Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když je něco od začátku porouchané, zahoďte to aneb Kaskadérské kotrmelce v ZOO. TV glosář Ely Novákové

28.05.2023
Když je něco od začátku porouchané, zahoďte to aneb Kaskadérské kotrmelce v ZOO. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Na začátku Prima představila Michaelu Pecháčkovou jako hrdinku seriálu ZOO a vycházející hvězdu, diváky ale mnohem víc zajímala Eva Burešová, na kterou byli už zvyklí. A začaly se vršit scenáristické komplikace, připomínající pohádku Josefa Čapka Jak pejsek s kočičkou pekli dort.

Seriál ZOO sice dál úspěšně válcuje veškerou konkurenci a se sledovaností přes milion diváků zajišťuje Primě solidní výdělky z reklamy, i pro skalní fanoušky už ale začíná být únavnou nastavovanou kaší. Navíc, kdo se v tom má vyznat, když se pořád něco hatí v zákulisí i na scéně.

René Decastelo je bezpochyby jedním ze scenáristů, pro které je dlouhodobý romantický seriál zábavnou prací, v níž se dokáže vyřádit na propletenci vztahů a házení klacků pod nohy lásce ústřední dvojice. Řeklo by se rutinní záležitost, nastavené schéma, jasné postavy, a pak už jen rozepisovat situace, aby se divák občas zasmál a občas zamáčkl slzu dojetí. Ohnivé kuře, Krejzovi, Modrý kód a jeho pokračování až po 1. misi, Slunečná, ve všech těchto seriálech se občas vyskytly nějaké potíže a bylo třeba na ně zareagovat úpravou scénáře. Jenže v ZOO bylo všechno od začátku tak nějak nahnuté a vybruslit z toho nebylo jen tak.

 ZOO

Se vztahem Anči a Haďáka si zjevně scenáristé nějak nevědí rady. Sluníčkovou idylu je sice potřeba trošku rozfoukat čerstvým povětřím, aby divák u obrazovky neusnul nudou, Ančiny myšlenkové pochody a reakce jsou ale tak naivní, až unavují. A mimochodem, zarážející bylo už její počáteční inkognito. Že by dceru z významné podnikatelské rodiny v době internetu a sociálních sítí nikdo nepoznal jen díky změně barvy vlasů?

Ukradená hlavní role

Než byl seriál nasazen do vysílání, byla jako hlavní postava prezentována Anička Sidonie Novotná v podání Michaely Pecháčkové. Mladičký žabec, který se rozhodne prosadit si svou vlastní cestu životem, aniž by se ohlížel na jízdu po kolejích, kterou mu nalajnovala bohatá rodina. Jenže po úspěchu Slunečné byli diváci zamilovaní do Evy Burešové, a tak si rázem získala jejich sympatie i v druhé ženské hlavní roli v ZOO. Někde tady se asi poprvé muselo sáhnout do schématu naplánovaného scénáře, bylo třeba dát Viki větší prostor, protože divák si to zjevně přál. Eva Burešová zkrátka tak trochu ukradla Michaele Pecháčkové pozornost. Vlastně není divu, zavedená seriálová hvězda souboj o přízeň diváků proti mladičké neznámé kolegyni vyhrála zákonitě. Sid se ocitla na vedlejší koleji a naplno se rozjely peripetie milostného vztahu mezi Viki a jejím zaměstnavatelem, soudcem Petrem. Evě Burešové byla připsána dvojrole excentrické barové zpěvačky a nadané vychovatelky a diváci si ji zamilovali v obou podobách.

Těhotenství, to je rána 

Jenže přišla pro herečku radostná, pro scenáristy další zapeklitá situace – těhotenství. Bylo jasné, že linie Viki bude muset ustoupit do pozadí, protože herečka na neurčitý čas odejde z natáčení. Opět musela nastoupit Anička Sidonie a její milostné tápání až po vášnivou lásku k poněkud pošahanému chovateli hadů. Žel, tenhle pár sice prožil kdejaké dramatické chvilky, ty byly ale tak málo uvěřitelné, že divák jim emocionálně nedokázal podlehnout. Chtěl svou Viki, tu temperamentní nebojácnou holku, která si poradí se vším. A tak se Eva Burešová pár měsíců po porodu vrátila na plac. Kdo se ovšem odmítl vrátit, byl její herecký partner Robert Urban. A tak se z lásky století stalo autorovo prokletí. Hvězda se sice divákům vrátila, jenže co teď s ní?

 

ZOO

Rázná Viky se proměnila v chuděru matku-samoživitelku, které jen kdekdo hází klacky pod nohy v podnikání i lásce. Co s ní? Vrátí se s prosíkem proradný Petr, podlehne rozevlátému Filipovi, který si zjevně neví rady sám se sebou, nebo snad kvůli ní Marek opustí Terezu?

Nešťastná proměna

Z nebojácné mladé ženy, která si poradila s exekutorem stejně snadno jako s bývalkou svého vyvoleného, je najednou opuštěná zoufalka, které se nic nedaří. Rozjeté kreativní podnikání jí ukradne zlovolná konkurence, otce jejího dítěte sbalila jakási sekretářka, dokonce ani kamarád nejvěrnější ji už nemiluje, protože si konečně našel novou velkou lásku. Viki se v tom nešťastně plácá a Eva Burešová vypadla z role romantické milovnice a ani její zpívání na konci každého dílu už nemá ty grády, jako mělo v první řadě.

Rádi bychom přenesli pozornost na druhý pár, Aničku a Haďáka, jenže jejich vztah nás nějak nedokáže vzít za srdce, protože Anička je prostě na to, aby prohlašovala, že našla muže, s kterým chce prožít celý život, příliš mladá, roztěkaná a nezkušená. Scenáristé projevili snahu o okořenění téhle lásky, Haďáka poslali napřed do džungle, pak mu dokonce připsali paranormální věštecké schopnosti, nic z toho ale diváky úplně neuspokojilo. Teď se na scéně objevila femme fatale, která po Haďákovi jede, ale Aniččino žárlení je stejně naivní, jako její nevyjasněný vztah k fotografovi Filipovi. Vlastně ani jedna z protagonistek nemá linku napsanou tak, aby divák lačnil po jejím rozuzlení. A tak nám zbývají jen vedlejší postavy.

 

ZOO

Snadné to se svými láskami nemají ani sourozenecké páry Tereza s Markem a Izy s Vojtou. Vedle původní dějové linky se časem vloudilo do seriálu vztahových propletenců nějak moc a na dotažení do všeobecných šťastných konců už scenáristům moc času nezbývá. Nechají si snad nakonec přece jen pootevřené dveře k dalšímu pokračování?

Kdo tady má vlastně navrch?

Těch je požehnaně a jejich příběhy nás vlastně baví víc, než hlavní linie příběhu. Jak to dopadne s podvodníkem Charliem a jeho láskou k majitelce psího útulku? Je svět romantického seriálu opravdu tak růžový, aby ti dva nejen pokořili zkorumpovaného starostu, ale zvládli i nápravu Charlieho a jeho proměnu v poctivce a záchranáře tonoucích? Co dvojčata a bratři barmani? Co chovatelka žiraf Eliška, dokáže překonat svou nedůvěru k mužům a vytvoří s laskavým policistou krásnou harmonickou rodinu? Co potvora Sylva, která loví chlapa jen proto, aby z něj vytáhla peníze? Není ona nakonec jen chudák matka samoživitelka, která se plácá ve vztazích, aby uživila dvě děti? Jak to dopadne s okouzlující dobračkou Kristýnou a parchantem Albertem? Padnou si ti dva nakonec do náruče a prozře Albert při vzpomínkách na dětství? A zadáví někdo konečně největšího padoucha, rozkradače obecního majetku a ničitele všech poctivých postav seriálu?

Při sledování všech těch epizodních linií se celkem dobře bavíme a čím dál víc je nám jedno, co se stane s Viki a Aničkou. Seriál ZOO se rozpadl do drobných střípků a scenáristé teď budou mít co dělat, aby je všechny nějak přijatelně uspořádali a dopřáli nám nějaké to velké finále. Moc času na to nemají, konec seriálové sezóny se rychle blíží.

Zdroje: FTV Prima

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková