Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pohádka jako doplněk k vánočnímu stromečku. Proč na ně nedáme dopustit? Glosa Viktora Horáka

30.12.2022
Pohádka jako doplněk k vánočnímu stromečku. Proč na ně nedáme dopustit? Glosa Viktora Horáka

Foto: Filmové studio Barrandov / DEFA

Popisek: Tři oříšky pro Popelku je o několik levelů výše než všechny ostatní vánoční pohádky.

Staré klasické pohádky vs. současné pohádky, které nestojí za moc. Proč nedáme dopustit na českou pohádku? A proč jsou televizní programy o Vánocích přecpané infantilními romantickými komediemi a desítky let starými pohádkami? Protože jsme Češi! A proto my, Češi, máme rádi naše české pohádky. Stále si myslíme, že jsme mistři v pohádkách a nikdo se nám ve „filmové pohádce” nemůže rovnat. Přesto, že onen žánr „filmové pohádky” vlastně nikde jinde než ve střední Evropě neznají a téměř neexistuje. Pojďme si zrekapitulovat proč je tento specifický filmový útvar pro nás tak oblíbený, ale mnohdy také nenáviděný.

Vánoční svátky jsou v Česku od nepaměti spojené s tradičními, ale i novými, především tuzemskými pohádkami. Realitou ale je, že starší pohádky jsou v lecčems infantilní a zastaralé, ale přesto na ně nedáme dopustit. Na druhou stranu současné a nové pohádky jsou tak daleko od těch klasických pohádek, že se málokdy filmařům podaří zavděčit. Ostatně moderní pohádky jsou mixem nových přístupů, ale také pokusu navázat na to nejlepší z tradiční české filmové pohádky. Což je úkol pro Herkula, který reálně nelze splnit a Česká televize moc dobře ví - že se nemůže zavděčit všem.

Ostatně je také jediným televizním hegemonem, který si může dovolit každý rok natočit původní pohádku na Štědrý den, která je rok co rok jedním z nejočekávanějších televizních filmů celého roku. Je to čest, ale také prokletí, mít tento vánoční opus magnum na starosti. Tento rok je ale něčím novým - tradičního režiséra a majitele monopolu na českou televizní štědrovečerní pohádku Karla Janáka vystřídala režisérská hvězda - Peter Bebjak, který se letos předvedl s novou vánoční pohádkou Krakonošovo tajemství. Výjimečně na Štědrý den nasadila ČT distribuční kinofilm a pokračování slavné pohádky Tajemství staré bambitky 2.

 

Tajemství staré bambitky 2, foto Fairytale Production / Vojtěch Resler

Zpět ale k syndromu českých filmových pohádek - proč se nám líbí infantilně se smějící a hloupoučcí čerti? Podívejme se kousek za hranice do Rakouska nebo Polska, kde chodí po ulicích zástupy Krampusáků, což jsou démoničtí ďáblové jako z hororů. Totéž vodníci v českých pohádkách jsou spíše roztomilí popletové, kteří ale pod vodou drží duše v porcelánových hrnečcích. Není to až nabubřele naivní výklad? Vodní bytost, žijící v močálech a rybnících, uschovávající si duše zemřelých, lační po čerstvých buchtách?

V dnešní době už přežitek a závan starých československých filmových pohádek, které v totalitním režimu dávali občanům naději a možnost se alespoň na chvíli vymanit z letargie komunistického systému. Teď už ale mix pohádkových království, draků a princezen funguje pouze v říši dětských snů, ale do kina to diváky už moc nevytáhne. Pouze můj osobní názor, neopírám se o surová čísla a statistiky, ale víceméně to bude odpovídat. Vždyť do kinosálů se dostávají pouze pohádky Zdeňka Trošky, který už šel do filmařského důchodu, nebo pokračování či remake slavných pohádek (např. Anděl Páně, Tajemství staré bambitky, norská verze Tří oříšků pro Popelku apod.)

 

O zakletém králi a odvážném Martinovi, foto Česká televize

Pohádka jako doplněk ke kaprovi se salátem

Když si to vezmeme optikou posledních let, tak je to v rámci nových vánočních pohádek od České televize „vše na jedno brdo”. A bohužel se jedná o jednu podprůměrnou podívanou za druhou. Snad až na ojedinělé pohádky jako je O zakletém králi a odvážném Martinovi od slovenských tvůrců právě v čele s Peterem Bebjakem nebo O vánoční hvězdě od Karla Janáka, je to jedna velká průměrná filmová jízda, která nestojí za řeč.

Další pohádky především od Karla Janáka, který drží jakýsi monopol na „výrobu” štědrovečerních pohádek, jsou směsicí osvědčených postupů odkoukaných z kultovních pohádek jako je Šíleně smutná princezna nebo S čerty nejsou žerty. Výchozí pozice je dobrá, ale výsledný film už bohužel zaostává za inspirativními zdroji tvůrců. Filmy jako jsou Jak si nevzít princeznu, Princezna a půl království nebo Nejlepší přítel jsou pouze vývarem z toho, co česká historie pohádky a filmařského řemesla nabízí. Důvodem může být fakt, že každý rok se musí jedna až dvě pohádky natočit, monopol drží jedna skupina filmařů a inspirace dochází. Vše se točí na jedno brdo bez větších uměleckých ambicí a z oné kdysi slavné české pohádky se stává každoroční produkt, který je doplňkem k dárkům a kaprovi s bramborovým salátem.

 

Vložil: Viktor Horák