Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fabelmanovi? Velmistr si to může dovolit, i vzít Davida Lynche na minutové oslavné cameo. Glosa Iva Fencla

31.01.2023
Fabelmanovi? Velmistr si to může dovolit, i vzít Davida Lynche na minutové oslavné cameo. Glosa Iva Fencla

Foto: Se svolením Universal Pictures

Popisek: Fabelmanovi: budoucí legenda s kamerou

Něco podobného si ještě nikdo nedovolil. Nebo se pletu? - Opravte mě. Steven Spielberg režíroval vlastní mládí a končí film tím, že dá kopačky vysoké škole, kteréžto rozhodnutí servíruje otci. Ten vše akceptuje, a jelikož rodina žije poblíž Hollywoodu (v polovici šedesátých let), nastoupí práci ve filmovém studiu a pro začátek na nejpodřadnějším místě „asistenta asistentů“. Jiná věc je, že předtím tři čtvrtě téhož filmu vnímáme jinochův výrazný režijní talent a nijak nepochybujeme, že to šestnáctiletý mladík dotáhne daleko.

Steven Spielberg si dal tímhle filmem dar a je otázkou, zda to bylo nutné. Existuje vícero skvělých dokumentů (Spielberg o Spielbergovi) a zpovědí. A přece bylo o Mistrovi hodně napsáno. Hm. Bude to asi v tom, že hraný film je hraný film. I když ho děláte o vlastním dětství. Spielberg neodolal. Práci vzal co další z výzev. Dám to? Dal to.

Nevím, kolik na výsledek přišlo první den v Americe diváctva, v multikině Česka, kam jsem zavítal hned první den já, jsme však zírali ze sálu na plátno jen ČTYŘI. Přitom se jednalo o prostřední z tří představení DNE JEDNA a v druhém biografu téhož města uvedli onoho 24. 11. 2022 film Fabelmanovi pro jistotu jen JEDNOU. Už předem nečekali (v Cinestar Olympia), že by druhé promítání mohlo mít komerční smysl.

Padlo příjmení Fabelmanovi. Takže si film neříká Spielbergovi? Ne. Bylo by to ostatně podbízivé a trochu trapné, a ještě by říkali, že je Steven na stará kolena egomaniak. Takhle je ta biografie o dětství a jinošství zpola schovaná a… Čtyři jsme v multikině seděli.

 

Snímek ze Spielbergovy autobiografie Fabelmanovi - Sammy natáčí amatérský válečný snímeček, foto se svolením Universal Pictures

V rámci uměleckého výkonu tu SS „rekonstruoval“ i vlastní rané filmy (školní dokument, jeden western, jeden válečný snímek), a to úplně bez obavy z toho, že je budete porovnávat s originály, jež existují; dochovaly se. Je ovšem i pravda, že tu jako imitace vnímáme jen jejich sekvence: celé by se sem ani nevešly, ač to byly kraťasy.

Steven Spielberg (jako Sammyho jej hraje především Gabriel LaBelle) určitě měl v žití štěstí už na rodiče, ale taky na tři sourozence: milé mladší sestry. Jeho táta byl nesmírně šikovný frajer a schopný elektroinženýr, který dál a dál cestoval za prací a rodinu živil čím dál tím lépe. Působí tak trochu jako Harold Lloyd. Hle, a přece svazek končí rozvodem.

 

Fabelmanovi. Scénář, režie a produkce Steven Spielberg. Spoluautor scénáře Tony Kushner. Kamera Janus Kamiński. Hudba John Williams. Stopáž 2 hodiny a 31 minuta.

Nikterak ale hrozným, řekl bych. Bylo to oddělení dvou individualit a každá poslouchala své srdce. Dětí se to dotklo, ale ne zase tak moc. Ale fascinuje moment, kdy mladý Steven odhalí pravdu o matce, a to právě skrze svůj milený film. Tato famózní střihačská sekvence je, ano, jednoduše Spielbergem „zhuštěná Antonioniho Zvětšenina“.

Pominu-li teď trochu nejasné úvodní proroctví maminčina bratra Borise (ambivalentní to figury se zlým charismatem), je dalším z vrcholů školní šikana, s níž se budoucí režisér Indiana Jonese překvapivě setkává po přestěhování do Kalifornie. Anebo byste čekali, že mu - v polovině let šedesátých - poví spolužák přede všemi: „A kdo taky měl rád Židy?“ Načež Sam dostane menší nakládačku. Ale jeho schopnost filmovat nelze zadusat, i využije ji zpola podvědomě a natolik geniálně, až souboj se školním nepřítelem vyhraje. A právě momenty, kdy nepřítel ne a ne pochopit, proč z něj mladý Fabelman učinil ikonu, patří k nejpůsobivějším. Sice nevím, zda to bylo v reálu taky tak, ale hodně podobně nejspíš ano. „Koneckonců: s holkou vás to zas dalo dohromady, ne?“ volá za ním ještě mladý režisér školního dokumentu. Takže?

 

Snímek ze Spielbergovy autobiografie Fabelmanovi - Sammy natáčí maminku Michelle Williams, foto se svolením Universal Pictures

Spielberg si uměl dělat přátele, stál si tvrdě za svým, uměl být i krutý a chladný, uzavřený. A miloval, když měl věci pod kontrolou, což platí nadále, a vedle IQ disponoval obrovskou emoční inteligencí. V neposlední řadě vždy přesně věděl, kam postavit kameru, jelikož měl a dál má dar filmového vidění, který na burze nekoupíte. A je to trochu neuvěřitelné, ale i tak mírumilovný film jako Fabelmanovi vám ukáže, jak lze právě skrze záběry kamery uštědřovat nejen štulce, ale bolestné rány. Již mladý SS to dle všeho ovládl. Ale stejně umí léčit. Kouzelník Houdini - a ještě větší manipulátor.

Celkem? Překrásný film. Casting za jedna a výkony, které režisér z herců dostal, rovněž. Dobová hudba a kamera dvorního Spielbergova kameramana a… ten příběh. Nehřeší a nepřipisuje body pomocí celebrit, které se tu mohly ke konci míhat. Nemíhají se. Sledujeme spíš komornější rodinný příběh, místy pak ryzí rodinné drama (ale nesentimentální) - a teprve na konci se nalézá humorná scéna, během níž má budoucí génius pět minut.

 

Snímek ze Spielbergovy autobiografie Fabelmanovi - celá rodina pohromadě, foto se svolením Universal Pictures

Smí je strávit s „největším režisérem všech dob“ a přiznám, že jsem jako jelito a neznalý rozumprd čekal, že bude jinoch strčen do kanceláře Alfreda Hitchocka. Omyl. Oním největším je Ford a jistěže ne Harrison Ford, ale režisér John Ford. Má pásku přes oko, stopy rtěnky na tváři a udělí Fabelmanovi-Spielbergovi kratičkou lekci. I ta přispěje tomu, že Hollywoodem prvně procházející „ucho“ v uličce šťastně povyskočí.

A co že radil Ford, kterého tu báječně hraje sám režisér David Lynch? Inu… V záběru je dosti podstatná čára obzoru a... „Máš ji, hochu, skoro dole? Bude to fajn. Máš ji takřka pod horním okrajem plátna? Taky fajn.“ - Ale obzor uprostřed? „Nuda, nuda, nuda.“

 

Vložil: Ivo Fencl