Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Deník z LFŠ. Filmovka pozastavila prodej akreditací a uvítala Ivana Trojana. Festivalová reflexe Viktora Horáka

31.07.2023
Deník z LFŠ. Filmovka pozastavila prodej akreditací a uvítala Ivana Trojana. Festivalová reflexe Viktora Horáka

Foto: Ilustrační foto se svolením FullMoonZine

Popisek: Ani letošním aprílovým počasím se nenechají fanoušci odradit a celé slovácké město Uherské Hradiště doslova žije filmem

V pátek otevřel své brány 49. ročník Letní filmové školy v Uherském hradišti s heslem “Dýchám pro film.” Slogan je opravdu nápaditý a téměř doslovný, protože festivaloví návštěvníci opravdu dýchají pro film v nesnesitelných frontách: čelí neustále proměnlivému počasí (hodinu prší a vzápětí teploty atakují třicítky), lidé běhají po hradišťských uličkách z filmu na diskuzi a zpět a celé slovácké město zkrátka žije filmem.

Festival zahájila tuzemská sci-fi detektivka Bod obnovy a davy do Kina Hvězda přilákal také film Mamacruz nebo debut Denise Šafaříka O malých věcech. Redakce deníku Krajskélisty.cz vám přináší reportáž z prvních dvou festivalových dní v srdci Slovácka.

Během sobotního horkého večera se po slavnostním zahájení ve festivalovém srdci Kině Hvězda promítalo očekávané sci-fi Bod obnovy. Film režiséra Roberta Hloze sklidil bouřlivé ovace, ale ve stanech byly slyšet rozporuplné divácké názory. Několik diváků pro deník Krajskélisty.cz uvedlo, že dvouhodinové čekání ve frontě na schodech za to stálo. Moravskou premiéru strhující a vizuálně mimořádně působivé sci-fi o Evropě v blízké budoucnosti doprovodila delegace tvůrců včetně režiséra Roberta Hloze nebo herce Matěje Hádka.

 

Matěj Hádek_Bod obnovyMatěj Hádek v sci-fi thrilleru Bod obnovy; foto Bioscop

Vrcholem sobotního večera byla půlnoční projekce Sudá a lichá v rámci sekce Půlnoční delikatesy: Trash a la Italiana. Populární půlnoční filmy jsou velmi oblíbené a široce vyhledávané návštěvníky festivalu v Uherském hradišti a snímek s Budem Spencerem a Terencem Hillem zaplnil po okraj vydýchaný a horkým vzduchem zaplněnou tělocvičnu v Sportovním sále. „Italští filmoví producenti a režiséři už od padesátých let neúnavně zásobovali světový filmový trh v duchu shakespearovského cokoli chcete, a tak se postupně narodily fenomény sandálů a meče, westernu po italsku, gialla, italského hororu či poliziotteschi. Teprve na konci šedesátek se ale vzepjali ke svému absolutnímu vrcholu, aby stvořili Buda Spencera a Terence Hilla,” píše se o filmu Sudá a lichá na webu LFŠ.

 

Sudá a licháNávrat legendy – Bud Spencer a Terence Hill v akční krimikomedii z roku 1978 Sudá a lichá; foto Columbia Pictures

Festivaloví organizátoři v sobotu zároveň prohlásili, že se „do odvolání ukončuje prodej akreditací a ubytování”. Z kapacitních důvodů si víkendoví návštěvníci už nemohli koupit festivalové akreditace a festivalové ubytování jak ve stanech v kempech, tak v školních budovách. Nedělnímu programu kraloval filmový a divadelní herec Ivan Trojan, kterého můžete znát z filmů Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství, Samotáři nebo z dobové detektivky Davida Ondříčka Ve stínu. Herec uvedl dramedii Václav nebo osobitou filmovou adaptaci Karamazovi. Trojan byl v neděli odpoledne hostem diskuze v Respekt stanu, uvedl odbornou Lekci filmu, kolem čtvrté hodiny odpolední se zúčastnil „filmovkového fotbalu”, večer přebral Výroční cenu Asociace českých filmových klubů a promítl snímek Karamazovi.

Psychedelický western z Brazílie nebo debut Denise Šafaříka

Již posedmé vyberou diváci Letní filmové školy v rámci sekce LFŠ snímek, který v lednu následujícího roku vstoupí do české distribuce. „Letos budou mít na výběr z vtipné i dojemné španělské tragikomedie o pozdním sexuálním probuzení s názvem Mamacruz, coming-of-age dramatu Delegace, jež konfrontuje osobní příběhy izraelských středoškoláků s tragickou historií židovských pogromů, a dánského psychologického dramatu Kodaň neexistuje, které je stylizovanou a emocionálně hutnou studií jednoho partnerského vztahu,” uvádí organizátoři festivalu na webu. Tuzemská premiéra snímku Mamacruz o postarší jeptišce, která díky pornu objevuje svoji novou sexualitu, byla doprovázena několik desítek metrů dlouhou frontou a dobrým dvouhodinovým čekáním před kinem Hvězda během nedělního poledne.

 

MamacrusŠpanělská herečka Kiti Mánver v hořké komedii Patricie Ortegy Mamacruz; foto Canal Sur Televisión

Povedenou a hojně očekávanou projekcí bylo také promítání domácí novinky, povídkového filmu O malých věcech. Žánr povídkového filmu není v Česku a celkově v rámci kinofilmů zrovna tím nejvyhledávanějším, ale nutno říct, že debutující režisér a herec Denis Šafařík, známý ze seriálu Zločiny Velké Prahy nebo pohádky Kouzelník Život, zaslouží minimálně uznání za snahu. Mozaika dvanácti krátkých komorních příběhů z bytů pod jednou střechou pražského činžovního domu kombinuje bizarní, absurdní, ale také pravdivé a vesměs poměrně realistické, ale také přehnané příběhy. „Absurdní i pravdivé vztahové historky s nečekaným vyústěním a smyslem pro nadsázku, sžíravý cynismus a černý humor,” popisuje LFŠ snímek O malých věcech. Film ve Velkém sále Klubu Kultury uvedl režisér Denis Šafařík společně s producentem a kameramanem Pavlem Berkovičem a střihačkou a producentkou Petrou Berkovičovou Raušovou. Nutno dodat, že po závěrečných titulcích zavládl v sále mohutný potlesk, přestože z celkově dvanácti krátkých filmů stály za to především tři snímky, kterým vévodil Jakub Žáček s Vandou Hybnerovou nebo Jan Jankovský. Ale na to, že se jedná o debut devětadvacetiletého filmového a divadelního herce, jde o solidní dílo.

 

Denis Šafařík_O malých věcechHerec a režisér Denis Šafařík ve svém povídkovém filmu O malých věcech; foto Bontonfilm

Festivalová sekce Terra Festivalis se zaměřuje na brazilskou kinematografii a za poznámku stojí snímek Baruau brazilské režijní dvojice Kleber Mendonça Filho a Juliano Dornelles. Psychedelický western s prvky sci-fi, mystiky a splatteru se odehrává v blízké budoucnosti v městečku Bacurau, které jednoho dne záhadně zmizí z mapy světa. Sled napínavých událostí začíná a obyvatelé, tvořící autonomní společenství, jsou připraveni čelit téměř čemukoliv.

 

Viktor Horák

QRcode

Vložil: Viktor Horák