Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Seriálový remake Harryho Pottera, jako vážně? TV reflexe Viktora Horáka

20.04.2023
Seriálový remake Harryho Pottera, jako vážně? TV reflexe Viktora Horáka

Foto: Warner Brothers (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Harry, Ron a Hermiona v prvním díle Harry Potter a kámen mudrců

Ne, tohle není žádný kouzelnický vtípek z Prasinek, ale drsná realita hollywoodského byznysu. Dnešní hyperkorektní svět a zrychlená společnost je tak naivní, že umožní natočit remake kultovní filmové série pouhých 12 let po premiéře posledního snímku? Zpravodajský server Bloomberg před pár dny přišel se zprávou, že filmové studio Warner Bros. a streamovací gigant HBO plánují seriálový čarodějný remake Harryho Pottera.

Mělo by se jednat o seriálové zpracování s tím, že každá série bude zpracovávat jednu knihu od spisovatelky J. K. Rowlingové, jejíž jméno se lidé v poslední době bojí vyslovit. Úspěšná autorka kvůli svým dle jedněch nepřijatelným, dle druhých rozumným konzervativním názorům na Twitteru paradoxně skončila podobně jako její černokněžník, Pán zla a antagonista potterovských příběhů lord Voldemort.

Televizní gigant HBO bude za dohledu studia Warner Bros. natáčet seriálové zpracování kouzelnického učně Harryho Pottera. Každá série bude adaptovat jednu knihu z čarodějné série a díky tomu by měla údajně pomoci rozšířit mytologii potterovského světa a více se držet předlohy. Na televizní projekt by měla dohlížet sama spisovatelka J. K. Rowlingová jako producentka, která je známá tím, že si svá autorské práva velmi pozorně hlídá a jen tak nějaký projekt neodsouhlasí.

 

Harry, Ron a Draco v učebně Bradavického hradu

Není proto divu, že šéf společnosti Warner Bros. Discovery David Zaslav dlouhodobě udržuje úzké vztahy s Rowlingovou. Velmi nahlas a silně jí podporuje a chrání proti kritice, kterou proti Rowlingové vedou levicově orientovaní aktivisté kvůli jejím slovům o transgender osobách. Například Daniel Radcliffe a Emma Watsonová, kteří ve filmové sérii ztvárnili Harryho Pottera a Hermionu Grangerovou, se proti výrokům Rowlingové ohradili. Přesto ale právě Rowlingová může za fenomenální úspěch kouzelnické ságy, která vydělala miliardy dolarů a je to zlaté vejce nejenom filmových studií. Rowlingová podepsala s Warnery kromě smlouvy na filmy o Harrym Potterovi také dohodu na kouzelnickou spin-off sérii Fantastická zvířata, která se nesetkala s největším potleskem.

Kromě filmů a knížek ale Rowlingová dohlížela také na vznik zábavního parku u Londýna, divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě nebo na nejnovější videohru Hogwarts Legacy. Bradavice a kouzelnický svět skýtá celou řadu možností, které se dají využít ať už ve filmech, televizi, literatuře, videoherním a zábavním průmyslu. Je proto jedině dobře, že Rowlingová nad kouzelnickými příběhy drží tvrdý a přísný autorský dohled. Poté, co Rowlingová odsouhlasila vznik seriálového projektu a potvrdila, že se ujme role producentky, tak studio Warner Bros. začalo hledat scenáristu pro adaptaci románových knih.

 

Profesorka McGonagallová v podání nyní osmaosmdesátileté Maggie Smith - ta by se teoreticky v seriálu objevit mohla, herečka je stále aktivní (viz Downton Abbey).

Kompletní restart ve stylu Stranger Things?

Podle dosavadních informací serveru Variety můžeme očekávat kompletní restart, ale zároveň větší důraz na život v Bradavicích, méně škrtání v předloze a dost možná i nějaká camea herců z původní filmové série. Zatím to vypadá tak, že producenti udělají hlavního hrdinu z Bradavic - aby poté mohli dojit další a další bradavické zábavní parky ve skutečném světě, kam budou proudit miliony natěšených (a hlavně suvenýry nakupujících) fanoušků.

Novinka není žádným překvapením a jedná se o jednoduchý, ale fungující kalkul. Seriál bude mít jednoznačný úspěch: však se podívejte na úspěch „školních seriálů” jako je nedávná fantasy novinka Wednesday, Stranger Things nebo Sexuální výchova. Kromě toho značka Harryho Pottera je zarytá v srdcích hned několika generací a od vydání první knihy v roce 1997 se prodalo téměř 600 milionů výtisků. Hodnota celé franšízy, zahrnující knihy, filmy, počítačové hry a divadelní představení, které se hraje na třech kontinentech, se odhaduje na 25 miliard dolarů (536 miliard korun), píše deník The Times. Sama Rowlingová má majetek v hodnotě 22,7 miliard korun a její kouzelnický svět je jeden velký stroj na peníze.

 

Bradavický hrad je dnes už ikonická britská stavba.

Nejvíce bych se pozastavil nad tím, proč Warneři nepřemýšlí o filmové adaptaci divadelní hry Harry Potter a prokleté dítě nebo úspěšné videohře Hogwarts Legacy? Na vině mohou být právnické náležitosti - za dramatem a videohrou nestojí pouze Rowlingová, ale další tvůrci a společnosti, což může být komplikovat dohodu. Bohužel ale celkově seriálový remake geniálně zapadá do fungování dnešního Hollywoodu: kina, streamovací platformy a televize jsou plné různých remaků, spin-offů a provázaných filmových vesmírů. Je to tvrdá a smutná realita současné kinematografie: neustále opakování a ždímání už vyzkoušených a funkčních témat, na místo objevování nových a neotřelých cest. Filmové příběhy jsou v poslední době čím dál tím častěji pouze karikaturou a variací dávno odzkoušených mechanismů.

Warneři už v minulosti naznačili, že by značku v budoucnu rádi znova vytěžili. Po nevydařené sérii Fantastická zvířata je ale dost dobře možné, že se vedení studia zkrátka zaleklo možnosti franšízu prozkoumávat odjinud a hodlá vsadit vše tzv. „na jistotu“. Problém je, že ani v tomhle případě ale nemají úspěch zaručený – ba naopak. Vzhledem k tomu, jak moc je filmová série milovaná, a jak málo za tu ještě navíc poměrně krátkou dobu zestárla, tak je celkem jasné a očekávatelné, že se nový seriál bude s filmy nekompromisně srovnávat. A momentálně byste asi nenašli nikoho, kdo by si řekl, že takový boj může seriál vyhrát.

 

Vložil: Viktor Horák