Paranormální jevy ve službách strany a vlády aneb Kriminalista a vědec kontra StB. TV glosář Ely Novákové
09.07.2023
Foto: Se svolením Česká televize
Popisek: Anna Fialová a Jan Cina během natáčení nového seriálu To se vysvětlí, soudruzi!
Když „bolševický čaroděj“ objevil mentální energii, bylo to chvíli drama, chvíli legrace. Co jiného z toho mohlo vzniknout po čtyřiceti letech, než seriálová krimikomedie. Nový seriál To se vysvětlí, soudruzi! představila Česká televize v rámci diskuzních odpolední v Domě ČT na festivalu v Karlových Varech. Vyšetřování paranormálních jevů se ujímají skeptický policista v podání Jiřího Macháčka a naivní nadšený vědec Jan Cina.
Věřte nevěřte, věštění z karet, z ruky, z hvězd a ohýbání lžiček pohledem tady bylo i v době, kdy neomezeně vládli komunisté. V 60. letech minulého století byl dokonce zřízen speciální vědecký ústav pro zkoumání paranormálních jevů. Jeho šéfem byl bývalý ministr školství František Kahuda, který po skončení politické kariéry zasvětil život vědě sice prapodivné, nicméně státem pasované na zcela oficiální. Psychoenergetická laboratoř (PEL) zaměstnávala řadu vědců, od lékařů až po fyziky a chemiky, a jejím hlavním úkolem byl výzkum „mentální energie“, její měřitelnosti a jejího praktického využití.
To poslední bylo samozřejmě nejdůležitější, protože představa, že bude možno číst myšlenky na dálku a ovládat pomocí myšlenek třeba i davy, velice zajímala vojenské stratégy i zpravodajské agentury. František Kahuda, přezdívaný bolševický čaroděj, brzy publikoval výsledky výzkumu a přišel s převratnou teorií, že existují částice mentální energie, které nazval mentiony. „Jsou podobné elektronům v atomech,“ popsal základní stavební kameny neznámé síly a zbytek života věnoval získávání důkazů jejich existence.
Důkazy sice nikdy podány nebyly, ale snaha obhájit tento vědecký výzkum přetrvala až do 80. let a do českého slovníku bylo zařazeno nové slovo – psychotronika. To dokonce, podobně jako kdysi robot, přešlo z češtiny do mezinárodního slovníku vědeckých pojmů. Nástupcem Františka Kahudy se v roce 1987 stal Valdemar Grešík, dnes velkopodnikatel v oblasti bylinkových čajů. „Důkazů, že psychotronika funguje, jsem zažil mnoho, ať už šlo o diagnostiku lidského či zvířecího organismu, či měřitelné biologické procesy u klíčících semen rostlin při působení senzibila v laboratořích Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy,“ tvrdí bylinkář v rozhovoru pro iDnes.
A zaražení výzkumu stále lituje, protože věří i v to, že by další zkoumání přineslo šťavnaté ovoce. Kdo ví, pokud pijete Grešíkovy čaje a mají blahodárný vliv na vaše zdraví, je to možná proto, že do nich vkládá sílu mentální energie. Co se týká toho, že na nich bezpochyby dobře vydělává, je existence síly jeho vlastní podnikatelské mentální energie prokázána. A co teprve vědmy, kartářky, astrologové, jak ti musí mentální energii umět ovládat! Jen ten hmatatelný důkaz pořád nějak chybí...
Seriálový čtyřlístek Jiří Macháček, Anna Fialová, Leoš Noha a Jan Cina
Lepší než Akta X
Svět miluje záhady nejen mimozemské, ale i zcela lidské. Tajemství lidské mysli má stále mnoho neprobádaných stránek, a tak je vděčným námětem pro spisovatele i scenáristy. Nejslavnější opus tohoto druhu, seriál Akta X, má nyní dostat silnou konkurenci. Česká televize chystá osmidílnou řadu seriálu To se vysvětlí, soudruzi!, vycházející z reálné práce výše zmíněné laboratoře PEL a dalších jí podobných, které v 60. až 80. letech minulého století u nás prováděly výzkum paranormálních jevů.
Autoři se pyšní tím, že to bude zábava lepší než Akta X. Už protože téma uchopili s nadhledem a místo sci-fi ho pojednali jako krimikomedii. Pokud se podaří v tomto duchu zopakovat třeba úspěch starých dobrých Návštěvníků s jejich nesmrtelnými amarouny, můžeme se možná těšit na něco opravdu mimořádného. Koprodukčním partnerem České televize je ostatně německá ZDF a spolupráce s německými partnery se osvědčila nejen u Návštěvníků, ale také třeba u Arabely nebo Létajícího Čestmíra. Je to sice dávno, ale možná se na ty staré dobré časy podaří navázat.
Při tvorbě výzkumného pracoviště se televizní architekti opravdu vyřádili
Můžeme se tomu smát
Tandem scenáristy Miro Šifry a režiséra a producenta Matěje Chlupáčka vzbudil pozornost diváků na MFF v Karlových Varech filmem Úsvit. Citlivě pojaté kriminální drama, v němž v centru dění stojí těhotná žena, hledající pravdu o nalezeném mrtvém kojenci, zaujalo nejen vykreslením dobové atmosféry těšně předválečného roku 1937, ale také moderním vizuálem i hudební složkou. Matěj Chlupáček si dal od režie pauzu deset let a je vidět, že dospěl z osmnáctiletého debutanta ve zkušeného filmaře.
Vyzkoušenou spolupráci s úspěšným scenáristou Redla nebo Zrádců teď posunul do seriálu, v němž oba zkouší, jak jim to půjde s humorným nadhledem nad poněkud obskurním tématem psychotronických experimentů. Zdá se, že autor scénáře to rozjel na plný plyn: „Od začátku byli všichni nadšení z nápadu udělat komediální kriminálku,“ řekl Aha! scenárista Miro Šifra (35). „První díl jsem napsal už před třemi lety, zdržela nás jen pandemie,“ dodal s tím, že se na scénáři vyřádil. „Bude se třeba pitvat dřevěná loutka nebo řešit samovznícení. Máme duchařský díl, díl s monstrem v trampské osadě, díl s věštkyní v lázních… Byla to troška fikce i reality.“
Kriminalista a vědec kontra Státní bezpečnost
V hlavních rolích se představí Jiří Macháček jako skeptický vyšetřovatel David Zajíc a Jan Cina coby naivní a nadšený vědec Vojta Bek. Vyšetřují únosy mimozemšťanů, náboženské zázraky nebo útoky příšer, přičemž na záda jim neustále dýchá dvojice agentů StB, drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a její kolega Hora (Leoš Noha). K pitevnímu stolu se postaví slovenský herec Ján Jackuliak. Dělá prý pokusy i sám na sobě a jako šílenec rovněž vypadá. Při výrobě jeho paruky se maskéři dozajista inspirovali vzhledem fyzika Alberta Einsteina. „V maskérně jsem byl vždycky sice nejmíň o půl hodiny déle, ale ta bláznivá maska dává roli něco navíc. Je to výborná změna,“ pochvaluje si.
Vědecké pracoviště pro zkoumání paranormálních jevů se za minulého režimu v Československu nacházelo ve sklepě pod budovou ČVUT. „Bylo to v osmdesátých letech a my jsme se touto institucí pro náš seriál inspirovali,“ prozradil producent a režisér Matěj Chlupáček. „Seriál bude plný záhad s reálným vysvětlením, občas ale vyšetřovatelé zjistí, že ne všechno se dá vysvětlit rozumem.“
Krimikomedii To se vysvětlí, soudruzi! chystá Česká televize do vysílání v příštím roce.
(zdroje: ČSFD, Česká televize, Aha!, Blesk, iDnes)
Vložil: Ela Nováková