Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Schody k moci a kabelkám v Pařížské. Seriál o kauze Nagyové je tím nejlepším, co Prima kdy natočila. TV reflexe Viktora Horáka

16.03.2023
Schody k moci a kabelkám v Pařížské. Seriál o kauze Nagyové je tím nejlepším, co Prima kdy natočila. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: FTV Prima (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: 7 schodů k moci: Ministr v podání Jiřího Vyorálka

Podle scénáře investigativního novináře, televizního scenáristy a občasného spisovatele Josefa Klímy natočila nová videotéka Prima+ suverénní a zdařilý podvodnický seriál o dívce, která se dere nahoru skrze postel vysoce postavených a mocných mužů. Osmidílná minisérie Sedm schodů k moci od režisérů Jiřího Chlumského a Martina Koppa je neobyčejně zdařilým a snad i nejlepším televizním počinem od komerční stanice Prima. Politické drama plné konspirací, politikaření, podvůdků, manipulací a lží se snaží o v poslední době čím dál populárnější příběhy sympatických antihrdinů, kteří strmě stoupají k mocenským výšinám, ale o to drsněji padají na samotné dno společenského žebříčku. Nebojím se napsat, že se jedná o to nejlepší, co kdy Prima natočila.

Televizní minisérie Sedm schodů k moci je vybroušeným politickým thrillerem, který se opírá o silnou hlavní hrdinku, vypilovaný a svižný scénář, nenásilnou režii a skvělé herectví. Příběh je rámovaný vyprávěním bulvárního novináře, který je za celou kauzu vlastně tak trochu zodpovědný. „Jsem novinář a taky pěkná svině. Vždycky jsem takovej nebyl, taky jsem chtěl odhalovat svinstvo. Ani ona taková nebyla – obyčejná Anička z hospody. Nevěřili byste, jak se dokázala změnit. A jak jsem se na tom podepsal,“ glosuje novinář na začátku téměř každého dílu seriálu.

 

Anička Malá (Eva Josefíková) začínala jako servírka.

Minisérie Sedm schodů k moci je jednou z vlajkových lodí zbrusu nové streamovací platformy Prima+. Osmidílná dramatická minisérie vychází ze skutečných událostí a inspiruje se kauzou Jany Nagyové a pádem vlády Petra Nečase z roku 2013. Seriál vypráví příběh Anny Malé, která uměla okouzlit, tvrdě si šla za vším a milovala luxus, vlivné muže a moc. Seriál je rámovaný vyprávěním cynického bulvárního novináře Ivana Krčka, jehož postava probourává čtvrtou stěnu, mluví přímo k divákům a komentuje jeden „schod k moci“ za druhým.

Vzestup a pád, od servírky do Kramářovy vily

Diváci sledují životní cestu a kariérní vzestup venkovské servírky schůdek po schůdku až do nejvyšších politických pater a ložnice ministra a posléze premiéra. Jak se obyčejná venkovská servírka stane šéfkou premiérova kabinetu? „Anička Malá se dostane z malého města do Prahy a nastoupí jako servírka do jídelny Poslanecké sněmovny. Ačkoli na začátku rozezná s bídou premiéra a o politiku se nezajímá, postupně začíná poznávat nejen její svět, ale hlavně její zákulisí. Vnímá faleš, s jakou si politici jdou před kamerami po krku, ale vzápětí spolu přátelsky popíjejí, intriky, kterými se navzájem častují, vnímá jejich osobní slabiny a postupně se učí sama jich využít na své cestě vzhůru. K tomu jí vydatně pomáhá cynický bulvární novinář Ivan Krčka, který svými vnitřními promluvami zároveň rámuje každý díl,“ píše se v synopsi na Česko-slovenské filmové databázi.

Autorem námětu a scénáře je spisovatel a scenárista Josef Klíma. „Josef Klíma na základě své letité znalosti politického prostředí, politických kauz a různých cest k moci napsal zdánlivě šokující příběh, který je sice fiktivní, ale k reáliím českého politického života nemá zase až tak daleko,“ prozradila o seriálu Sedm schodů k moci ředitelka obsahu skupiny Prima a spoluscenáristka Lenka Hornová. Na režisérské křeslo usedli rutinéři Jiří Chlumský (Atentát, Kriminálka Anděl) a Martin Kopp (Vyšehrad: Fylm, Dáma a král, Bajkeři). V hlavních rolích se objeví Eva Podzimková (dříve Josefíková), Pavel Batěk, Jiří Vyorálek, Tomáš Měcháček, Veronika Žilková či Pavla Gajdošíková.

 

Ministr kultury Tomáš Vichr (Jiří Vyorálek)

Televizní série je inspirovaná kauzou Jany Nečasové (dříve Nagyové). Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v červnu 2013 k pádu vlády Petra Nečase. Vyšlo totiž najevo, že vrchní ředitelka premiérova kabinetu a zároveň Nečasova milenka Jana Nagyová nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku a také dva zaměstnance úřadu vlády. Soudní řízení s Janou a Petrem Nečasovými se od roku 2013 táhne dodnes.

Příchuť senzace nese seriál především kvůli reálným událostem, z kterých tvůrci vychází: soudní dohra a vojenské zpravodajství jasně ukazuje na kauzu Nečas-Nagyová, zatímco romance z parlamentní restaurace pomrkává na začátky manželů Grossových. Hlavní postava Anny je ale spíše jakousi exkluzivní postelovou pracovnicí, než vyzvědačskou agentkou typu Mata Hari. Politická rovina seriálu je také dlážděna hromadou klišé: už onen rámec vyprávěný bulvárním novinářem, tak škála klišoidních a prvoplánových postav jako je „zlý” lobbista, zkorumpovaný premiér pařící s ruskými oligarchy (odkaz na dovádění Mirka Topolánka na Sardinii) nebo komunista, intrikující politik a starý dobrý politik-disident apod.

Parlamentní jídelna, ministerské kanceláře a premiérova postel

Celkově ale stojí za to si seriál pustit a strávit osm hodin sledování víceméně povědomých kauz, které jsou živě vyprávěny s určitým přesahem do politického zákulisí. Okrajově nahlédnete do fungování velké části dnešní politické scény: tvůrci vám přiblíží chod parlamentní jídelny, dění v ministerských kancelářích a také soudní řízení. Nutno dodat se skvělými herci: především Eva Podzimková podává velmi strhující, možná svůj prozatím životní výkon. Je to cílevědomá, navenek milá, ale zákeřná mladá žena, která se nebojí jít přes mrtvoly. Přesný a klidný herecký výkon také podává Jiří Vyorálek, který se z konzervativního ministra kultury dere na vrchol premiérského křesla s tím, že on dělá tu „správnou” politiku. Z vysoce morální autority a zásadového křesťana se stává poblázněný muž, který je pro svoji milenku a novou lásku ochoten padat do zaslepenosti vlastních ideálů. Za vyzdvihnutí také stojí suverénní Pavel Batěk, který si roli bulvárního, vlezlého, vypočítavého a manipulujícího novináře Krčka více než užívá. Takovou roli by chtěl každý - je to osobnost na hraně morality, jdoucí za každou senzací a sólokaprem.

 

Eva Josefíková a Pavel Batěk v roli novináře Krčky

Ale každá hranice má své limity - to si novinář uvědomí, ale Anna? Ta ztrácí limity, mění se divákům před očima - rychle, suverénně a bez okolků. Cílevědomá servírka, poté asistentka ministerské kanceláře, a nakonec ředitelka premiérova kabinetu. Anna se nezastaví před ničím a využije k tomu všechno, co může a čím disponuje: tím je především vlastní prohnanost, ochota jít za hranu a ženské zbraně. To jí pomůže nejvíce k onomu stoupání po schodech k moci.

Sedm schodů k moci má ale také své nedostatky, které se nejvíce odrážejí v postavách: rychlý a brutální vzestup a proměna Anny je někdy až příliš papírová. Některé dialogy přímo šustí papírem a premiér Tomáš Vichr se také příliš rychle a bez pořádného katalyzátora odvrátí od své rodiny zaslepený svojí asistentkou. Seriál by si zasloužil více dílů a času k tomu, aby do sebe vše ladně a logicky zapadlo. Škodou je také fakt, že se většina děje odehrává pouze v několika místnostech a jedná se o typicky ateliérový seriál: ministerské kanceláře, parlamentní jídelna, několik bytů a cesty automobilem. Několikrát se diváci podívají do jednacích sálů parlamentu, občas někam ke kostelu a do divadla, ale ve výsledku je to skromný a komorní materiál. Když už se točí o vysoké politice, tak by diváci ocenili i velkolepější kulisy.

Celkově se ale jedná o seriózní a vytříbený politický thriller, který bych se nebál označit za to nejlepší, co televize Prima kdy vyprodukovala. Když se podíváme na záplavu snadno zaměnitelných komediálních a romantických filmů, nebo procedurálních kriminálek, tak Sedm schodů k moci nad primáckou tvorbou výjimečně vyčnívá. Ostrý, napínavý a nápaditý přerod venkovské dívky v mrchu první třídy prostě scenáristé tak dobře nevymyslí - tam musí zasáhnout realita všedních dní, která dokazuje, že „kam čert nemůže, tam nastrčí ženskou”. Tleskám Primě za to, že stvořila odlehčenou a komornější českou verzi populárního hitu Neskutečná Anna od Netflixu. Prostředí luxusu, podvodnic a reálných příběhů je zkrátka neodolatelné a funguje všude a vždy.

Celý seriál Sedm schodů k moci se můžete pustit na streamovací službě Prima+ už dnes.

 

Vložil: Viktor Horák