Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sázava v zajetí film noir. Reportáž z Českého Šternberku. Festivalová reflexe Viktora Horáka

15.09.2023
Sázava v zajetí film noir. Reportáž z Českého Šternberku. Festivalová reflexe Viktora Horáka

Foto: Viktor Horák (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Snímek z letošního Noir Film Festivalu na hradě Český Šternberk

Ke konci srpna proběhl na Českém Šternberku již 11. ročník komorního Noir Film Festivalu 2023, který se nesl ve znamení Batmana, Alfreda Hitchocka a klasických filmů noir z 50. let. Nad zákrutem řeky Sázavy se rýsuje gotický hrad rodiny Šternberků, která dodnes obývá hradní komnaty a na necelý týden své panství propůjčila festivalovým návštěvníkům. Tento malý, skromný a velmi osobitý festival v srdci Sázavy nabízí unikátní program pro konec léta. Redakce Krajských listů vám přináší reportáž z výpravy na břeh Sázavy, kde se festival odehrál.

Během čtvrtečního rána, kdy Noir Film Festival 2023 na Českém Šternberku začínal, jsme vyrazili z Prahy do Žďáru nad Sázavou a odtud vlakem do Kácova. Cesta po železničních kolejích z pražského hlavního nádraží trvala necelé dvě hodiny a z Kácova to bylo půl dne pádlování přímo po Sázavě.

Takže návštěva filmového festivalu se v tomto případě dá spojit s výletem po okolí. Kácov nabízí udržovaný barokní kostelík, náměstí s útulnou kavárnou a levandulovým vínem. Hlavní devizou tohoto městečka na březích Sázavy je ale pivovar Hubertus, který disponuje vlastní restaurací, hotelem a pivovarskou prodejnou. Kácovské pivo je opravdu výborné a hodí se dát si jedno nebo dvě přímo v pivovaru, který stojí nad splavem odkud jsme se vydali vstříc Českému Šternberku.

Po nějakých 10 kilometrech usilovného pádlování, objíždění kamenů, sjíždění jezů, přenášení lodí a občasném odpočinku v kiosku jsme se dostali do cílové destinace. Hrad z roku 1241 je vidět už z dálky, jak se klene nad řekou k nebi. Sázavský genius loci spočívá především v malebných a Bohem zdánlivě opuštěných kioscích, táborech a kempech na březích řeky. To pokračuje i v Českém Šternberku, kde jsme se ubytovali v místním kempu Tábořiště U Karla. Do kempu jsme dorazili v pozdních odpoledních hodinách, postavili stan a rovnou vyrazili do centra festivalového dění.

 

Večerní pohled na hrad Český Šternberk, kde se filmový festival konal již potřetí.

Na nádvoří hradu zrovna probíhal komorní koncert jazzového uskupení Starej pán, v tlumeném světle se popíjelo kácovské pivo, káva z místních pražíren nebo speciální tmavé pivo Černý Marlowe, který přímo pro festival uvařil Rodinný pivovar Zlíchovec. Kromě toho si můžete dát jako už tradičně víno z limitované noirové edice z moravského vinařství Chateau Valtice. Výborná byla také mexická quesadilla podávaná se salsou, smetanou a hromádkou nachos, nebo různé placky s hummusem či pečeným lilkem.

Po velkolepé hostině na hradním nádvoří s výhledem na řeku a centrum Českého Šternberku, jsme se posunuli k festivalovému stánku a nákupu lístků. Díky známým v organizačních strukturách festivalu se nám podařilo dostat se na zahajovací film, který byl beznadějně vyprodaný. Kolem deváté hodiny byla před branou na horní nádvoří hradu dlouhá fronta návštěvníků, kteří mířili na slavnostní zahájení festivalu a projekci filmu noir Novinářský příběh. Zahájení proběhlo se zpožděním, jelikož se několik minut čekalo na to, než organizátoři najdou klíče a otevřou bránu návštěvníkům. Po prvotním extempore přišlo na řadu za efektního saxofonového sólíčka zahájení festivalu.

Mnoho světlých zítřků temnému festivalu

Pod neonově problikávajícím nápisem Noir Film Festival 2023 vystoupil s děkovnou a zahajovací řečí ředitel festivalu Vít Grigartzik, dramaturgové Jana Bébarová a Milan Hain, ambasadorka festivalu a herečka Jana Plodková, dlouholetá tvář festivalu a „český detektiv Marlowe” Tomáš Hanák, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, ale také zástupci sponzorů a další podporovatelé. Mezi hvězdnými hosty se ukázala také Ivana Chýlková s Janem Krausem, Vilma Cibulková, Ilona Svobodová nebo Judit Bárdos-Pecháček. Tomáš Hanák symbolicky zahájil letošní 11. ročník s plechovkou unikátního tmavého piva Černej Marlowe a slovy: „Vítku, přeji mnoho světlých zítřků tvému temnému festivalu.”

 

Čepovalo se pro festival speciálně uvařené pivo s příhodným názvem Černej Marlowe.

Děkovné a zahajovací řeči se protáhly a projekce filmu Novinářský příběh začala až pozdě po desáté hodině večerní. Zpříjemněním byl podivuhodný úkaz na noční obloze, kdy se mezi hvězdami ukázala dlouhá, klikatící a pohybující se kolona svítících družic. Ten okamžik, kdy sledujete noirový příběh o boji neúnavného šéfredaktora s bezskrupulózním mafiánem o své vydavatelství, byl úchvatný. Příjemný noční vánek a 87 minut svižně ubíhajícího příběhu s Humphreyem Bogartem. Vše probíhající pod hvězdnou oblohou na dlážděném nádvoří, kam se obyčejní návštěvníci hradu nedostanou. Rodina Šternberků toto soukromé nádvoří otevírá pouze festivalovým divákům - podobně tomu je s projekcemi v hradních komnatách, kde diváci musí pod dohledem průvodců procházet hradními chodbami do kinosálů.

Po klidné, trochu propršené noci ve stanu se vzbudíte za zvuků probouzejících se vodáků, kteří se připravují na další den na vodě, a zurčící Sázavy pár metrů od vás. Po vydatné snídani (smažená vajíčka s párkem) v kiosku je opět čas na krátký výlet. Z Českého Šternberku jezdí poměrně dobře a pravidelně vlakové spojení přímo do Sázavy, kde stojí za návštěvu starobylý Sázavský klášter s unikátní archeologickou sbírkou, odkrytými základy románské rotundy a útulným lesoparkem.

 

Humphrey Bogart (uprostřed) ve snímku Novinářský příběh. Foto Twentieth Century Fox Film Corporation

Druhý den na festivalu se nesl ve znamení slunce, pohody a unikátní „noirové zmrzliny.” Vanilková zmrzlina s přelivem z hořké čokolády se ideálně hodí do horkých letních dní. Odpoledne proběhla projekce v hradním sklepení, kam diváky doprovází správci hradu společně s festivalovými organizátory. V rámci toho si můžete prohlédnout některé vystavené exponáty a hradební zákoutí, aniž byste si kupovali vstupenku. Na pozadí stísněných a chladných kamenných stěn se promítala česko-slovenská klasika, a to sice propagandisticky laděný temný thriller Král Šumavy. Toto pašerácké drama z šumavských hranic je jako zrozené pro žánr filmu noir. Šumavská blata, bažiny, močály a temné lesy na pozadí podivných, roztodivných a pokřivených postaviček z pohraniční samoty. Osudová láska, tragická smrt, boj o život, útěk z režimem sužovaného území, příchod cizince a krevní msta. Král Šumavy je prostě film noir jako dělaný pro stříbrné plátno v útrobách gotického hradního komplexu.

Festival kromě toho nabídl celou řadu dalších klasických filmů noir, temné filmy scenáristky, producentky a spolupracovnice Alfreda Hitchocka Joan Harrisonové nebo československé a argentinské filmové pokusy o temný žánr. Své místo zde měly také batmanovské filmy, ať už křiklavě dekadentní snímky Tima Burtona, nebo velkolepé bijáky Christophera Nolana či zatím poslední, ultra-temný a drsný The Batman od Matta Reevese. Na festival měl také dorazit režisér Hynek Bočan, který tu měl převzít výroční cenu Noirové oko. Filmař nakonec kvůli nemoci nedorazil, řekli organizátoři redakci Krajských listů.

 

QRcode

Vložil: Viktor Horák