Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Red Rose jako nová Modrá velryba. Po zhlédnutí už si jen tak nějakou appku nestáhnete. TV reflexe Andrey Musilové

21.03.2023
Red Rose jako nová Modrá velryba. Po zhlédnutí už si jen tak nějakou appku nestáhnete. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Se svolením Netflix (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Isis Hainsworth v seriálu Red Rose

Prevence není nikdy na škodu, pomysleli si nejspíš tvůrci hororové minisérie Red Rose, která měla premiéru koncem února na Netflixu. O co tady jde? Začátek se tváří jako běžný teenage seriál, kde se skupinka čerstvých maturantů rozjařeně opíjí na severoanglických vřesovištích poblíž Boltonu. Z obhroublého humoru samozvané partičky „Kreténů“ však brzy odbočíme do mrazivých scén, u kterých tuhne krev v žilách.

Za tímto zvratem stojí nenápadná aplikace Red Rose, která svým uživatelům slibuje „staň se svým lepším já“. Jakmile si ji ale stáhnete, je setsakra těžké vyváznout z toho bez následků na psychickém i fyzickém zdraví. Možná si ještě vzpomínáte na mediální aféru okolo aplikace Modrá velryba, která dohnala mnoho svých uživatelů k sebepoškozování, ale bohužel i k sebevraždě. S podobným prvkem hraje i Red Rose.

Tvůrci Michael a Paul Clarksonovi, známí také jako dvojčata Clarksonovi, dříve napsali a produkovali seriály Záhadné sídlo Bly (2020) a Kolo času (2021). Seriál Red Rose potom působí, jako když smícháte zmíněné Záhadné sídlo Bly se šokující britskou minisérií Black Mirror a opepříte troškou brutality jihokorejské Hry na oliheň.

 

Sprostí a věčně bez koruny

Příjemně osvěžujícím dojmem proti klasické americké tvorbě jsou potom seriálové postavy. Nikdo z nich není prvoplánovitě krásný a už vůbec ne sympatický. Všichni puberťáci jsou sprostí jako dlaždič a vyumělkovaně nepůsobí ani jejich domovy. Žádné dechberoucí interiéry ani zázraky bytového designu, ale postarší nábytek a odpadávající omítka ze stropu.

Hlavní postavu Rochelle si zahrála skotská herečka Isis Hainsworth, která byla v minulém roce britským filmovým magazínem Screen International jmenována Hvězdou zítřka. Kdoví, možná o této talentované herečce tedy ještě hodně uslyšíme. Výkon v Red Rose tomu rozhodně napovídá.

 

Red Rose

Isis Hainsworth jako Rochelle Mason

Dvojčata na krku a ztráta půdy pod nohama

Sedmnáctiletá Rochelle je sice oficiální šéfkou party a zdánlivě působí jako sebevědomá mladá dáma, co pro vulgarismus nejde nikdy daleko. Pod drsnou maskou se ale schovává zraněná mladá dívka, jejíž matka kvůli psychickým problémům spáchala sebevraždu. I když je její otec sympaťák, dopadá na Roch realita poměrně tvrdě. Kvůli jeho pracovnímu vytížení má na krku neustálé vyzvedávání a hlídaní svých mladších sester-dvojčat.

Zatímco její spolužáci mají o prázdninách své první brigády a přístup k vlastnímu skromnému přivýdělku, Rochelle je proti nim jen neplacená au-pair. Nic, co by zvedlo vaše sebevědomí, a už vůbec ne autoritu v partě. I proto maturitní večírek Roch zapije víc než bohatě. Když jí pak pípne na mobilu zpráva s pozvánkou k stažení aplikace Red Rose, dlouho o tom nepřemýšlí. „Staň se svým lepším já,“ vybízí motto aplikace a upraví nahranou selfie do podoby zářící krásky. Kdo by odolal?

Aplikace se jí ale vymkne z rukou velmi brzy. Jeden z úkolů zní políbit na párty přítele své nejlepší kamarádky. Tajemná Red Rose se přitom sama postará, aby se usvědčující fotka objevila na všech sociálních sítích, které Roch používá. Navíc ovládne mobil natolik, aby z něj neodešly zprávy s omluvou.

 

Red Rose

Po sebevraždě Rochelle mají spolužáci o čem přemýšlet

Mrtvá matka a vymítání ďábla

Trapné sociální znemožnění je však jen vrcholek ledovce. Někdo, nebo něco, Rochelle sleduje každým dnem i nocí. Prostřednictvím Red Rose k ní hovoří její mrtvá matka, někdo večer k smrti vyděsí dvojčata slíděním v zahradě. Z diváckého hlediska se dočkáme velmi dobře vystupňovaného napětí i pár lekaček, u kterých vyskočíte z gauče. Z pohledu svých spolužáků se arogantní Roch nejspíš zbláznila a všichni od ní dají ruce pryč. A stačí jediný víkend, aby věci nabraly tragický spád. Po sebevraždě Rochelle se ale celá spirála rozjíždí nanovo. Její nejlepší kamarádka Wren chce totiž přijít na kloub tomu, co má její úmrtí společného s podivnou aplikací…

Zbývá zásadní otázka, ukrytá až do poslední chvíle v mlze: Kdo stojí za vražednou aplikací? Pomstychtivý spolužák? Hacker z druhého konce zeměkoule? Nebo technicky zdatný démon? Vždyť v současné době poltergeistovi stačí získat jen přístup k ovládání chytré domácnosti k tomu, aby tlumil světla a pouštěl nahlas stále tu jednu ohranou písničku. Pokud zatím netrpíte technologickou paranoiou, možná vám po zhlédnutí všech dílů zaťuká na rameno. Stejně jako neodbytný pocit, copak asi na mobilu za zavřenými dveřmi právě dělají vaše děti.

 

Andrea Musilová

Vložil: Andrea Musilová