Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O Křišťálový glóbus svede boj baťovská detektivka a adaptace Jáchyma Topola. Festivalová reflexe Viktora Horáka 01

23.06.2023
O Křišťálový glóbus svede boj baťovská detektivka a adaptace Jáchyma Topola. Festivalová reflexe Viktora Horáka 01

Foto: Se svolením KVIFF (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Křišťálový glóbus, ilustrační foto

Redakce Krajských listů.cz pokračuje v mapování karlovarského festivalu a odhaluje programové perly, které byste si neměli nechat ujít. Na letošní již 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí představitel legendárního Gladiátora Russell Crowe, hlavní hrdina Trainspottingu Ewan McGregor nebo švédská herečka Alicia Vikanderová, která se proslavila křehkými postavami ve filmech Dánská dívka, Královská aféra nebo Anna Karenina.

Karlovarský festival je nejdůležitějším svátkem filmu v Česku a patří mezi největší kulturní události roku. Jeden z nejstarších festivalů v Evropě letos nabídne pestrou škálu filmů z celého světa, ale také dvojici tuzemských snímků v Hlavní soutěži. O Křišťálový glóbus bude soutěžit road movie Citlivý člověk a baťovská detektivka Úsvit.

 

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, snímek z minulého ročníku

Rok se s rokem sešel a od 30. června do 8. července budou moci návštěvníci filmového festivalu shlédnout soutěžní snímky z Kanady, Íránu nebo ze Švédska. Festival v čele s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou, ředitelem Kryštofem Muchou a uměleckým šéfem Karlem Ochem představí 31 soutěžních snímků ze 2000 přihlášených, což je téměř o 400 více než loni.

„V žánrově i stylově rozmanitém výběru Hlavní soutěže se potkávají snímky uznávaných tvůrců, kteří nabrali předchozí zkušenosti na festivalech jako Cannes, Berlinale nebo Sundance, s mimořádně talentovanými debutanty,” přibližují soutěžní snímky festivaloví dramaturgové. Kromě kanadského artového thrilleru Red Rooms režiséra Pascala Plantea o mladé ženě, která je posedlá brutálním vrahem tří nezletilých dívek, se můžeme těšit také na detektivní drama Úsvit od režiséra Matěje Chlupáčka a na výtvarně osobitou road movie Citlivý člověk Tomáše Kleina, který vycházel ze stejnojmenného románu Jáchyma Topola.

 

Snímek z česko-slovenského drama Brutální vedro

Karlovarský festival také nabídne česko-slovenské drama Brutální vedro, které režisér a scenárista Albert Hospodářský představí v rámci soutěžní sekce Proxima. Snímek vypráví o světě, který zachvacuje „podivná nálada” a katastrofická premisa, kdy slunce vyvrhlo kus žhavé hmoty směrem k Zemi. Planeta se ohřívá k hranici snesitelnosti a dospívající mladík uvázl v ospalém městě cestou na chalupu. Festival kromě soutěžních filmů a mezinárodních premiér nabídne také starší snímky nebo festivalové novinky. Ve Velkém sále budete moci shlédnout drama Anatomie pádu, které vyhrálo Zlatou palmu v Cannes. Festival uvede novou zrestaurovanou verzi režijního debutu Evalda Schorma Každý den odvahu, korejskou akční hororovou oddechovku Vlčí lov nebo íránský dokument Brána snů o vojenské jednotce jedoucí z Teheránu do Kurdistánu.

Dvojice českých filmů v Hlavní soutěži

Dobová detektivka Úsvit vypráví o mladé a těhotné lékařce Heleně v podání Elišky Křenkové, která přijíždí společně se svým manželem, továrníkem do podhůří majestátních Tater. Továrník má za úkol postavit zde město Svit podle „baťovského modelu”, ale to se mu vzápětí zkomplikuje. Zdánlivě poklidný a vysněný rodinný život nastávající matky brutálně naruší nález mrtvého novorozence na dvoře pulzující fabriky. Režisér Chlupáček uvedl, že nechtěl dělat žádné kompromisy a přesto, že se příběh odehrává v jiné době, tak se pokusil divákům přinést moderní podívanou vyprávějící o současných tématech. „Skrze detektivní žánr tak prezentujeme příběh silné ženské postavy, která se pokusí vzepřít utopickému světu, ve kterém žije,” uvedl řekl Chlupáček.

Druhý soutěžní snímek z Česka je filmová adaptace románu Jáchyma Topola Citlivý člověk, který zrežíroval Tomáš Klein. Výtvarně osobitá a výsostně stylizovaná road movie popisuje život kočovného herce, který se s rodinou vrací z Itálie domů. Snímek je vyprávěný z pohledu nevidomého syna. Rodina projíždí zdevastovanou krajinou, která připomíná apokalyptické obrazy jako z filmu Cesta nebo trilogie Šílený Max. Sám režisér Tomáš Klein film popisuje jako „smrtící jízdu za láskou” a počítá s tím, že film bude rozdělovat diváky podobně jako román. Umělecký šéf karlovarského festivalu Karel Och o Citlivém člověku mluví jako o „komické a brutální reportáži z odvrácené strany světa” a festivaloví dramaturgové snímek popisují jako „úzkostnou i bujarou kinematografickou féerie o lásce, strachu z osamění a pohledech synů upřených na otce”.

 

David Prachař ve snímku Citlivý člověk, foto CinemArt

Ve Velkém sále hotelu Thermal budete moci shlédnout také německé drama Tanec na okraji sopky o výbuchu v Bejrútu z roku 2020, který natočil Cyril Aris. Šokující exploze v bejrútském přístavu zanechala v troskách nejenom libanonskou metropoli, ale také „zbytky důvěry obyvatel v důstojný život a zemi nesužovanou korupcí.” Za zmínku také stojí švédská satira Hypnóza režiséra Ernta De Geera, která ukazuje svět start-upů a partnerskou dvojici vývojářů aplikace, která se věnuje ženskému reprodukčnímu zdraví. Slibně rozjetý projekt ale naruší ztráta společenských zábran pod vlivem hypnoterapie. Odlehčeným námětem na sebe láká prosluněné drama Holky jsou v pohodě o skupině mladých žen, které na venkovském panství uprostřed přírody nacvičují divadelní hru, sdílejí svá tajemství a zažívají malá dobrodružství. Režisérka a herečka Itsaso Aranaová slibuje léto plné dívčích tajemství, písniček, ohňů a trochy magie.

 

Tanec na okraji sopky

Oblíbená festivalová sekce je také Zvláštní uvedení, kde se představí mimo jiné osobitá tuzemská sci-fi detektivka Bod obnovy. Film Roberta Hloze se odehrává v blízké budoucnosti, kde každý člověk má „právo na jeden celý život” a musí se každých 48 hodin zálohovat. Neméně zajímavým snímkem je drama Davida Jařaba Hadí plyn, které je inspirováno románem Srdce temnoty od Josepha Conrada. Hlavní postava filmu, kterou hraje Stanislav Majer, putuje divokým Balkánem a pátrá po bratrovi, který zmizel za záhadných okolností.

 

Stanislav Majer ve snímku Hadí plyn

Festivalové perly, půlnoční krváky a 100 let studia Disney

„Dlouholetou páteří nesoutěžního programu je oblíbená sekce Horizonty, v níž se i letos skví více než pět desítek filmů, které spolu s kolegy považujeme za nejzajímavější kinematografická zastavení mezi loňskými Benátkami a letošním Cannes,” řekl umělecký ředitel MFF Karlovy Vary Karel Och. Mezi nejvyhledávanějšími filmy budou festivaloví vítězové jako jsou snímky Byt č. 10-01, Na lodi Adamant nebo Anatomie pádu. „Nouzi o zájem nečekáme ani u nových opusů respektovaných mistrů a mistryň, jako jsou Aki Kaurismäki, Wim Wenders, Alice Rohrwacher, Jessica Hausner, Nuri Bilge Ceylan, Marco Bellocchio, Jafar Panahi, Ira Sachs nebo Hirokazu Koreeda,” doplnil Och.

Kromě toho se také můžete těšit na „klasickou” sekci Návraty k pramenům, kde festival připomene 100 let existence studia Disney skrze klasickou animovanou pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků z roku 1937. Strhující vzorek filmové historie se i letos probojoval mezi mimořádně populární Půlnoční filmy. Letos uplyne už půlstoletí od dosud neobjasněného skonu nezaměnitelného mistra kung-fu Bruce Leeho, jehož Cesta draka (1972) je vpravdě autorským filmem – „Malý drak“ jej produkoval, napsal, režíroval a samozřejmě ztvárnil hlavní roli. Držet krok s ním bude vedle jiných i Brandon Cronenberg, v jehož hororové komorní sci-fi Infinity Pool si s gustem zahrál Alexander Skarsgård.

 

Woody Harrelson v komedii Šampióni, foto Focus Features

Karlovarský festival zakončí americký remake španělské komedie Šampióni, kde si basketbalového trenéra zahraje Woody Harrelson. Jeho Marcus v šarmantním a hřejivém remaku úspěšné stejnojmenné španělské komedie z roku 2018 je renomovaný basketbalový trenér, jehož kariérnímu postupu brání jeho vlastní vznětlivost, paličatost a neschopnost empatie. A když se z jednoho Marcusova přešlapu stane série, následuje trest, veřejně prospěšné práce ve formě dočasného trénování basketbalového mančaftu lidí s postižením. Kinematografickou lekci lidskosti zdobící mistrovsky vyladěná kombinace humoru a sentimentu, natočil spolutvůrce komedií Něco na té Mary je nebo Já, mé druhé já a Irena Bobby Farrelly.

V příštím článku si představíme hvězdné hosty, které budete moci od 30. června do 8. července potkat v lázeňském městečku.

 

Vložil: Viktor Horák