Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další víska, obývaná výhradně lidičkami s IQ tykve aneb Hloupost nám zřejmě nevadí. TV glosář Ely Novákové

21.05.2023
Další víska, obývaná výhradně lidičkami s IQ tykve aneb Hloupost nám zřejmě nevadí. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Lukáš Příkazký jako hlavní hrdina dalšího českého vesnického seriálu Agrometal

Agrometal, novinka Prima TV, vystartoval s prvním dílem do sobotního večera jako raketa. První díl byl nejsledovanějším pořadem, národ se hladově vrhl na vesnické trapasy, kombinované s bigbítem. To vážně nikdy nebudeme mít dost vesnických blbů a babích vřesků?

Po nejrůznějších typech kriminálek nasadila Prima do sobotního hlavního vysílacího času opravdu silný kalibr. Česká vesnická komedie je žánr nad jiné příšerný a žel, také velmi oblíbený. Měřeno nesmrtelností Slunce, sena a čehokoliv k tomu a stálou oblíbeností Babovřesků je český divák za výsměch obyvatelům našich vesnic ochoten nejen dát nějakou tu stovku za lístek do kina, ale zaplatit si i streamovací platformu. A sotva zkoukne nějaký ten díl nového třeskutě vtipného seriálu na počítači nebo v telefonu, hned si ho dá ještě jednou v sobotu večer k pivečku, brambůrkům a buřtům s cibulí u televizní obrazovky. Agrometal dělá čest tomu, co sliboval, totiž že nám bude předkládat vtipné momenty ze života vesnice ve stylu filmů Zdeňka Trošky. Není v něm ani jedna postava, u níž byste uvěřili, že dokončila základní devítiletou školu.

 

Trocha trapného sexu na rozjezd

Už první scéna, v níž jsou nám představeni tři vesničtí kámoši jak hrom, signalizuje, jakou cestou se humor Agrometalu bude ubírat. Zdatní třicátníci totiž jako kluci v pubertě pozorují skryti v pšeničných klasech dvojici, která se oddává radostnému rustikálnímu sexu. Jako by něco takového nikdy neviděli ani v televizi, natož zažili, neopatrně se přiblíží, jsou přistiženi a vyrušenou dvojicí označeni za blbce. Což, jak se vzápětí ukazuje, je označení naprosto přesné. Protagonista příběhu i jeho kumpáni jsou do této kategorie vzápětí zahrnuti i manželkou, která ovšem sama také neprojevuje výraznou inteligenční převahu. Žádá totiž po svém muži a otci svých dětí jediné, aby ten smradlavý prskolet, na kterém jezdí, aspoň vyměnil za pořádnou motorku. A on, aby získal srdce své ženy a trochu toho manželského sexu zpět, se rozhodne, že motorka je jeho životní cíl.

 

Jak se stát muzikantem

Plakátek, na kterém vysněný stroj o dvou kolech slibuje jakási soutěž vesnických bigbítových kapel jako hlavní cenu, vnukne bystrému mozku chasníka Lukyna převratný nápad. Bude to on, kdo soutěž vyhraje. Nevadí, že nikdy na nic nehrál, to se přece nějak udělá. A tak se na sobotní vesnickou zábavu vydává s věrnými kamarády, u nichž člověka nenapadne nic jiného, než že mohou soutěžit, kdo je větší trotl, s prastarým kazetovým magnetofonem a mikrofonem, aby nahráli písničku vystupující okresní kapely a poslali ji do soutěže. Během večera nám odprezentují veškeré možnosti trapného humoru – konflikt s pořádajícími hasiči, pokus proniknout do kulturního domu záchodovým okénkem, utržení umyvadla, proskákání sálem, které místní krasavice považují za výzvu k tanci, a tak dále. Mezitím podezíravá manželka sleduje Lukyna z auta, protože se domnívá, že jí zahýbá. Přes to všechno Lukyn nahrávku získá a do soutěže odešle. A co bude s tímhle nemuzikantem dál, uvidíte příště...

Co tu hledají Šteindler s Čtvrtníčkem?

Pokus dát vší té blbině nějaký nadhled představuje obsazení Milana Šteindlera a  Petra Čtvrtníčka do rolí protagonistů okresní bigbítové kapely. Namaskovaní jsou oba pánové tedy skvostně, od Kabátů bys je nerozeznal, jenže jejich pohrdavý přístup k vesnické sebrance na parketu pod nimi nemá žádný efekt. Nakonec totiž i oni působí jako burani, kteří jen přijeli z jiné podobné vesnice. Celé je to zkrátka mírně přiožralé, nevalným pivem páchnoucí a trapné.

 

Velký návrat se nekoná

Zajímavostí, na kterou Agrometal lákal diváky, bylo autorství celého projektu. Je pod ním podepsán Rudolf Hrušínský nejmladší, pamětníkům známý jako hrdina filmu Discopříběh. V pozdějších letech na herectví víceméně rezignoval, teď se před kamery vrátil, aby si ve svém vlastním seriálu zahrál neblbějšího z trojice kumpánů. Sám žije na vesnici nedaleko Prahy a svůj scénář zaštiťoval tím, že obyvatele české vesnice dobře zná a chce nám je ukázat v celé jejich kráse. Nevím... Také žiju v posledních letech téměř celoročně v středočeské vesnici. Sem tam se tu jako všude odehraje nějaká ta humorná situace na fotbalu nebo při šipkách v hospodě, ale určitě tu nemáme kompletní sbírku vesnických pošahanců, jak se nám snaží představit vesničany Agrometal.

To není vesnická komedie typu Na samotě u lesa nebo Vesničko má, středisková. Agrometal je pokus poskládat scénář z jednoho trapasu za druhým, a vyvolat tak nekončící divácký smích. Jenže ono se to po pár minutách omrzí. Však také většina diváků na Agrometal nereagovala zrovna s nadšením. Na sociálních sítích padala i hodně ostrá slova. „Je to tragédie, dobře obsazeno, ale jinak demenťárna pro bezmozky, škoda času,“ vyjádřila se divačka Alena a mnozí se k ní přidali. Našli se ale i spokojení diváci. „Konečně něco pro rockery, na nás se zapomíná,“ nechal se slyšet Petr. A paní Hana to vzala stručně: „Za mě dobrý,“ napsala. Kdo se u přiblblých vesnických historek dokáže spokojeně chechtat, tomu hloupost zřejmě nevadí.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková