Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cesta za rodičovskou láskou uprostřed apokalypsy. The Last of Us je televizní událostí roku 2023. TV reflexe Viktora Horáka

22.03.2023
Cesta za rodičovskou láskou uprostřed apokalypsy. The Last of Us je televizní událostí roku 2023. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: Se svolením HBO (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Charismatický chilsko-americký herec Pedro Pascal jako Joel v seriálu The Last of Us. Má velmi početnou fanouškovskou základnu a stal se jedním z dvanácti nejpřitažlivějších mužů roku 2020 v anketě magazínu People.

Před pár dny skončil populární postapokalyptický seriál The Last of Us, který způsobil celosvětový poprask na obrazovkách HBO. Premiéru poslední epizody sledovalo přes 8,4 milionu diváků, což překonalo dosavadní rekord, který držel seriál Rod draka, navazující na megapopulární Hru o trůny. Hororová adaptace videohry od PlayStationu si tak suverénně vydobyla renomé televizní události letošního roku už v březnu.

Není zase tak překvapivé, že tento seriál způsobil pozoruhodný rozruch. Dalo se to očekávat, jelikož už původní videohra se stala jednou z nejlepších her všech dob. Aktuální televizní minisérie k tomu má více než nakročeno, protože cesta Joela a Ellie není pouze o krvavých masách neživých, ale především o vztahu otce a dcery. Televizní putování Joela a Ellie zdevastovanými Spojenými státy, které zdecimovala infekce, vypráví o přežití, rodičovské lásce, ale také o hranicích lidského bytí. Na pozadí apokalyptické krajiny diváci zjišťují, že by se měli více bát reálných lidí, než neživých.

Postapokalyptický seriál ze světa, kde lidstvo zdecimovala parazitická houba, která mění lidi v zombie, patří mezi hlavní projekty televize HBO pro rok 2023. Scénář vychází ze stejnojmenné populární videohry z roku 2013 pro PlayStation, která se dočkala celosvětového odborného i hráčského úspěchu. Časem si hra vydobyla titul jedné z nejlepších videoher vůbec, hráči nejvíc oceňovali její kvalitní a silný příběh o rodícím se vztahu otce s dcerou, propracovaný svět po zombie apokalypse a vysoko hodnotili také její hratelnost.

 

 

Seriál má na svědomí showrunnerský tandem Craig Mazin a Neil Druckmann, kteří zároveň zastávají funkci hlavních scenáristů, režisérů a výkonných producentů. Mazin je zkušený hollywoodský scenárista a producent, který napsal oceňovanou dramatickou minisérii Černobyl pro HBO. Druckmann je na televizním poli poprvé, jelikož dosud působil jako videoherní vývojář, právě on je hlavním tvůrcem videoherní předlohy The Last of Us.

Hlavní hereckou dvojici tvoří Pedro Pascal a Bella Ramsey, kteří se potkali už během natáčení fantasy hitu Hra o trůny. „Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili,“ píše HBO Max v synopsi seriálu. Nebál bych se prohlásit, že seriál The Last of Us je nejlepší, takžka historickou filmovou adaptací videohry. Bylo to jakési zaklínadlo, které se ale konečně podařilo filmařům porazit především díky tomu, že seriál se velmi detailně drží původního díla, ale zároveň se nebojí jít svou vlastní cestou.

 

The Last of Us

Joel a Ellie. Devatenáctiletá Angličanka Bella Ramsey zvládla o pět let mladší hrdinku na jedničku.

Nebezpečí na každém rohu

Pozoruhodná je skladba jednotlivých dílů, kdy některé jakoby z oka vypadly videoherní předloze, ale vzápětí následuje díl, kompletně nově vymyšlený a napsaný. Kromě několika málo akčních a bojových scén, kde hrdinové čelí a bojují s cordycepsem nakaženými, je tím největším nebezpečím především lidstvo samo. Člověk v apokalyptických USA si nemůže být jistý, komu může věřit. Během putování se hlavní postavy ocitnou ve Wyomingu, Detroitu, ale také v pustinách a lesích daleko na severozápadě, kde potkávají jak spojence, tak nepřátelské gangy, kanibalské kazatele, náboženské sekty, mírumilovné vesnice a opuštěné rodiny hluboko v horách, ale také ozbrojené samotáře, kteří si nechtějí pouštět do života kohokoliv nového a neznámého.

Prakticky každý nový člověk je pro dvojici nebezpečím, a také naopak. Během pomalu se rodícího a nově vznikajícího rodičovského vztahu musí Joel a Ellie čelit i osobním démonům a vlastní minulosti. Tvůrci nám rozkrývají jak Joelův život ještě před pandemií, tak minulost Ellie, a dokonce se dočkáme i zrodu její imunity. Kromě toho má devítidílná minisérie dva díly, které se radikálně odklánějí od hlavního příběhu a servírují nám zbrusu nové a samostatně fungující scénáře, jakoby vytržené z majoritní kostry seriálu. Epizody, nazvané Long Long Time a Napospas, jsou trochu genderové agitky se zaměřením na homosexuální menšiny, které přežívají v zdecimovaném zombie světě. Jedná se o rozporuplně přijímané díly, ale v zásadě jsou funkční a příjemně osvěžují hlavní děj.

 

The Last of Us

Zákeřná pandemie ničí nejen lidské životy, ale i veškerá pravidla a jistoty. Nic z toho, co tu doposud bylo, náhle neplatí.

Cesta rodičovské lásky zničeným světem

Technicky a řemeslně je The Last of Us zpracován na té nejvyšší, precizní a dokonalé úrovni. Kamera, střih, výprava, vizuální efekty a hudba nemají jediné slabé místo, snad jedině kromě toho, že se divák nedočká mnoha scén s nakaženými. Celkově je spíš o dramatu otec-dcera a postupně se vyvíjejícím vzájemném vztahu, než o akční a krvavé zábavě. Takže nečekejte hektolitry krve, zástupy nemrtvých a pouliční boje, ale připravte se na melancholickou cestu opuštěnými městy, pustými lesy a po prázdných silnicých s dvěma rozdílnými, ale milujícími se postavami.

Velkou výhrou je také herecké obsazení. Pedro Pascal se pro roli Joela prakticky narodil, ani nemusí moc mluvit a je to Joel. Fyzické a klidné herectví, náznaky ve tváři, mimika, kusé dialogy a mumlání... Pascal je prostě Joel. Také Bella Ramsey se své role zhostila více než se ctí a od začátku, kde se stále tak trochu hledala, se z ní Ellie zkrátka stala. Mladá, drzá, nerudná puberťačka se zálibou ve vtipech a jdoucí světem, kterému a který ani jí vlastně nerozumí. Výborně napsaná a skvěle zahraná dvojice postav.

Mazin s Druckmannem si také dobře ohlídali sestavu režisérů, kteří na seriál dohlíželi. Sami si zrežírovali první dvě epizody, ale přizvali ke spolupráci jugoslávskou režisérku Jasmilu Žbanićovou, která natočila oceňované drama Quo vadis, Aida? Natočila velmi originální, emotivně silný a velmi výstřední 6. díl s názvem Rodina, kde se Joel setká se svým bratrem. Zatímco íránský režisér Ali Abbasi, zodpovědný za thriller Svatý pavouk, natočil velmi zdařilé dva poslední díly, které jsou esencí nově vyvěrajícího finálního vztahu mezi Joelem a Ellie, ale také nacpané akcí a temnotou.

 

The Last of Us

Fanoušci hororových příšerek si také přijdou na své, nejsou ale alfou a omegou příběhu

Seriálu se zdařile povedlo přinést mix postapokalyptické podívané s patřičnou dávkou napětí, temnoty a akce, ale také sociálního dramatu, a především vztahových příběhů, které jsou neustále tím nejdůležitějším. Žádné boje s nemrtvými, fašistickými organizacemi či pouličními gangy, ale křehké rodinné vazby, přátelské vztahy a láska jsou tím, co je nejtěžší, ale zároveň nejsložitější udržet ve světě po blackoutu. Mazin a Druckmann stvořili jednu z nejlepších televizních podívaných za posledních několik let především díky tomu, že odvyprávěli příběh, který zná každý z nás. Nikdo nikdy s nikým nebojoval, ale každý někoho miloval, o někoho přišel a někoho jiného zase našel.

The Last of Us je vysoce intimní, komorní a skromné dílo, které využívá specifické kulisy zničeného světa k tomu, aby poukázal na ty nejzákladnější hodnoty. Protože až svět skončí a my se vrátíme k hodnotám, z kterých jsme vzešli, musíme si uvědomit, že víra v lidi a láska je to nejdůležitější, co nám ve světě zbylo. Je to sice klišé, ale zatraceně pravdivé a fungující. O tom je také seriál The Last of Us, který je vlastně velmi přímočarý, nic nového pod sluncem nečekejte, ale upozorňuje na to, co je opravdu důležité.

Zdroj: HBO

 

Viktor Horák

Vložil: Viktor Horák