Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bodyguardi aneb Český Guy Ritchie se nekoná. Gangsterka na Prima+. TV reflexe Viktora Horáka

16.02.2023
Bodyguardi aneb Český Guy Ritchie se nekoná. Gangsterka na Prima+. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Bodyguardi: Predrag Bjelac a Adam Ernest

Komediálně-gangsterská minisérie Bodyguardi vznikla jako exkluzivní seriál pro novou videotéku Prima+. Režisérská dvojice David Laňka a Martin Müller se vydávají do prostředí gangsterů a pražského podsvětí, které chtějí ukazovat jako ve filmech Quentina Tarantina nebo Guye Ritchieho. Tomu se ale Bodyguardi nikdy nemohou vyrovnat a zůstávají tak pouze pokusem o „amerikanizaci” české pseudo-gangsterky. Za vyzdvihnutí ale určitě stojí úvodní znělka, která je natočená právě ve stylu kultovních Gaunerů nebo Pulp Fiction - na což seriál přímo odkazuje podtitulem „Historky z českého podsvětí”.

Komediální seriál z „českého podsvětí” se skládá z osmi dvacetiminutových dílů, které jsou postavené především na rádoby vtipných dialozích mezi dvěma hlavními postavami. Ústřední hrdinové se jmenují Muž 1 a Muž 2, které ztělesňuje známý srbsko-český herec Predrag Bjelac a vycházející herecká hvězda Adam Ernest. Scénář Bodyguardů napsal David Laňka, který má na svém kontě několik filmů a seriálů, včetně rozporuplných scénářů pro filmy Tomáše Magnuska jako jsou Modelky s.r.o. nebo Jedlíci aneb Sto kilo lásky. Laňka také usedl do režisérského křesla společně s Martinem Müllerem - oba režiséři tvoří tvůrčí tandem a natočili chválené psychologické drama Spolu se Štěpánem Kozubem, variaci na psychothriller Poslouchej nebo primácký feel good seriál Hvězdy nad hlavou.

 

Herci a tvůrci na premiéře

Na úvod musím podotknout, že první dva díly jsou ty nejnekoukatelnější z celé minisérie - od třetího dílu se Bodyguardi rozjedou a za pozornost stojí především 5. a 6. díl. Je to velká škoda a myslím si, že i producentská chyba. Vždyť první díl neboli pilot určuje, jestli divák přepne na jiný kanál, nebo bude pokračovat ve sledování seriálu - ještě k tomu, když byla celá série na Prima+ zveřejněna najednou a kompletní? První dva díly by měly diváka zakovat v gauči, napnout a přimět k tomu, aby neodtrhl oči od obrazovky. To se na začátku neděje a ony dva díly jsou poměrně nudné, plné cinefilních dialogů a mluvení víceméně o ničem. Kromě pár vtípků v automobilu, tarantinovskému odstřelu na zadních sedačkách a hodinách konverzace na hotelové chodbě se tam nic moc nestane. Nicméně od třetího dílu s názvem Řekni ano, který režíroval debutující nováček Radim Grzybek, se pokus o českou gangsterku teprve rozjíždí. Série je nacpaná vtipem, humorem a hláškami k prasknutí, ale ne vždy to vychází. Na několik fajn hlášek spadá velké množství dialogové vaty a nekonečného protahování v podobě nikam nevedoucích konverzací. Přesto ale seriál dokáže uspokojit nenáročného diváka, jelikož funguje jako odlehčená podívaná na dlouhé únorové večery.

 

Predrag Bjelac a Adam Ernest

Dvacetiminutový formát nabízí krátké a rychlé epizodky, které mrkají a nápadně ukazují na filmografii Guye Ritchieho, Quentina Tarantina nebo Martina Scorseseho, což přiznávají i samotní tvůrci. Bohužel ale sklouzávají pouze do vod snahy, inspirace a místy i na hranu parodie: nechtěné zastřelení slavné herecké hvězdy, nepodařená svatba, podvod během přepadení banky a únos auta i s dítětem. Tyto příběhy vždy fungovaly a fungovat budou i nadále - to se Laňkovi nedá upřít, a minimálně snaha se cení. Realizace je ale věc druhá: je tu vidět skromné prostředí tuzemských komerčních stanic, které tvůrce svazuje. Každý díl začíná v gangsterském doupěti, které ztělesňuje devadesátkový pneuservis a každý díl využívá specifické prostředí: jeden díl se odehrává kompletně v dejvickém hotelu, další v jedoucím autě, jiný zase na bezútěšném panelákovém sídlišti či na benzínové pumpě. 

Gauneři v českých kulisách 

Každý díl funguje také jako samostatný příběh a začíná jakousi challengí, kterou plní Ernest a vysílá živě na sociální sítě: visí hlavou k zemi, vytrhává si zuby nebo zkouší dravost a hlad piraní. Styl, určitá repetetivnost a především snaha se u Bodyguardů více než cení - a tleskám, že se tvůrcům podařilo udržet a zakomponovat styčné body, aniž by se seriál rozpadl od mozaiky situací, ale drží určitou formu. Za pochvalu stojí také úvodní znělka, která zdatně a osobitě „kopíruje” filmy, kterými se tvůrci inspirovali: mimo jiné je tu jasný vliv filmů Gauneři, Pulp Fiction, Sbal prachy a vypadni nebo RocknRolla. Vliv těchto britských a amerických filmů na Laňku a Müllera je více než patrný a mnohdy bych se nebál říct, že očividný. Suverénně se k autorům odkazují, ale pouze ve snaze kopírovat a nepřichází s ničím, co by tento styl posouvalo - ba ani se tomu nerovnají, to zkrátka v Česku není možné.

Slabší jsou také herecké výkony - Bjelac je stále stejný, neměnný a prakticky neukazuje emoce, zatímco Ernest často sklouzává k parodicky stylizovanému herectví. Na druhou stranu ale bez Ernesta by seriál ztratil velkou část komična a vtipu. Jedním z největších problémů je také hudební dramaturgie: ne vždy vhodně vybraná hudba je až příliš nadužívaná i ve scénách, kde nemá co dělat. Stačí si připomenout tu otřepanou fázi: někdy je méně více - protože používat hlasitou hudbu v dialogových scénách je více než kontraproduktivní. Opět se v tom ukazuje záliba autorů v západních kultovních gangsterkách, které ale nepracují s hudbou jako hlavní devízou, ale naopak jako s doplňkem.

 

Michal Noga

Nová primácká videotéka Prima+ dokonce o seriálu Bodyguardi říká, že přináší kompletně nový žánr „progressive fiction”. Podle tvůrců může být legrace i s gangstery a postavami z „českého podsvětí”. To potvrzují postavy jako je šéf a mafiánský boss sídlící v dejvickém hotelu International s tváří Ondřeje Malého, slavná celebrita v podání legendárního Sagvana Tofiho nebo introvertní sériový vrah dahmerovského typu, kterého si s chutí a grácií zahrál David Švehlík. Výborná je také postava kriminálníka a liliputa Michala Nogy, který v Praze kšeftuje s bači ze Slovenska nebo naivní Anna Kadeřávková jako nevypočitatelná nevěsta. Scénář je plný zajímavých postav, které jsou ale na hranici karikatury a schématu: to ale není vždy na škodu a ve stylizovaném formátu Bodyguardů mohou fungovat. Největším problémem seriálu bych tedy viděl fakt, že ty nejlepší díly čekají na konci - a tam dost diváků nemusí dojít.

 

 

 

Vložil: Viktor Horák