Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pachatel byl sice odhalen, gigantická tsunami střetů a emocí už je ale nadohled. TV glosář Ely Novákové

23.01.2023
Pachatel byl sice odhalen, gigantická tsunami střetů a emocí už je ale nadohled.  TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Záměna, která by zacloumala životem každého z nás, byla jen začátek. V druhé řadě úspěšného seriálu Kukačky se všichni teprve musí vypořádat s nástrahami, které jim vnese do života a jež si neuměli představit ani v těch nejdivočejších snech.

Kukačky, příběh výměny miminek v porodnici, se stal seriálovou událostí roku 2021. Zdálo se, že když bylo odhaleno, co se v nemocnici vlastně odehrálo a kdo je vinen, je uzavřen. Autoři seriálu ale správně pochopili, že tady vlastně všechno teprve začíná, protože všichni zúčastnění se budou muset naučit v nové situaci žít.

Druhá řada Kukaček nám rekapitulaci příliš nedopřála, takže možná stojí za to vše si připomenout. Olga a Karel Holcovi vychovávají dvě dcery a nejmladšího syna. Když je chlapci šest let, podrobují se manželé lékařskému vyšetření, při kterém se náhodně zjistí, že nejsou chlapcovi biologičtí rodiče. Absurdní zjištění brzy odhalí, že v porodnici došlo k záměně, skutečný syn Holcových spokojeně žije v rodině mladých manželů Terezy a Martina Kadlecových. Začíná vleklé vyšetřování, jak k záměně došlo, a zároveň hledání řešení, co teď s tím. Budou se děti vyměňovat? Do příběhu se zaplétají dědečkové a babičky, ale hlavně bratr Karla Holce David, starý mládenec, pro kterého je bratrova rodina tolik, co by byla jeho vlastní. Nakonec se ukáže, že výměnu kluků v porodnici provedl právě on. Rodiny se jakž takž dohodnou, že kluci, kteří se stihli skamarádit, budou v jakési střídavé péči. V tom okamžiku první řada seriálu končí.

 

Všichni chceme vědět, jak rodiny situaci zvládnou

Scenárista Jan Coufal již při dokončování první řady anticipoval, že toto prostě nemůže být konec, protože důležité není až tak, co se stalo, ale to, co se bude dít dál. Proto se záhy pustil do psaní druhé řady, kterou začala Česká televize vysílat minulý týden. Holcovi a Kadlecovi vedou život, plný vypjatých emocí. Zejména Tereza Kadlecová má s kontakty s Holcovými velký problém. Od chvíle, kdy ví, že kluky vyměnil David Holec, trvá na tom, že si nepřeje, aby se s jejím synem dále vídal.

Jenže oba kluci mají strýčka Davida rádi. Navíc David se zachová velkoryse a přenechá Kadlecovým svůj dům poblíž Holcových, aby si všichni byli nablízku, a kluci tak vyrůstali jako děti dvojích rodičů. S tím Tereza nakonec souhlasí, stále ale trvá na tom, že David musí úplně z kola ven. Vše samozřejmě emocionálně vyhrocuje i to, že malý Jakub trpí Aspergerovým syndromem, formou autismu, a každá změna denního rytmu je pro něj nesmírnou zátěží. To se projevuje i tím, že do první třídy je ochoten jít s radostí, jen když s ním v lavici bude sedět Tomáš.

 

Kukačky Schaefer Sekanina

Tomáš (Theodor Schaefer) a Jakub (Viktor Sekanina), dva malí hrdinové, kolem nichž se příběh točí

Nejde o děj, jde o charaktery a emoce

„Zkusili jsme si s Kukačkami něco, co se v zahraničí dělá výrazně častěji než u nás, vyprávět příběh přes emoce,“ vysvětluje možný divácký úspěch seriálu jeho scenárista a showrunner Jan Coufal. „To znamená neklást důraz na dějové zvraty, nespěchat dopředu, ale věnovat se postavám, jejich citům, názorům a charakterům.“ To se rozhodně povedlo i při rozjezdu druhé řady. Diváci jsou znovu nadšení. „Hereckej koncert! Od všech. Úplně jsem zapomněl, jak je to boží, jakou to má atmosféru,“ zaznělo mezi reakcemi na sociálních sítích.

Ano, síla seriálu se nepochybně opírá o herecké výkony. Nutno k tomu ale dodat, že skvělý herecký výkon má svůj základ v dobře napsaném a silném scénáři a v tom, jak je hercům umožněno identifikovat se s postavami. Zde evidentně dostali čas a prostor k tomu, aby se jim postavy dostaly pod kůži. Hezky o tom promluvila Marta Dancingerová, která hraje Terezu Kadlecovou. „Už v průběhu natáčení první řady jsme se bavili o tom, že byl ten konec na pokračování tak trochu nachystaný, a návrat byl moc fajn. Trošku jsem se bála, že zapomenu, jak jsem Terezu hrála v první sérii, ale ta herecká paměť pomůže se do toho opět dostat,“ řekla v rozhovoru pro Super.cz.

Všichni herci v klíčových rolích si tedy své postavy v druhé řadě zopakovali. Dostali tak příležitost dál prokreslovat charaktery, které jsou od první řady již ukotvené, jen nyní budou muset zvládat další vlny emocí v situacích, které řešení soužití dvou komplikovaných rodin přináší. Síla prožitku je tady až neuvěřitelná a je důkazem, že česká produkce je schopna vyprodukovat i něco jiného než romantické komedie. Hned se nabízí srovnání s novinkou na Nově, seriálem Jedna rodina. V něm jde sice jen o řešení střídavé péče dětí ve třech rodinách, i tak se ale nabízelo téma, v němž emoce hrají velkou roli. Vznikla ovšem horkou jehlou ušitá, hořkosladká komedie, z níž by ani sebelepší herci událost neudělali.

 

Kukačky Hacurová

Kvůli zlomenině nohy nahradila Jitku Čvančarovou v roli zdravotní sestry Kamily Eva Hacurová

Sólo pro Michala Isteníka

Všichni herci si zaslouží uznání. Pár David Novotný a Sabina Remundová, až dojemný ve své prosté velkorysosti, druhý pár Marta Dancingerová a Marek Adamczyk, který představuje mladší generaci s mnohem radikálnějším přístupem k řešení čehokoliv, oba kluci, Theodor Schaefer a Viktor Sekanina, kteří pod vedením režiséra Bisera Arichtěva fungují jako malí profesionálové.

Zvláštní pozornost si v druhé řadě zaslouží postava Davida Holce v podání Michala Isteníka. „David je samozřejmě velmi rozporuplná postava. Je to čestný, dobromyslný člověk, oddaný své rodině a svému povolání. Udělal ale to, co udělal. Je polehčující okolnost, že to bylo s dobrým úmyslem ochránit svého bratra? Světí účel prostředky v takovém případě? Myslím, že ne,“ řekl ke své postavě.

Michal Isteník zde dokázal, že je schopen před kamerou předvést mimořádný herecký výkon, výrazně se lišící od figurkaření, jaké jsme u něj viděli například v nevalném seriálu Pálava, a konečně se zase přiblížil tomu, co předvedl třeba v seriálu Most! Právě jeho výkon vleče diváka spletí emocí. Odpustí mu obě rodiny? A odpustí mu diváci? Budou ho víc litovat, nebo ho zatratí?

 

Kukačky Isteník

Ten, který to zavinil, Michal Isteník jako David Holec

Kam nás příběh dovede

To zatím samozřejmě nemůžeme prozradit. V každém případě se autoři rozhodli druhou sérií příběh uzavřít a je to nejspíš dobře. Jak kluci porostou, šlo by už o úplně jiné příběhy, a pro diváky je důležité dospět k jakémusi finálnímu prožitku a spolu s postavami dospět k uzavření jedné kapitoly jejich životů. Producent Filip Bobiňski uvedl, že druhá série bude zároveň poslední. „Těch šestadvacet epizod, které Kukačky v součtu dílů obou řad mají, nám hezky uzavře vyprávěný příběh. Navíc kluci by nám moc vyrostli, museli bychom skákat v čase a už by to byl úplně jiný seriál,“ vysvětlil.

„Záměna dětí v takové podobě, v jaké ji ukazujeme v seriálu, nemá jednoznačné řešení. Mám rád silné konce, které vyvolají emoce a dávají prostor k přemýšlení. Snad se nám takový podařilo natočit, protože u příběhu platí, že takový, jaký je konec, je i dojem z celého díla,“ řekl k definitivní tečce za Kukačkami také scenárista Jan Coufal. 

(zdroje: Česká televize, CSFD, Super.cz, Novinky.cz, Deník N)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková