené diváky. Na druhou stranu svádí k opakování podobných motivů. Tomu se Michal Baláž a Jakub Machala při psaní seriálu pro Primu evidentně snažili vyhnout, a tak se na velkém zeleném trávníku mockrát neocitneme, nepotkáváme ani velké hráče, ani nějakou tu oblíbenou okresní ligu s jejími typickými venkovskými balíky. Místo toho je nám a hlavnímu (anti)hrdinovi předhozena šestičlenná parta dětských podivínů, které spojuje jediná věc, láska k fotbalu.

Vůbec jim nevadí, že se netrefí do míče, natož do brány. Schází se radostně v tělocvičně a kutálejí si z rohu do rohu, to jim úplně stačí. Komu to ale nestačí, je ředitel školy. Když už tady má dětský tým, chce od něj výkony v dětské lize. A tak partičce najme trenéra. No, najme – do rukou mu padne totální zkrachovanec, bývalý ligový fotbalista, který svou slávu potratil na přílišném sebevědomí, agresivitě a chlastu. Je odsouzený k veřejným pracím a jeho úkolem má být naučit malé milovníky fotbalu opravdu hrát. Nadlidské poslání mu zásadně ztěžuje především to, že nesnáší děti.

 

Malá velká liga 2Věřte-nevěřte, i takhle mohou vypadat veřejně prospěšné práce

Zdařilý casting je základ úspěchu

Nejde o žádnou převratnou zápletku, co ale dává seriálu mimořádný šmrnc, je výběr herců. Marek Němec v hlavní roli dostal příležitost vymanit se ze seriálových rolí klaďasů a přiblblého fotbalistu si vyloženě užívá. Hlavní úkol pro produkci byl ale najít šest představitelů dětských podivínů.

Casting dětských herců je vždycky nesmírně náročná záležitost. Dětský neherec nepřekročí svůj stín, takže musela být nalezena šestice dětí, schopných věrohodně předvést v podstatě nebohé týpky. Jeden je malý introvertní intelektuál, vynálezce, druhý šikanovaný nešika, třetí geniální ladič pian a tak to jde dál. Sjednotit šest dětí tak, aby se staly před kamerou věrohodným týmem, je dost velký kumšt. Podařilo se nejen to, ale dokonce i jednotlivě děti vystupují třeba v dialozích s trenérem samozřejmě a přirozeně.

 

Malá velká liga 1Z prvoligového stadionu končí brilantní trenér Honza Růžička v školní tělocvičně. A navíc nemá děti vůbec rád. Tak tomu říkám trest!

Krátká metráž prospěla

Osm epizod, každá přibližně o pětadvaceti minutách, byl vhodně zvolený formát. Umožnil dát epizodám rychlý spád a celý seriál nechat proběhnout před divákem bez zbytečného rozpatlávání děje. Vypointované příběhy jednotlivých dětí, které postupně dávají trenérovi ochutnat hořkost i sladkost období, kdy potřebují pochopení a trochu dodání odvahy k životu, přesně vystačí na ty necelé půlhodinky.

Jak se děti probouzejí k životu, začíná nabírat dech i jejich vnucený dospělý partner. Poznává nejen děti, ale také nové ženy, které kupodivu mají k dětem hezký vztah. Ve svižném tempu snadno přijmeme vystřízlivění a jakous takous proměnu jednoho fotbalového narcise v celkem normálního chlapa, který se konečně umí zaradovat z drobných úspěchů svých svěřenců.

 

Malá velká liga 3Přestože jde v první řadě o děti, je příběh šitý na míru především dospělákům, takže ani o vztahové zápletky rozhodně není v seriálu nouze

Dobrý nápad v divném stylu

Co seriálu vytýkám, je směrování k divákům. Logicky by to měl být příběh mimo jiné pro děti, jenže málokterý rodič asi nechá dítě dívat na seriál, plný vulgárních výrazů. Pro fanoušky fotbalu je tu málo fotbalu, takže dospělý divák moc nemá motivaci se na seriál dívat. Komu tedy slouží? Navíc je tu sice dobré herecké vedení a zvládnutí dětských herců, ale také zbytečná režisérská exhibice.

Z nepochopitelných důvodů nechává režisér čas od času Marka Němce mluvit na kameru mimo děj, pronášet jakési letmé komentáře. Z hlediska pochopení děje a charakteru postavy jsou tyhle odhledy zbytečné. Podobných samoúčelných odboček v zrychlení a zpomalení rytmu by se našlo víc. Přes to všechno je tahle ne-fotbalová taškařice lehce nadprůměrným seriálovým počinem dnešních dnů.

Zdroj: FTV Prima

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková