Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děti, s nimiž se život ani trochu nemazlí. V Ulici dostávají pořádně zabrat. TV glosář Ely Novákové

04.06.2023
Děti, s nimiž se život ani trochu nemazlí. V Ulici dostávají pořádně zabrat. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako snímky v článku,)

Popisek: Hrdinové seriálu Ulice prožívají stejné radosti i starosti jako jejich fanoušci, takže v ní nemohla chybět ani oslava Mezinárodního dne dětí

Jsou rodiče v poslední době opravdu tak bezohlední vůči svým potomkům, nebo se jen scenáristům stále oblíbené Ulice podařilo nechtěně naházet na jednu hromadu všechny potíže, které mohou ve vztazích mezi dospělými a dětmi nastat?

Postcovidová krize přinesla po řadě let, kdy se nám zdálo, že všechno plyne v klidu a pohodě, pořádný chaos. Seriál Ulice je tu s námi už osmnáct let a jeho příběhy vycházejí ze společenské atmosféry víc, než by se na první pohled zdálo. Není divu, že harmonických vztahů teď moc v Ulici nevídáme. Jak už to bývá, když jsou dospělí nervózní, nejistí a nevědí si rady sami se sebou, nejvíc to odnášejí děti. A protože dětí se v Ulici narodilo, vyrůstá a dospívá utěšená kopa, nevyhýbají se jim ani problémy, které hýbou celou dnešní dobou.

 

Ulice_děti

Současné děti seriálu Ulice. Během osmnácti let natáčení se jich v hostivařských ateliérech vystřídala dlouhá řádka. Jedni dospěli a odcházejí, další se v hlavách scenáristů rodí.

Lexík a nemocná babička Nyklová

Alex Nykl se v Ulici narodil a jeho dětství poznamenala velká tragédie, umřela mu maminka. Nyklovi jsou ale soudržná rodina, v níž stále uplatňuje laskavý diktát babička Vilma, a tak malý Lexík vyrůstá obklopený láskou, kterou občas až trochu zneužívá. Klukovské kousky jsou mu ale milosrdně odpouštěny. Jeho táta Lumír má teď novou partnerku, majitelku hospody Kateřinu. Ti dva to vůbec nemají lehké, protože babička Vilma se s Kateřinou po boku svého syna vyrovnává neochotně.

Naštěstí s Lexíkem to Kateřina umí a našli k sobě hezký vztah. A protože Kateřina je žena nejen praktická, ale i citlivá, ráda by upravila všechny rodinné vztahy. Do všeho ale zasáhne viróza, kterou se malý Lexík nakazí. Vilma není nejmladší a zdraví už ji zlobí, takže Kateřina sáhne k ráznému činu. Lexíka nejen odvede na pohotovost, ale také odstěhuje k sobě, aby babičku nenakazil. Ach, ty viry... Vilma rozbouří vody, protože si myslí, že Kateřina Lexíka unesla. Oslava Dne dětí naštěstí u Nyklů požáry uhasí. Důvtipná Kateřina totiž pozve Vilmu k sobě a ve dveřích ji uvítá Lexíkovo autíčko, které babičce přiváží respirátor, aby se s milovaným vnoučkem mohla vídat.

Žofka hledá útočiště

U manželů Klímových se všechno hýbe nahoru dolů. Sotva se Vítek našel v podnikání ve stavebnictví, ukazuje se, že tahle práce není žádný lehký chleba. Dcera Anežka vylétla poněkud předčasně z hnízda a vydala se studovat do Drážďan. V Ulici po sobě ale nechala nejlepší kamarádku Žofii Duškovou. Její rodiče se rozvedli a Žofka žije s mámou, která by dceři nejraději plánovala každou minutu života.

Své nepřiměřené nároky na dceru umocňuje paní Dušková hysterickými scénami a citovým vydíráním. Od táty by Žofku nejraději úplně odstřihla. Pro dívku v pubertě jsou to těžké chvíle. Nachází sice útočiště u Anežčiných rodičů, jenže to vede jen k zesílení diktatury ze strany její matky. Nešťastná Žofie sáhne k sebepoškozování a jizev na jejím těle i duši přibývá. Marný pokus o útěk za Anežkou do Drážďan samozřejmě nic nevyřeší, návrat domů přinese jen zhoršení jejího stavu. Podaří se Vítkovým Žofii z nelehké situace dostat? Jak to ale dokázat, když vlastní rodiče to nezvládají?

 

Žofka_Ulice

Žofka (Kateřina Ujfaluši) – sebepoškozování

Ve spárech léčitelky Julie

Divoký rozvod, matčina alkoholická epizoda, otcova nová mladá partnerka, rozchod s přítelem, do kterého vložila všechny své životní naděje, to všechno poznamenalo psychiku Kristýny Volákové natolik, že se úplně sesypala. Vzorná studentka opustila školu, potíže jí dělá ale i chodit do práce a stále častěji trpí panickými atakami. Léčba antidepresivy nemá tak rychlé účinky, jak by si ona i její blízcí představovali, navíc Kristýna se chemii chce pokud možno vyhnout. A tak si najde berličku, koučku Julii, která ovšem používá na své klienty značně nátlakové metody. V podstatě se je snaží odříznout od rodin i přátel a začlenit do jakési svérázné komunity. Pomáhat mají zázračné amulety, zaříkání, rituály...

Kristýna léčitelce čím dál víc podléhá. Z rodiny je ochotná jí naslouchat jen babička, která ji dokonce doprovodí na Juliin týdenní seminář do hor. Vrací se ovšem se špatnými zprávami, v Julii vidí manipulátorku a před rodinou to nijak netají. Kristýně se vrací panické ataky a celá rodina teď viní Julii. Rázný otec Volák se rozhodne si to s podivnou koučkou vyříkat, tím ale jen přilije oheň do ohně. Malé děti, malé starosti, velké děti, velké starosti. Podaří se Kristýnu vymanit z vlivu Julie a najít pro ni skutečně účinnou léčbu na její psychické starosti?

 

Ulice Kristýna

Kristýna (Sára Korbelová) – psychické problémy

Varování pro rodiče

Ani další děti v Ulici nemají zrovna harmonické zázemí. Puberťák Šimon lítá mezi mámou Gábinou a otcem Hynkem, kterému se nelíbí, že Gábina žije s policistou Hermanem, který se dostal do velkých pracovních problémů. Malý Christian to má ještě těžší, není doma ani v mámině rodném Holandsku ani u táty Františka Hrubého v Čechách. Máma Skyler je značně přelétavá a nikde neusazená, takže řešení, kde bude malý Christian chodit do školy a kdo ho vlastně bude vychovávat, je hodně zamotané.

Pokud jste rodiče, osudy dětí z Ulice můžete nyní sledovat jako varování. Doufejme, že se časem zase dočkáme nějakých roztomilejších dětských příběhů. Máme před sebou prázdiny, Ulice bude mít pauzu, ale jistě nachystá fanouškům nějaké letní příběhy s trochou optimismu.

Zdroj: TV Nova

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková