Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nečekaný úspěch DC comics i sex, drogy, rap a temná Praha, natočená iPhonem... Best of 2022. Filmová reflexe Viktora Horáka

26.01.2023
Nečekaný úspěch DC comics i sex, drogy, rap a temná Praha, natočená iPhonem... Best of 2022. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: Bontonfilm

Popisek: Český snímek BANGER. byl kompletně natočen na iPhonu. V hlavních rolích excelují Adam Mišík a Marsell Bendig.

Přinášíme vám přehled těch nejlepších zahraničních filmů z roku 2022, které se objevily jak v českých kinosálech, tak na streamingových službách. Kromě zahraničních filmů si dovolím poukázat také na to nejlepší, co vzniklo na poli české kinematografie. Berte tento přehled jako osobní tipy redaktora Krajských listů, který samozřejmě neviděl všechno, co se v roce 2022 dostalo do kin. Proto je určitě řada pozoruhodných snímků, které jsem ale bohužel neviděl. Pořadí je čistě nahodilé, tak pojďme na to.

Na začátku roku 2023 je vhodný čas k bilancování a rekapitulaci. Níže vám přinášíme výběr toho nejzajímavějšího, co bylo v kinech a na streamu. Rok 2022 se nesl především ve znamení kruté ruské agrese na Ukrajině, která vystřídala dva roky covidových restrikcí a k tomu se přidala ekonomická a energetická krize. V posledních dnech vrcholí boj o Hrad, ale v této kulturní rubrice si pojďme připomenout filmové perly z českých i zahraničních luhů a hájů.

The Batman (r. Matt Reeves)

Společnost DC comics si může zatleskat a otevřít šampaňské. Po oceňovaném filmu Joker z roku 2019 se jim – opět díky příběhu z batmanovského univerza – podařilo natočit nezapomenutelný, podnětný, ale zároveň divácky zábavný biják se silným přesahem. Což u tohoto nevyzpytatelného studia málokdo čekal: uvědomme si, že natočili filmy pochybných kvalit jako je Batman vs. Superman, hororově laděný průšvih Morbius nebo Snyderův kontroverzní opus Liga spravedlnosti. The Batman od režiséra Matta Reevese je velkolepý biják vysoké kinematografické úrovně, který zároveň funguje jako popcornový kinohit. Film se dočkal jak kvalitního uznání u kritiky, tak plných kas a spokojených fanoušků. Vzácná chvíle pro studio DC comics, které tím dokládá, že batmanovské příběhy jsou jakousi „sázkou na jistotu”.

Top Gun: Maverick (r. Joseph Kosinski)

Akcí, adrenalinem a testosteronem nabušené pokračování kultovního Top Gunu od legendárního Tonyho Scotta je jednoznačně jedním z nejlepších filmů roku 2022. Akční superstar Tom Cruise pilotuje stíhačky a vrací se jako Pete „Maverick“ Mitchell, který školí elitní armádní piloty. Top Gun: Maverick udělal v kinech obrovská čísla a je důkazem toho, že se po dvou letech covidového útlumu diváci opět vrací do kinosálů.

Trojúhelník smutku (r. Ruben Östlund)

Geniální satira na dnešní zvrácenou společnost a politiku. Všichni zástupci novodobých „elit” dostali přes držku: influenceři, modelky, výrobci zbrani, klientelismus, zbohatlíci, nadnárodní korporace a nóbl kuchyně. Ve všem tom marasmu luxusu a přetvářky kraluje ruský oligarcha a kapitalista, který prodává sra*ky, a americký marxista a věčně opilý kapitán s geniálním Woodym Harrelsonem, který si zasloužil více prostoru! Jednoznačně jeden z top filmů 2022!

Seveřan (r. Robert Eggers)

Skarsgard k nepoznání! Vizionářský režisér Robert Eggers nám servíruje špinavý a krutý shakespearovský příběh z realisticky podaného světa vikingů. Otroci, ruské země, tuny bahna, hektolitry krve a temná magie, čarodějnictví a mytologie Severu. Ponurá a drsná cesta za pomstou do Valhaly se ale Majáku nevyrovná. Ostatně je to něco úplně jiného, ale i tak to stojí za vaši pozornost.

Menu (r. Mark Mylod)

Před Vánoci se tuzemskými kiny prohnala kousavá, ale trochu zapadlá filmová satira Menu. V ostrém thrilleru exceluje mladá Američanka Anya Taylor-Joy a britská filmová a divadelní hvězda Ralph Fiennes. Nenápadný snímek byl poměrně velkým překvapením jak pro kritiky, tak pro diváky. Svižně ubíhající thriller od tvůrců oceňované série Boj o moc se pyšní solidním obsazením, dobře napsaným scénářem a unikátní atmosférou, která kloubí boj o život, návyky městské smetánky, luxusní delikatesy a cit pro epiku, vše zasazené v komorní a hypermoderní restaurace na tichomořském ostrově. Krvavá černá komedie o snobské elitě a luxusním fine-diningu nám ukazuje pomíjivost kapitalistických elitářů.

Predátor: Kořist (r. Dan Trachtenberg)

Největší překvapení letošní streamingové sezóny a jedno z nejlepších pokračování všech dob. Moc jsem od toho nečekal a ani jsem nijak zvlášť tento film neočekával, ale musím říct, že po predátoří jedničce z roku 1987 se jedná o suverénně nejlepší díl z oné kvalitativně dosti nevyrovnané sci-fi série. Predátor a indiáni? Na první pohled zvláštní kombo, ale funguje to více než dobře. Režisér Dan Trachtenberg servíruje fosforující krev, Komanče, tomahawky, francouzské osadníky a monstrum z nebes. Po prvním Predátorovi je to suverénně nejlepší díl. A jeden z nejlepších streamů za rok 2022. Škoda, že si to divák neužije na velkém plátně…

Kromě zahraničních snímků stojí za pozornost také několik filmů od tuzemských tvůrců:

BANGER. (r. Adam Sedlák)

Diamant karlovarského festivalu a určitě nejlepší český film roku! Sex, drogy, rap a temná Praha. Místo kamery iPhone, frenetický obraz, dokumentárně roztřesená a těkající, neklidná kamera. Akčně zběsilý a rušivě stylový střih, desítky vytříbených hlášek a ojediněle působivý vizuál. Film pro generaci Z, díky kterému mohou rodiče pochopit své děti. Hlášky jako „Voči máš jak toffife!” nebo „Jsem snad vymítač ďábla?” se stanou kultem. Bravo!

Arvéd (r. Vojtěch Mašek)

Pozoruhodná filmová prvotina debutujícího režiséra, scenáristy a autora komiksů Vojtěcha Maška je nadmíru kvalitním snímkem. Arvéd vypráví životní příběh polozapomenutého okultisty, mystika a intelektuála Jiřího Arvéda Smíchovského, který se pohyboval na šikmé hraně temných protektorátních dnů. Spolupracoval jak s nacisty, tak s komunisty a nebál se „práskat” na každého kolem sebe. Neštítil se ničeho a vše dělal pouze kvůli svému vlastnímu prospěchu: jeho největší drogou a závislostí ale bylo studium starých mystických spisů a okultního vědění na hraně s magií.

Poslední závod (r. Tomáš Hodan)

Další debut tuzemského zkušeného scenáristy a nyní už i zavedeného režiséra Tomáše Hodana vychází ze známé tragédie z Krkonoš. Pusté vrcholky krkonošských hor, osamělí lyžaři uprostřed krutého vichru a cíl v nedohlednu. Sníh, vítr, mráz a nepropustná mlha. Celovečerní film Poslední závod je plný krásy, ale také nebezpečí, které nejvyšší české pohoří Krkonoše nabízí. Kromě toho vám ale také ukáže obrovskou sílu, vytrvání a neuvěřitelnou vůli sportovců, kteří se rozhodli horskému masivu a „matce přírodě” čelit.

Vyšehrad: Fylm (r. Jakub Štáfek, Martin Kopp)

Stylová, vtipná a akční fotbalová jízda je plná drog, sexu, party, hlášek a nekorektně třaskavého humoru. Kromě sexuálních orgií, kopců koksu, hektolitrů alkoholu, ostrých vtipů, polonahých krásek, velkolepých party a zkorumpovaných rozhodčí dojde i na trochu fotbalu a „rodinného štěstí”. 

Kdyby radši hořelo (r. Adam Koloman Rybanský)

Komedie Kdyby radši hořelo režiséra Adama Kolomana Rybanského je skvělou sondou do života lidí na malé české vesnici. Je tu všechno, co bolí tuzemskou společnost: lidská nevraživost, dezinformace, rasismus, ale také silné přátelství, láska a pochopení. Snímek ukazuje, jak jednoduché je uvěřit bizarním dezinformacím a zatáhnout do toho celou vesnici. Velikonoce na venkově, sbor dobrovolných hasičů, vesnická hospoda, sudy piva, hektolitry octa a kostelní zpovědnice jsou unikátním koloritem na pozadí příběhu „prvního českého teroristy”.

A bylo toho mnohem, mnohem více. Mezi další pozoruhodné filmy, které bych za rok 2022 doporučil, je také zábavná akční jízda Bullet Train se zabijákem Bradem Pittem, výborné drama z nóbl restaurace Bod varu, životopisná artovka o Marilyn Monroe Blondýnka na Netflixu, pokračování klasické detektivky od Agathy Christie Smrt na Nilu, japonská noirová kriminálka Podezřelá, spanilá hudební podívaná Elvis nebo detektivní satira Glass Onion: Na nože.

Vložil: Viktor Horák