Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Seriálů za miliardu, vydrží prý na tři roky. Naláká Prima diváky na novou platformu? TV glosář Ely Novákové

30.01.2023
Seriálů za miliardu, vydrží prý na tři roky. Naláká Prima diváky na novou platformu? TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením FTV Prima - Marek Novotný

Popisek: Eva Podzimková (dříve Josefíková) jako ctižádostivá žena, která to v seriálu Sedm schodů k moci dotáhne přes postel až do nejvyšších pater politiky. Že vám to něco připomíná? Podobnost je prý čistě náhodná.

Mohlo by se zdát, že Prima přichází se streamovací platformou s křížkem po funuse. Je tady přece Netflix, Disney+, HBO a domácí Voyo, tak kam se ještě na tom trhu nacpat? Ale Prima na to jde od lesa, zaplaví diváky žánrově pestrou původní seriálovou tvorbou. A tu dnes hltají staří i mladí.

Prima+ startuje 8. února. Uprostřed týdne, aby si potenciální diváci stihli všimnout, zaregistrovat se, a pak už jen vybírat a koukat. Předpověď počasí slibuje mrazivý a zasněžený únor, takže víkend v teple domova s novinkami i evergreeny může být celkem vhodným řešením. Nabídku českých filmových komedií budou postupně doplňovat také zcela nové seriály, které budou na Prima+ vždy dříve než v televizi.

Když Prima před lety zahajovala vysílání na Prima COOL, mnoho zasvěcených zpochybňovalo, že by se kanál, úzce zaměřený na publikum do třiceti let s převahou mužů, mohl chytit. Jenže stalo se, COOL svým lehce nekorektním stylem přilákal právě ty diváky, kteří na televizi běžně nekoukají. Se streamovací platformou se to má jinak, tam musí být výběr tak široký, aby si vybral každý. Dramaturgie tedy naplánovala žánrové spektrum nových seriálů tak, aby si na své přišli nejen ti, kteří propadli stylu primáckých romantik na hlavním kanálu, ale i diváci COOL nebo Prima krimi.

 

Sedm schodů k moci:

Poněkud neplánovaný test

Na svém webu Prima vlastní produkci samozřejmě má, zatím ji ale uváděla vždy až po odvysílání v televizi. Jedinou výjimkou byl Einstein – Případy nesnesitelného génia. To ale nebyl nijak promyšlený marketingový tah ani otestování, kolik diváků přitáhne novinka k sledování na webu. Vše v podstatě zavinila pandemie, která přinutila televize zpřeházet program, protože některé projekty nemohly být dotočeny. Televize se navíc o diváky praly víc než jindy, protože všichni seděli doma, připoutaní k obrazovce. Místo Einsteina si tehdy diváci hlasováním vybrali Poldu a Einstein skončil na webu. Kupodivu si tam ale své diváky našel, takže nakonec ho Prima nejen odvysílala i na hlavním kanálu, ale dokonce přidala i druhou řadu, které se dočkáme zřejmě letos v rámci primácké seriálové smršti. První řada, ač její hodnocení nebylo nijak lichotivé, přilákala k obrazovkám v osmi večerech vždy skoro milion diváků, možná i protože ti, kteří viděli na webu třeba jen pár epizod, si chtěli celý seriál doplnit. A to už za pokračování stojí.

 

Bodyguardi:

Předpremiéry na streamu známe z Voyo

Vidět, co neviděli jiní, vidět mezi prvními. Je to sice trochu nepochopitelné, když si na pořad můžeme počkat, až bude za týden v televizi, ale mnoho diváků takhle funguje. Seriály se staly fenoménem, dávno už neplatí, že se za sledování všelijakých těch romantik a kriminálek nevalné kvality divák tak trochu stydí. O seriálech se mluví, rozebírají se, předvídají se zápletky. A když tedy víte něco o týden dřív, připadáte si najednou nabitý informacemi. Jasně, je to ujeté, ale lidé se nechtějí zabývat jen marasmem krizové doby, výkyvy počasí a nárůstem cen zeleniny. Chtějí se bavit. A tak se z moderního člověka stal žrout seriálových novinek. Odkoukáte, zapomenete, protože už se na vás řítí seriál další.

Zkouknout neviděný díl na tabletu nebo dokonce na maličké obrazovce telefonu třeba cestou do práce v dopravním prostředku je atributem doby, kterou miniobrazovky naprosto ovládly. Nova už před časem odhalila princip předpremiér, které diváci na Voyo hltají. Prima tedy neobjevuje nic nového, jen se k této politice připojuje, zásobena dopředu množstvím novinek. Na rozdíl od Novy, která zatím uvádí seriály na Voyo jen s krátkým předstihem před vysíláním, Prima avizuje, že některé formáty z tvorby Prima+ ORIGINALS uvidí diváci na streamu až o rok dříve.

 

Půlnoční zpověď:

Nekorektní zábava, politické drama, kriminálka i vášnivost

Co je tedy už v tuto chvíli nachystáno? „Aktuálně je pro platformu Prima+ vyrobeno nebo se v těchto dnech vyrábí třináct prémiových seriálů a dalších dvacet osm projektů plánujeme v blízké budoucnosti realizovat. V horizontu nejbližších tří let plánujeme investici v řádu více než jedné miliardy korun, jedná se o naši dosud největší investici do seriálové tvorby,“ prozradil generální ředitel skupiny Prima Marek Singer. Ať už tedy patříte k hltačům, kteří budou chtít vše vidět jako žhavou novinku na streamu, nebo si sledování seriálu necháte až na jeho premiéru na obrazovce, rozhodně budete v nejbližších třech letech žít v stálém očekávání novinek.

Protože ti, kdo sledují novinky na streamech, se do značné míry překrývají s diváky COOL, hned na na rozjezd je připraven seriál právě pro ně. Bodyguardi jsou komediální gangsterka, plná poněkud nekorektní nadsázky a drsného humoru. Parodie na gangsterské filmy dává znovu hereckou příležitost Predragu Bjelacovi, kterého si diváci oblíbili v Duchovi. Po jeho boku bude tentokrát Adam Ernest, který se netají tím, že moc rád hraje záporáky, jako byl třeba Michal z Mordparty.

 

Zákony vlka:

Eva Podzimková (dříve Josefíková) se po ne zrovna lichotivé roli krkavčí matky ze Slunečné vydá na cestu ještě choulostivější. V seriálu Sedm schodů k moci totiž představuje nesmírně ctižádostivou mladou ženu, která to intrikami a přes postel dotáhne až do nejvyšších pater politiky. Podobnost s dámou, která to dohnala tak daleko, až se jí povedlo odstřelit samotného premiéra, je samozřejmě čistě náhodná. Pouhá inspirace pro autory Josefa Klímu a Lenku Hornovou.

Marek Lambora se ze zamilovaného milionáře proměnil v zamyšleného kněze, kterého po letech osud v podobě strašlivého zločinu znovu spojí s odloučenou sestrou v podání Markéty Plánkové. Kněz a psycholožka hledají rozhřešení v hodně zamotaném detektivním příběhu.

 

Agrometal:

Nakonec něco neobvykle temného. Stanislav Mayer a Linda Rybová se setkávají v kriminální love story Zákony vlka. Na pozadí osmi krimi případů se odehrává tajuplný příběh milenců, které pojí vášeň stejně silná, jako je jejich temná minulost.

A aby nezůstalo jen u dramat, během jara se dočkáme i komedie Agrometal, v níž po mnoha letech od Discopříběhu uvidíme ve velké roli Rudolfa Hrušínského nejml. Režisérem je Karel Janák a story se odehrává na vesnici, kde se jeden životní outsider rozhodne stát hvězdou hudebního festivalu, i když dosud nikdy nehrál ani nezpíval.

 

Pod hladinou:

Milovníkům akce a adrenalinu je pak určen seriál Pod hladinou z prostředí potápěčů a poříční policie, v kterém uvidíme v hlavních rolích Matěje Hádka a Sandru Novákovou.

Co se týká kvantity, je to ze strany Primy skutečně až šílená jízda. Uvidíme, jak to bude s kvalitou jednotlivých projektů. Lze očekávat, že bude spíš kolísavá, protože udržet vysokou laťku při takovém množství seriálů je takřka nemožné. Někdo je totiž musí také vymyslet, a hlavně dobře napsat, aby skutečně stály za vidění. Když se věci takhle hrnou jedna za druhou, bývá v našich krajích hlavním problémem uhlídat právě kvalitu scénářů, dotáhnout náměty a vypilovat situace a dialogy. Není to lehké řemeslo a nejsme v Americe, kde se nejrůznějšími profesemi, potřebnými pro rychlé odbývání seriálových projektů, živí tisíce lidí. Tak té zdejší hrstce držme palce, ať to zvládnou na solidní úrovni.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková