Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Souboj českých videoték vrcholí. Prima v únoru spustí vlastní streamovací platformu. TV reflexe Viktora Horáka

02.02.2023
Souboj českých videoték vrcholí. Prima v únoru spustí vlastní streamovací platformu. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: Se svolením TV Prima

Popisek: Seriál pro Prima+ Sedm schodů k moci očividně naráží na story Petra Nečase a Jany Nagyové.

Boj o streamovací platformy v Česku vrcholí. Na bojiště vstupuje druhá komerční televize Prima, která spustí 8. února vlastní internetovou streamovací službu Prima+. Po slabém uvedení iVysílání od České televize a okázalém nástupu novácké videotéky Voyo se jedná o zásadní krok v bitvě o české diváky. Filmový a seriálový obsah bude dostupný buď s reklamami, nebo za měsíční předplatné. Do obsahu pro Prima+ skupina během tří let do roku 2025 investuje jednu miliardu korun, oznámil generální ředitel Primy Marek Singer. Konkurentem bude zejména služba Voyo první tuzemské komerční televize Nova. Na videotéce bude řada původních seriálů Prima+ Originals, převzatých zahraničních formátů a obsahu, který je běžně dostupný v klasickém vysílání Primy.

Připravovaná služba obsahuje vedle videoarchivu a živého vysílání i exkluzivní obsah Primy pod hlavičkou Prima+ Originals. V současnosti má Prima vyrobených nebo ve výrobě 13 seriálů a celkem 28 projektů v předvýrobní fázi. Mezi nejočekávanější minisérie patří gangsterka Bodyguardi od režisérů Davida Laňky a Martina Müllera, politické drama Sedm schodů k moci režiséra Jiřího Chlumského a Martina Koppa nebo kriminálka Pod hladinou od Vojtěcha Moravce. Vypadá to, že Prima má „nabito ostrými” a hodlá se uvést na tuzemském videotékovém poli, jak se patří. Trailery na minisérie vypadají poměrně dobře, neotřele a originálně. Je vidět, že Prima čerpá ze zahraniční tvorby a chce přinést do českých luhů a hájů závan „světovosti”. Už na prvním představeném seriálu Bodyguardi je vidět očividná inspirace americkými gangsterkami a filmy Quentina Tarantina.

„V nabídce najdete také vysílání všech našich živých televizních kanálů, včetně možnosti přehrát od začátku právě přehrávaný pořad. Pokud zvolíte některý z nových placených tarifů prima+ LIGHT, nebo prima+ PREMIUM, vaše nabídka zábavy se rozroste o exkluzivní předpremiéry nových seriálů Prima ORIGINALS a extra nabídky tuzemské i zahraniční filmové a televizní tvorby,“ píše Prima v tiskové zprávě s tím, že se můžete těšit na exkluzivní české filmy krátce po uvedení do kin, zahraniční seriály, které nebyly vysílány v TV, nebo animované a pohádkové filmy a pořady bez reklam pro děti.

 

Videotéka zdarma pro celou rodinu

Prima+ bude dostupná v omezeném rozsahu bezplatně s reklamou, nebo v plné verzi včetně exkluzivního obsahu s polovičním rozsahem reklamy za 99 korun měsíčně nebo zcela bez reklamy za 149 Kč měsíčně. Předplatné konkurenční Voyo od TV Nova vyjde na 159 Kč za měsíc. Podle informací serveru Borovan přichází Prima se svojí videotékou s půlročním zpožděním. Každý uživatel streamovací platformy si může vytvořit až pět profilů pro rodinné příslušníky s doporučovaným obsahem. Podle televize je možné na jeden účet zaregistrovat až pět zařízení v domácnosti (chytrá televize, telefon, počítač, tablet).

Televize plánuje do své videotéky zainvestovat během následujících třech let do roku 2025 více než jednu miliardu korun, řekl ředitel Primy Marek Singer. „Může se zdát, že český trh se streamovacími službami je již saturovaný, ale není tomu tak. Návyky lidí se mění, už nesledují pořady jen v televizi, ale sledují je na různých zařízeních a v čase, který se jim hodí. Celosvětová pandemie covidu-19 tento trend výrazně posílila nejen ve světě, ale i u nás,“ prohlásil Singer s tím, že u jejich pořadů vzrostla odložená sledovanost seriálů v hlavním vysílacím čase za posledních 6 let více než pětinásobně.

„Z detailních průzkumů také víme, že lidé jsou ochotni si platit více služeb najednou. Zároveň jsme se již na začátku rozhodli jít jinou cestou než naše komerční konkurence. Chceme, aby naše pořady v online byly nadále dostupné širokému publiku, proto přicházíme s možností výběru ze tří tarifů,“ doplnil Singer. Počet tuzemských předplatitelů internetových streamovacích televizních služeb se loni meziročně zvýšil o přibližně půl milionu na zhruba 1,9 milionu Čechů. Nejoblíbenější streamovací službou je dlouhodobě Netflix, který ale lokální čísla nezveřejňuje. Tuzemská služba Voyo za poslední dva roky navýšila počet předplatitelů v ČR a na Slovensku o 340.000 na asi 400.000 a do roku 2026 chce mít platforma v obou zemích dohromady milion uživatelů. Dalšími zástupci na trhu jsou HBO Max nebo Disney.

 

Boj komerčních televizí o české diváky

Tou hlavní a nejdůležitější otázkou je to, jak se Primě podaří natáčet původní obsah pro svoji novou platformu. Televize nabízí - na rozdíl od videotéky Voyo - originální seriály ke shlédnutí zdarma, pouze s reklamami. To je poměrně zajímavý tah, jelikož tím může nalákat více diváků, ale bez výdělků novácké videotéky, která se chlubí více než 300 tisíci předplatiteli, kteří si měsíčně platí necelých 200 korun. Když si to člověk spočítá, tak zjistí, že 60 milionů korun měsíčně je poměrně zajímavá částka, se kterou se dá pracovat do budoucna. Je tedy otázka, jak dlouho bude Prima+ zdarma, jelikož pochybují, že tvorbu bude druhá komerční televize stále dotovat a vydělávat pouze na reklamě. A druhou zásadní otázkou je míra kvality a zábavnosti, kterou Prima+ nabídne. To rozhodne především u nových předplatitelů a diváků, kteří se na Primu normálně moc nekoukají, ale zaujmou je nové původní seriály.

Pro klasické diváky Primy je platforma de facto povinností, jelikož tu budou nabízeny primácké seriály v dřívější premiéře než v televizi a pořady, které televize dělá na míru svým divákům. Podle prvních ukázek je ale vidět, že televize chce zasáhnout i novou škálu diváků, kterým primácké pořady nic neříkají. Televize sází na žánrovost, především na kriminální a detektivní témata, ale také na odlehčené a komediálně laděné žánry. Jedno je ale jisté - iVysílání a ČT svůj čas propásla a nechala si utéct české internetové diváky, což se nedá říct o Voyu. Novácká videotéka nasadila tuzemskou laťku vysoko a drží se na prvním místě, teď by se ale měla přinejmenším opatrně ohlédnout. Prima vybíhá a hodlá se držet Voyu v patách, svým ojedinělým způsobem - má vlastní primácký styl, nepotřebuje předplatné a sází na reklamu, ale míní se zapsat do života českých domácností.

Další internetové platformy nemá cenu hodnotit - TV Seznam a la Stream nebo Mall.TV svůj boj už vzdaly dávno. Jsou jakousi variací na Youtube, kde se profilují tvůrci jako hvězdy, ale koncept těchto platforem nemá smysl. Na bojiště tedy vstupuje Prima, která se utká s Voyem - iVysílání složilo zbraně už dávno. Teď je na nás a na televizních společnostech, kdo rozhodne o streamingovém králi.

 

Vložil: Viktor Horák