Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová videotéka nabídne Hřebejkův seriál Víťaz. SkyShowtime přebírá pořady od HBO. TV reflexe Viktora Horáka

18.01.2023
Nová videotéka nabídne Hřebejkův seriál Víťaz. SkyShowtime přebírá pořady od HBO. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: HBO

Popisek: Snímek ze seriálu Víťaz

Do Česka přichází zbrusu nová streamingová platforma zaměřená na Evropu. Vysílací práva k několika vybraným evropským seriálům od streamovacího giganta HBO získala nová videotéka SkyShowtime, která na český trh přijde už v únoru. Exkluzivní práva mezi SkyShowtime a společností Warner Bros. Discovery zahrnuje 21 filmových a televizních pořadů, které byly natočeny jako HBO Max Originál, včetně 168 epizod původních seriálů. Videotéka bude zahrnovat chystané, ale také už odvysílané tituly: včetně slovenské minisérie Víťaz od režiséra Jana Hřebejka, gastropořadu Lukáše Hejlíka Spolu & hladoví nebo švédského seriálu Medvědín. Informuje o tom videotéka SkyShowtime v tiskové zprávě.

Nová streamovací služba se na českém trh objeví v únoru 2023. V průběhu minulého roku byla spuštěna v Dánsku, Norsku, Švédsku, ale také v Nizozemí, Portugalsku nebo Bulharsku a Chorvatsku. SkyShowtime působí ve Skandinávii a na Balkáně a během jara se rozšíří do Česka, Slovenska, Polska nebo Maďarska. SkyShowtime slibuje tisíce hodin obsahu pro celou rodinu či premiéry seriálů a filmů. „Nabízet chce televizní premiéry kinofilmů od Paramount Pictures a Universal Pictures. Do své nabídky zařadí i nové filmy po jejich kinopremiéře. V nabídce budou i premiérové seriály, pořady pro děti a rodinu a výběr titulů od značek Universal Pictures, Paramount Pictures, Nickelodeon, DreamWorks Animation, Paramount+, Showtime, Sky Studios a Peacock,“ píše o videotéce oborový portál Mediaguru.

Warner Bros. Discovery je společnost, pod kterou spadá streamovací gigant HBO Max a filmová společnost Discovery. Fúze audiovizuálních gigantů stála 43 miliard dolarů a tamní manažeři oznámili nutnost ušetřit až tři miliardy dolarů a zahájili rozsáhlou celosvětovou restrukturalizaci společnosti. Z toho vyplynulo loňské oznámení, že HBO přestává točit filmy a seriály v několika evropských zemích včetně Česka. Kvůli tomu HBO Max stáhl ze své videotéky původní špionážní minisérii Bez vědomí od úspěšného reklamního režiséra Ivana Zachariáše, cestopisný gastropořad Lukáše Hejlíka Spolu & hladoví a neuvede ani první slovenský šestidílný seriál Víťaz, který režíroval Jan Hřebejk.

 

Foto SkyShowtime Originals

Top Gun, Jurský park a Star Trek vedle Hřebejkovy novinky

Pod značkou SkyShowtime Originals se představí polská minisérie Warszawianka, kriminálka z Finska Id nebo španělský televizní počin Tak či onak. „Měsíční předplatné pro SkyShowtime Česko zatím ještě nebylo oznámeno, ale můžeme vycházet z toho, jak to vypadalo v jiných státech. Je tedy pravděpodobné, že u nás bude cena v rozmezí 6 až 7 eur, tedy něco mezi 140 až 160 Kč. Pro srovnání – nejlevnější verze Netflixu stojí 199 Kč, stejně jako HBO Max nebo Disney,“ píše filmový magazín Filmtoro.

Nová streamovací služba nabídne i velké množství obsahu studií Universal, Paramount nebo Dreamworks. Streamovací premiéru si zde odbude třeba loňský akční megatrhák Top Gun: Maverick, brutální historický thriller Seveřan z doby vikingů a hororový hit Nene. Vedle kultovních filmových sérií jako je Jurský svět, Rychle a zběsile, Mission: Impossible či Star Trek se mohou diváci dále těšit i na seriály Yellowstone, Halo nebo Star Trek: Strange New Worlds. „Pro SkyShowtime je to přelomová dohoda, která nám zajišťuje okamžitý náskok v rámci originálního obsahu,“ řekl šéf SkyShowtime Monty Sarhan s tím, že „lokální nabídka je důležitou součástí naší strategie.“

Warner Bros. Discovery mezitím oznámilo, že s čistkami obsahu z vlastních platforem považuje restrukturalizaci firmy z hlediska ušetřených prostředků za úspěšnou a přechází do éry budování. Na jaře chystá spuštění vlastní nové streamovací služby, která propojí obsah stávajícího HBO Max s dokumenty či reality show z produkce Discovery.

 

Jedním ze snímků, které na nové streamovací platformě najdete, je i kinohit Top Gun: Maverick s Tomem Cruisem. Foto Paramount Pictures

Streamingové války o české diváky

Počet tuzemských předplatitelů internetových streamovacích televizních služeb se loni meziročně zvýšil o přibližně půl milionu na zhruba 1,9 milionu Čechů starších 16 let. Tyto služby využívalo 22 procent dospělých, což je o sedm procentních bodů více než před rokem. Za poslední dva roky se počet předplatitelů zdvojnásobil, vyplývá ze zjištění ČSÚ. Meziročně obliba streamovacích kanálů podle statistiků výrazně narostla i v předchozích letech, kdy se mezi roky 2020 a 2021 zvýšila o pět procentních bodů a o rok dříve o sedm bodů. Nejvíce osob, které sledují zpoplatněná videa, je ve skupině 25 až 34 let, a to 40 procent. Na druhém místě jsou s 38 procenty lidé ve věku mezi 16 a 24 roky. Nejoblíbenější službou je dlouhodobě Netflix, který ale lokální čísla nezveřejňuje.

Tuzemská služba společnosti CME Voyo za poslední dva roky navýšila počet předplatitelů v ČR a na Slovensku o 340.000 na asi 400.000 a do roku 2026 chce mít platforma v obou zemích dohromady milion uživatelů. „Voyo bylo v minulém roce dvojka na českém trhu mezi streamovacími službami a tuto pozici nadále posiluje. Zároveň loni v říjnu Voyo překročilo milník 400.000 předplatitelů, a dále rychle roste. Jedná se tedy o velký skok v porovnání s lednem 2021, kdy mělo Voyo přibližně 60.000 předplatitelů,“ uvedl generální ředitel TV Nova Daniel Grunt. Dalšími zástupci na trhu jsou HBO Max nebo Disney+ a do půl roku plánují spustit vlastní streamovací službu České Radiokomunikace.

Na stole ministerstva kultury se také řeší novela audiovizuálního zákona, která by měla zavázat streamovací platformy typu Netflix, HBO Max nebo Apple TV+ k odvodu peněz na podporu lokální filmové tvorby. Jiným evropským zemím se podařilo tuto povinnost platforem zakotvit do zákonné úpravy vycházející z evropské směrnice, ministerstvo kultury to nestihlo. Připravovaná novela audiovizuálního zákona by také měla lépe zakotvit systém filmových pobídek, který zatím funguje v závislosti na každoročním státním rozpočtu a rozhodnutí vlády. Čeští producenti dlouhodobě upozorňují na to, že stále trvající velký zájem zahraničních štábů o natáčení v ČR by mohl kvůli nedostatečné péči státu o filmové pobídky ustat.

 

Vložil: Viktor Horák