Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opisovat se nevyplácí, český divák na to rychle přijde. Navíc Brdy prostě nejsou americký zapadákov. TV glosář Ely Novákové

13.03.2023
Opisovat se nevyplácí, český divák na to rychle přijde. Navíc Brdy prostě nejsou americký zapadákov. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Linda Rybová a Stanislav Majer v minisérii Zákony vlka

Prima chystá od 18. března do vysílání nový kriminální seriál Zákony vlka. První dil nabídla na streamu Prima+ a strhla tím lavinu diváckého posměchu. Přesadit příběh kultovního amerického seriálu Banshee do českých lesů a tvářit se, že jsem všechno zrovna vymyslel, je totiž příliš velká troufalost.

Škoda, minimálně ústřední dvojice v podání Stanislava Majera a Lindy Rybové dostala příležitost rozehrát tajuplné drama, v kterém v pozadí vyjí vlci z lesů bez konce, o akci není nouze a je okořeněná kapkou drsné romantiky. Jen kdyby to všechno nebylo sráženo do malé české kotlinky, kde ten příběh prostě působí nechtěně komicky.

Banshee v brdských lesích

Připomeňme si v rychlosti, o čem je deset let stará americká drsná kriminálka. Bývalý trestanec Lucas se po propuštění z vězení vydává po stopách ženy, které zachránil svobodu tím, že se při zpackané loupeži sám vydal policii. Podivnou shodou náhod se dostává do amišského městečka Banshee, zapadákova, kde vítr honí písek z pouště, a stává se místním šerifem. Hlavně tady ale nachází po patnácti letech svou družku v zločinu, která je vdaná za místního státního zástupce, parchanta, ovládajícího tvrdou pěstí své impérium, založené na drogách, hazardu a výpalném. Lucas se chtě nechtě stává zástupcem spravedlnosti v boji proti tomuto muži, zároveň mu ale pořád nejde o nic jiného, než se prostřednictvím své bývalé parťačky dostat k uloupeným diamantům.

A teď je nám po deseti letech naservírováno toto: Lupič Robert je po mnoha letech propuštěn z vězení a vydává se hledat svou parťačku ve zločinu, kterou zachránil před policií. Než za ní dorazí do vesnice kdesi v pohraničních lesích, stane se účastníkem dopravní nehody. Při ní zahyne policista, mířící stejným směrem jako Robert. Ten na sebe svižně navléká nejen jeho uniformu, ale také identitu. Stává se tak náčelníkem policejního oddělení, zahrnujícího obecního policistu, loajálního ke zkorumpovanému starostovi, a mladičkou dychtivou policistku. Hnusný starosta, manipulující dotacemi a okrádající své vesnické bližní, má samozřejmě za ženu právě onu lupičku, po níž Robert pátrá. Nejde mu tak moc o ni, i když jiskérka dávné vášně se pomalu rozhořívá v nebezpečný plamen, jde mu především o prachy z lupu, o nichž ona přece musí něco vědět.

Vše se natáčelo na Brdech a nutno říct, že naše milé houbařské lesy se díky skvělé kameře a vlčímu vytí i pobíhání podařilo proměnit v nekonečné bludiště zelené temnoty. Žel, obrazová krása nedokáže z téhle taškařice vytvořit skutečné drama. Člověk si umí představit, že člověk se ztratí a jiný člověk na sebe vezme jeho identitu kdesi mezi státy americké unie. Jenže zkuste si to představit u nás, když z Aše do Břeclavi dohlédnete trochu silnějším dalekohledem. Policista vyslaný do nového působiště, kterého nikdo nepostrádá? To už je úplně přitažené za vlasy, vždyť dobře víme, že u nás každý každého zná alespoň přes nějaké společné známé. Mohli bychom to seriálu odpustit, kdyby ty postavy a reálie byly zobecněné a neměli tak typicky české chování a příběhy. Takhle to je opravdu víc k smíchu než k napětí.

 

Dojde na nechtěného ochránce spravedlnosti?

Robert se zjeví na scéně zrovna ve chvíli, kdy se ve vsi, kde se řeší tak maximálně upytlačený srnec, objeví toulavý vlk. Nedosti na tom, starosta na něj uspořádá hon a při něm dojde k vraždě. Novému ochránci zákona tak nezbývá, než se pustit do vyšetřování. A protože je hlava otevřená a nebojí se šlápnout nikomu na kuří oko, samozřejmě vraha nejen vypátrá, ale také úplně zmate, a tím zachrání rukojmí i spravedlnost. Tahle linie prvního dílu Zákonů vlka vlastně působí přirozeně, takové známe ze všech možných Modrav či Temných krajů. Všechno je to ale promíchané rádoby tajemnou linií, v níž se Robert uprostřed lesů setkává s vlkem a dlouze si hledí do očí, aby jejich konverzaci přerušila dávná lupičova láska, prodírající se mezi stromy bůh ví proč na bílém koni.

Z kriminálky se rázem ocitáme až po kolena v telenovelovém dramatu. A hup, jsme zase zpět v realitě zkorumpované maloměstské radnice. Kdyby se to tak netáhlo a občas někdo zazpíval, skoro by to mohlo připomínat parodii v duchu staré dobré Pytlákovy schovanky. Jenže tady vzniká vtip jednoznačně nechtěný a divák nejspíš usíná, aniž by se dověděl, kdo je vrah. Máme před sebou ještě sedm dílů, ale zajímá nás po tom prvním vůbec, jestli se z protřelého lupiče a kriminálníka nakonec opravdu stane poctivec a ochránce zákona, nebo bude za všechno po zásluze potrestán?

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková