Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bod obnovy jako nová Ikarie XB1? Sci-fi o právu na jeden celý život se představí ve Varech. Filmová reflexe Viktora Horáka; MFF potřetí

18.06.2023
Bod obnovy jako nová Ikarie XB1? Sci-fi o právu na jeden celý život se představí ve Varech. Filmová reflexe Viktora Horáka; MFF potřetí

Foto: Se svolením Bioscop - Film Kolektiv Max Stano (stejně jako snímek v článku)

Popisek: Matěj Hádek v sci-fi kriminálce Bod obnovy

Detektivní sci-fi film Bod obnovy režiséra Roberta Hloze bude mít mezinárodní premiéru v rámci 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v nesoutěžní sekci Zvláštní uvedení. Podle první upoutávky půjde o nadstandardní žánrovou podívanou s vysokými technologickými a dramaturgickými standardy.

Příběh filmu je zasazen do roku 2041, kdy lidstvo používá velmi vyspělé technologie a ústava všem občanům garantuje právo na „jeden celý život“. Po nepřirozené smrti, jako je například autonehoda nebo teroristický útok, tak může být člověk obnoven ze své digitální zálohy. Unikátní vizuální styl české sci-fi v lecčems připomíná kultovní sci-fi snímky, jako je Blade Runner, Minority Report nebo seriál Black Mirror.

Lidstvo dosáhlo bodu, kdy dokáže obelstít smrt a v případě nepřirozeného úmrtí má každý právo být znovu oživen. „Stačí si jen nejpozději každých 48 hodin vytvořit zálohu osobnosti – bod obnovy. Existuje ale hnutí, které se snaží tento princip sabotovat. Agentka Em se postupně zaplétá do případu, který není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát, a jehož důsledky zasahují až do nejvyšších pater politických institucí,” uvádí o filmu dramaturgové karlovarského festivalu. Tým uměleckého šéfa MFF KV Karla Ocha vyzdvihuje „strhující příběh a výjimečně vynalézavé vizuální ztvárnění” a také o filmu mluví jako o polemice, zda je technologický pokrok vždy prospěšný. Tím vším je unikátní celovečerní debut režiséra Roberta Hloze.

 

 

Robert Hloz napsal scénář společně s Tomislavem Čečkou a Zdeňkem Jecelínem. Vznik filmu trval od prvního nápadu až po premiéru téměř devět let a tvůrci do hlavní role agentky Em Trochinowske obsadili pětatřicetiletou začínající herečku Andreu Mohylovou. Jejího nadřízeného ztvárnil Jan Vlasák, spojence ve vyšetřování Matěj Hádek a profesionála z jiné bezpečnostní složky Václav Neužil. Ředitele společnosti, zajišťující obnovu, si zahrál Karel Dobrý, jeho podřízenou Agáta Kryštůfková a postavy „rebelů“ představuje Milan Ondrík nebo Iveta Dušková.

Futuristické budovy a vize budoucnosti: zaslouží si lidstvo druhou šanci?

Film vypráví příběh z blízké budoucnosti, kde mají všichni lidé právo na „jeden celý život“, a pokud se někomu stane nehoda, tak je oživen a může pokračovat dál ve svém životě. „Stačí si každé dva dny pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti, tzv. Bod obnovy. Ale zaslouží si vůbec lidstvo právo na druhou šanci?“ uvádí distributor filmu Bioscop. Kolem toho se točí děj dynamického filmu, který ctí žánrová pravidla detektivky i chytré sci-fi, aby zároveň nabídl neotřelá zamyšlení nad současností i budoucností. „Fascinuje mě objevování nového světa, který je nám téměř na dosah. Pod svojí žánrovou slupkou je Bod obnovy příběhem o morálních dilematech společnosti,“ vysvětluje režisér Robert Hloz.

 

Bod obnovy

Andrea Mohylová a Agáta Kryštůfková

„Zdá se to být skvělý systém, zdánlivě dokonalý, Bod obnovy si musí člověk jen pravidelně zálohovat. V rukou morálně nezodpovědných jednotlivců či korporací ale může způsobit nevratné kroky a mít fatální následky,“ podotýká režisér Robert Hloz. „Nemůžu uvěřit, že takhle vypadá náš film… Po devíti letech práce od první stránky. Je to neuvěřitelný pocit. Snad se to povede!“ napsal spoluautor scénáře Tomislav Čečka na Twitteru.

Unikátní vizuální stránka filmu naznačuje, že i v České republice může vzniknout světově vypadající dílo. „Už teaser odhaluje výjimečnou tvůrčí vizi budoucnosti. Existující futuristické budovy jsme našli jak v Čechách, tak v zahraničí a za velkou částí VFX efektů stojí česká postprodukční společnost Magiclab,“ osvětlil producent snímku Jan Kallista. Podle prvních ukázek to vypadá na film, který se může rovnat zahraničním sci-fi snímkům a mohl by mít i mezinárodní ambice.

Během dalších dnů vám redakce Krajských Listů.cz představí program, zajímavosti a další perly karlovarského filmového festivalu, které byste si neměli nechat ujít.

 

Viktor Horák

Vložil: Viktor Horák