Red Rose jako nová Modrá velryba. Po zhlédnutí už si jen tak nějakou appku do mobilu nestáhnete. TV reflexe Andrey Musilové
30.03.2023
Foto: BBC (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Amelia Clarkson jako Wren Davis
Prevence není nikdy na škodu, pomysleli si nejspíš tvůrci horrorové minisérie Red Rose, která měla premiéru na konci února na Netflixu. O co tady jde? Začátek se tváří jako běžný teenage seriál, kde se skupinka čerstvých maturantů rozjařeně opíjí na severoanglických vřesovištích poblíž Boltonu.
Z obhroublého humoru samozvané partičky „Kreténů“ však brzy odbočíme do mrazivých scén, u kterých tuhne krev v žilách. Za tímto zvratem stojí nenápadná aplikace Red Rose, která svým uživatelům slibuje „staň se svým lepším já“. Jakmile si aplikaci stáhnete, je setsakra těžké vyváznout z toho bez následků na psychickém i fyzickém zdraví.
Z maturitního večírku rovnou do světa mrtvých
Možná si ještě vzpomínáte na mediální aféru okolo aplikace Modrá velryba, která dohnala mnoho svých uživatelů k sebepoškozování, ale bohužel i k sebevraždě. S podobným prvkem hraje i Red Rose.
Co je záhadná aplikace Red Rose?
Tvůrci Michael a Paul Clarksonovi, známí také jako dvojčata Clarksonovi, dříve napsali a produkovali seriály Záhadné sídlo Bly (2020) a Kolo času (2021). Seriál Red Rose potom působí, jako když smícháte zmíněné Záhadné sídlo Bly se šokující britskou minisérií Black Mirror a opepříte troškou brutality jihokorejské Hry na oliheň.
Sprostí a věčně bez koruny. Postavy teenagerů jsou uvěřitelné
Příjemně osvěžujícím dojmem proti klasické americké tvorbě jsou potom seriálové postavy. Nikdo z nich není prvoplánově krásný a už vůbec ne sympatický. Všichni puberťáci jsou sprostí jako dlaždič a vyumělkovaně nepůsobí ani jejich domovy. Žádné dechberoucí interiéry ani zázraky bytového designu, ale postarší nábytek a odpadávající omítka od stropu.
Hlavní postavu Rochelle si zahrála skotská herečka Isis Hainsworth, která byla v minulém roce britským filmovým magazínem Screen International jmenována Hvězdou zítřka. Kdoví, možná o této talentované herečce tedy ještě hodně uslyšíme. Výkon v Red Rose tomu rozhodně napovídá.
Isis Hainsworth jako Rochelle
Obhroublá šéfka party ztrácí rychle půdu pod nohama
Sedmnáctiletá Rochelle je sice oficiální šéfkou party a zdánlivě působí jako sebevědomá mladá dáma, co pro vulgarismus nejde nikdy daleko. Pod drsnou maskou se ale schovává zraněná mladá dívka, jejíž matka kvůli psychickým problémům spáchala sebevraždu. I když je její otec sympaťák, dopadá na Roch realita poměrně tvrdě. Kvůli jeho pracovnímu vytížení má na krku neustálé vyzvedávání a hlídaní svých mladších sester – dvojčat.
Zatímco tak její spolužáci mají o prázdninách své první brigády a přístup k vlastnímu skromnému přivýdělku, Rochelle je oproti nim jen neplacená au-pair. Nic, co by zvedlo vaše sebevědomí a už vůbec ne autoritu v partě. I proto maturitní večírek Roch zapije víc než bohatě. Když jí pak pípne na mobilu zpráva s pozvánkou ke stažení aplikace Red Rose, dlouho o tom nepřemýšlí. „Staň se svým lepším já“ vybízí motto aplikace a upraví nahranou selfie do podoby zářící krásky. Kdo by odolal?
Aplikace se jí ale vymkne z rukou velmi brzy. Jeden z úkolů zní políbit na party přítele své nejlepší kamarádky. Tajemná Red Rose se přitom sama postará o to, aby se usvědčující fotka objevila na všech sociálních sítích, které Roch používá. Navíc ovládne mobil natolik, aby z něj neodešly zprávy s omluvou.
Parta kamarádů se snaží přijít na to, co se stalo Rochelle.
Mrtvá matka a vymítání ďábla
Trapné sociální znemožnění je však jen vrcholek ledovce. Někdo nebo něco Rochelle sleduje každým dnem i nocí. Prostřednictvím Red Rose k ní hovoří její mrtvá matka, někdo večer k smrti vyděsí dvojčata slíděním v zahradě. Z diváckého hlediska se dočkáme velmi dobře vystupňovaného napětí i pár lekaček, u kterých vyskočíte z gauče.
Z pohledu svých spolužáků se arogantní Roch nejspíš zbláznila a všichni od ní dají ruce pryč. Stačí jediný víkend k tomu, aby věci nabraly tragický spád. Po sebevraždě Rochelle se ale celá spirála rozjíždí nanovo. Její nejlepší kamarádka Wren chce totiž přijít na kloub tomu, co má její úmrtí společného s podivnou aplikací…
Zbývá zásadní otázka ukrytá až do poslední chvíle v mlze: kdo stojí za vražednou aplikací? Pomstychtivý spolužák? Hacker z druhého konce zeměkoule? Nebo technicky zdatný démon? Vždyť v současné době poltergeistovi stačí získat jen přístup k ovládání chytré domácnosti k tomu, aby tlumil světla a pouštěl nahlas stále tu jednu ohranou písničku. Pokud zatím netrpíte technologickou paranoiou, možná vám po shlédnutí všech dílů zaťuká na rameno. Stejně jako neodbytný pocit, copak asi na mobilu za zavřenými dveřmi právě dělají vaše děti.

Vložil: Andrea Musilová