Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká detektivka „bez kompromisů”. Úsvit bude bojovat o Křišťálový glóbus. Filmová reflexe Viktora Horáka; MFF poprvé

16.06.2023
Česká detektivka „bez kompromisů”. Úsvit bude bojovat o Křišťálový glóbus. Filmová reflexe Viktora Horáka; MFF poprvé

Foto: Bontonfilm (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: O Křišťálový glóbus na filmovém festivalu ve Varech zabojuje i český snímek Úsvit.

Rok se s rokem sešel a opět se přiblížil již 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Lázeňské město navštíví řada slavných osobností jak z tuzemské, tak ze světové filmové branže. Největšími jmény letošního festivalu je australský oscarový herec a představitel Gladiátora Russell Crowe, do Varů také přijede představitel Obi-Wana Kenobiho nebo hlavní hrdina Trainspottingu Ewan McGregor či filmová Lara Croft Alicia Vikanderová. Krajské Listy.cz tudíž přichází s karlovarským filmovým speciálem, který vám představí perly festivalového programu.

Největší svátek filmu v Česku ale kromě zahraničních celebrit nabídne řadu mezinárodních premiér a dlouho očekávaných filmů. V Hlavní soutěži se v boji o Křišťálový glóbus utká kolem dvacítky filmů z celého světa, včetně dvou tuzemských snímků. Pojďme si představit baťovskou detektivku Úsvit a osobitou adaptaci románu Jáchyma Topola Citlivý člověk, které se utkají o přízeň odborné poroty a diváků v hotelu Thermal. Redakce Krajských Listů.cz vám představuje snímek Úsvit.

 

Režisér Matěj Chlupáček na natáčení snímku Úsvit

Česko-slovenské mysteriózní drama Úsvit natočil režisér Matěj Chlupáček podle scénáře Mira Šifry. Historická mysteriózní kriminálka se odehrává v roce 1937 ve slovenských Tatrách a stála téměř 90 milionů korun. „Nechtěli jsme dělat žádné kompromisy a přáli jsme si divákům přinést opravdu moderní podívanou, která bude i přes dobu, ve které se film odehrává, vyprávět o současných tématech," prohlásil režisér filmu s Eliškou Křenkovou v hlavní roli. „Pečlivě posoudit téměř dva tisíce přihlášených filmů byla práce náročná a vzrušující pro celý programový tým,“ uvedl umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och. „Stejně jako každý rok i letos smekáme před neutuchající kreativitou tvůrců všech generací z nejrůznějších koutů světa a doufáme, že výběr jednatřiceti nových snímků napříč hlavním programem diváky nadchne,“ uvedl Och v tiskové zprávě.

„Sympaticky moderní je na svou dobu – píše se rok 1937 – přístup mladého ředitele továrny uprostřed rostoucího města baťovského střihu v malebném podhůří majestátních Tater. Ale nenechte se mýlit, protagonistkou je jeho žena Helena. Odhodlaný pohled aspirující lékařky, která se chystá brzy porodit, do vysněné rodinné budoucnosti však náhle zastíní nález mrtvého těla novorozence na dvoře pulzující fabriky. Helenina vrozená empatie, zesílená jiným stavem, se nespokojí s nápadně rychlým vyřešením záhady. Poutavé detektivní drama s progresívním a hluboce lidským pohledem na téma kontroverzní nejen těsně před netušenou válkou, ale i o desítky let později," uvádí synopse MFF Karlovy Vary, který se koná od 30. června do 8. července.

 

Hlavní roli, těhotnou lékařku Helenu, si zahrála Eliška Křenková.

Nechtěli jsme dělat žádné kompromisy, prohlásil režisér

Příběh snímku se točí kolem těhotné lékařky, která přijíždí na sklonku 30. let se svým manželem, ředitelem továrny, vystavět v Tatrách po vzoru Zlína pokrokové město Svit. Jejich plán ale naruší záhadný nález a příjezd tajné policie. Město, kde se film odehrává, pak vzniklo unikátním způsobem v kombinaci reálných záběrů, nákladných dekorací a modelu celého města v poměru 1:7.

Snímek Úsvit zrežíroval mladý a úspěšný režisér a producent Matěj Chlupáček, který má za sebou celovečerní drama Bez doteku nebo několik dílů seriálu Terapie či Zrádci, za který dostal Českého lva. Kromě toho produkoval thriller Stínohra, artové „jednozáběrové” drama Hany, populární životopisnou sérii Iveta pro Voyo či kontroverzně přijímaný seriál Jana Hřebejka Pozadí událostí. „Nechtěli jsme dělat žádné kompromisy a přáli jsme si divákům přinést opravdu moderní podívanou, která bude i přes dobu, ve které se film odehrává, vyprávět o současných tématech. Skrze detektivní žánr tak prezentujeme příběh silné ženské postavy, která se pokusí vzepřít utopickému světu, ve kterém žije," prohlásil teprve 29letý režisér Matěj Chlupáček o svém druhém celovečerním filmu.

 

Filmaři pro potřeby filmu postavili model celého města.

Scénář napsal slovenský autor Miro Šifra zodpovědný za oceňovanou kriminální minisérii Rédl nebo detektivku Zrádci, kde se potkal právě s Chlupáčkem. Za kameru se postavil zkušený kameraman a držitel Českého lva Martin Douba, který pracoval jak na Ivetě, tak na Zrádcích. Kromě Elišky Křenkové ve snímku hraje Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová nebo Ladislav Hampl. „Ve filmu jsem měla možnost si zahrát velmi silnou ženskou hrdinku, která je téměř po celý film na plátně. Helena je skvěle napsaná postava s mnohovrstevnatou psychologií," popsala svoji filmovou hrdinku Eliška Křenková. Pro Ladislava Hampla byla proměna v „pana továrníka" naprosto zásadní. „Na český film šlo o poměrně náročnou masku, v maskérně jsem strávil několik hodin. Samotný výsledek pro mě byl překvapivý a pomohl mi se ztvárněním mé postavy," uzavírá herec.

Příště si představíme snímek Citlivý člověk režiséra Tomáše Kleina, který bude také bojovat v Hlavní soutěži o Křišťálový glóbus.

 

Vložil: Viktor Horák