RECENZE Peter May, Ušlechtilá stezka. Krásný a smutný příběh z dob, kdy vládl teror
01.03.2023
Foto: Wikipedia Commons / volné dílo
Popisek: Peter May v roce 2011
Ochráním tě, Muž bez tváře, Noční brána, Muž z ostrova Lewis a další a další knihy jsou bezezbytku spojeny s detektivním žánrem. Skot, nyní žijící ve Francii, od něj ovšem čas od času odbočí. Tentokráte do Kambodže v době teroru Rudých Khmerů.
To se týká například Karantény (česky v roce 2020) nebo právě Ušlechtilé stezky. Původně vyšla už v devadesátých letech. České publikum se jí díky nakladatelství Host dočkalo až nyní. O překlad známého autora se protentokrát zasloužila Radka Klimičková a odhaduji, že jí práce bavila. Kniha je extrémně povedená a je znát, že s ní May nespěchal. Jednotlivé popisy jsou vyloženě čtivé a přechod na filmový pás (by) tak byl zcela logickým krokem.
Na celém románu o pěti stovkách stran jsem nenašel jedinou slabinu. Kniha se četla téměř sama už z toho důvodu, že mě Rudí Khmerové vždy zajímali. Úvodních pár stran jasně vyznačí cestu a musím uznat, že Danteho citace Pekla je skutečně vhodná.
Sám autor se v roce 2018 (anglické vydání hovoří o roku 2019) k námětu vrací takto: „Nápad na knihu Ušlechtilá stezka jsem poprvé dostal v polovině osmdesátých let. Chtěl jsem zpracovat myšlenku, že nevinnost může mít za určitých okolností zhoubnější vliv než zlo – jednoduše proto, že neví, co dělá. Samotný příběh představuje odklon od mého obvyklého žánru krimi-thriller, ačkoli by se asi dal volně popsat jako thriller. Já ho však vnímám spíše jako velmi lidské dobrodružství odehrávající se na pozadí brutální situace jihovýchodní Asie sedmdesátých let.“
Jakmile jsem si přečetl anotaci, ihned se mi před očima objevila Vražedná pole (2021, Jota). Obě knihy přitom vychází ze stejné materie. V dubnu 1975 se dostali v Kambodži k moci Rudí Khmerové vedení mužem, který si říkal Pol Pot. Rudí Khmerové rozpoutali v zemi teror, vyhnali veškeré obyvatelstvo z měst na venkov a z lidí udělali otroky.
Foto KrajskéListy.cz
Jack Elliot, hlavní postava Ušlechtilé stezky, se živí jako žoldák, a lidský život — i ten jeho — má pro něj nízkou cenu. Když ho bohatý kambodžský uprchlík Áng Júon požádá, aby za odměnu půl milionu amerických dolarů zachránil jeho rodinu před Rudými Khmery, Elliot počítá s tím, že tento úkol nemusí přežít ani on sám. Mezitím jeho dospívající dcera Lisa pohřbila matku a zůstala na všechno sama. Svého otce doposud považovala za mrtvého a je pro ni překvapením, když zjistí, že je naživu. Ve snaze neznámého rodiče poznat vyrazí až do dalekého Bangkoku, kde padne do zajetí. Příběhy otce a dcery, oddělených stovkami mil, se proplétají. Elliot a Lisa se vydávají po kruté cestě nebezpečnou džunglí k sebepoznání.
Nechám stranou vnitřní monology postav. Na knize jsou nejúžasnější ty tiché kroky promáčenou zemí uprostřed džungle, momenty, kdy bárce vypoví službu motor, moment, kdy není jak zaléčit střelné poranění, protože antibiotika jsou vzácností... Nesmím také zapomenout na úvodní dialog, kdy Áng Júon konstatuje, že nebýt Američanů, kteří svrhli Prince, nikdy by se Khmerové nedostali k moci.
Román je považován za fikci. Ještě větší váhu však mají jeho reálie. Ačkoli se jedná o smyšlený příběh, to, kde se odehrává, žádný výmysl nebyl.
Dávám 81 procent.
Zdroj: Host
Vložil: Zdeněk Svoboda