Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luxus, který uchvátil i ženu říšského protektora aneb Zlatem se třpytí všechno, až na ty lidské příběhy. TV glosář Ely Novákové

26.12.2022
Luxus, který uchvátil i ženu říšského protektora aneb Zlatem se třpytí všechno, až na ty lidské příběhy. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Daniela Kolářová jako Božena Kučerová, manželka majitele obchodního domu Zlatá labuť. Typická elegantní dáma své doby, za všech okolností mírná a vyrovnaná, smířená s podřízeností autoritativnímu manželovi.

FOTO / VIDEO Dramedy Productions Filipa Bobiňského má s retro seriály bohaté zkušenosti. V této produkci vzniklo Vyprávěj i První republika. Nyní se na časové ose strefuje někam mezi tyto slavné seriály a přináší romantickou ságu z temné doby 2. světové války. Protože i tehdy se lidé zamilovávali, ženili, rodily se děti – a nakupovalo se. Třeba ve fungl novém obchodním domě Zlatá labuť.

Také bychom mohli použít příměr „parník se potápí, ale na palubě se tančí dál“. V roce 1939 se nad Prahou stahovala černá mračna německé okupace, ale život a stavební ruch se nezastavily. Autorka článku o tom ví z vlastní zkušenosti, protože na plánech domu, v kterém bydlí, našla k svému překvapení datum povolení stavby 1939 a datum kolaudace 1941. Je to zvláštní, naše poválečná generace žila v jakémsi mlhavém přesvědčení, že v době války tady všechno zamrzlo, ale ono tomu tak úplně nebylo. V Praze se stavělo, žilo a nakupovalo. Už protože německé paničky považovaly Prahu za báječné místo k životu, kterému se válečná zóna díky zřízení Protektorátu Čechy a Morava vyhýbala.

Nechci se zde pouštět do historických exkurzů, odporný dech války samozřejmě zasahoval až do Prahy (to dobře víme, protože nyní ho bohužel zase cítíme z nepříliš vzdáleného východu), přesto byla Praha městem, žijícím a dýchajícím zbytky podnikatelského rozvoje první republiky. Jak moc si německé ženy užívaly pražský život, dokazuje příběh manželky říšského protektora K. H. Franka Karoly Frank. Krásná lékařka a matka tří dětí byla vyhlášená svou elegancí a zálibou v krásných šatech, jimiž udávala módní tón své době. Na sklonku života, někdy kolem toku 1980, poskytla rozhovor německému společenskému týdeníku, v kterém se jako vždy kruhem vyhýbala politice, ale zasněně opět mluvila o Praze, městě, které milovala. Řekla tehdy, že kdyby se mohla do Prahy vrátit, šla by pěšky a bosa.

Také kus historie. Nyní do ní budeme moci nahlédnout prostřednictvím výpravného seriálu Zlatá labuť. V starší generaci možná vzbudí trochu pohoršení, protože se sice odehrává za války, ale ta zůstává vně ruchu v luxusním obchodním domě. Autoři totiž za výchozí bod seriálu určili otevření nejmodernějšího obchodního domu Bílá Labuť, který skutečně otevřel dveře zákazníkům v roce 1939.

 

Seriálový obchodní dům Zlatá labuť sice vyrostl v ateliérech, jeho předobrazem je ale pražská Bílá labuť. Funkcionalistický obchodní dům v ulici Na Poříčí navrhli architekti Josef Kittrich a Josef Hrubý pro společnost Brouk a Babka, a když byl v roce 1939 otevřen, stal se okamžitě senzací. Mimo jiné i proto, že v něm byl první interiérový eskalátor v Československu.

Labuť je zlatá a zlaté je v ní všechno

Jan Coufal, hlavní scenárista nového seriálu, má v psaní rozsáhlých ság mimořádnou praxi. Vyprávěj je věčně opakovaným retro seriálem, mapujícím život v Československu, a posléze Česku za čtyřicet let, od let sedmdesátých až po začátek nového století. Přestože příběh se otáčí kolem života jedné rodiny a jejích souputníků, autoři věnovali mimořádnou pozornost detailům, a přinesli tak obraz vývoje životního stylu do všech podrobností, od interiérů přes oblečení až po účesy a make-up. Podobný pokus pak stejná produkce udělala v První republice, kde ale pozorný divák zaznamenal řadu přešlapů právě v oněch detailech.

Nyní se tedy Jan Coufal vydává do historie znovu a nabízí nám obraz doby a životního stylu v době protektorátu pohledem na život v obchodním domě. Ten se jmenuje Zlatá labuť, nicméně zcela zjevně jeho předobrazem je Bílá labuť, která zářila v Praze Na Poříčí za dne luxusem ve výkladních skříních a za noci osvětlenou otáčející se labutí s korunkou na hlavě. Život personálu tohoto obchodního domu měl svá specifika, pracovat v Labuti byla prestižní záležitost. Dům měl své bohaté majitele, zámožné majitele některých obchůdků, ale také chudé a upracované prodavačky i uklízečky. Žil svým vlastním životem a v jeho útrobách se odehrávaly každodenní příběhy žen a mužů s jejich rodinami a blízkými.

V seriálu je tedy Labuť zlatá a uvnitř má lesk zlata všechno, až na ty lidské příběhy. Do jaké míry si Jan Coufal tentokrát vepsal do záhlaví autenticitu prostředí a detailů, to teprve uvidíme, pokud se mu ale podařilo odvyprávět stejně sugestivní příběhy, jako ve Vyprávěj nebo První republice, bude jistě televizní národ usedat k obrazovce s radostí. Ač lidské povahy a osudy se příliš nemění, raději se díváme na ty, které jsou od nás vzdáleny v čase, protože si nemusíme příliš připomínat, jací jsme my sami v těchto dnech. Takže tiše čekejme, obchodní dům Zlatá labuť otevře už počátkem příštího roku.

 

Zlatá labuť

Na pozadí zářících výkladních skříní a nabídky luxusního zboží se odehrávají malá i velká lidská dramata i trojice prodavaček Báry (Marta Dancingerová), Aleny (Simona Lewandowská) a Evy (Bedáta Kaňoková)

Pozvánka producentská

Obchodní dům Zlatá labuť byl postaven na ploše více než 2500 metrů čtverečních v pražských Kbelích, v nových Dramedy Studios, tedy studiích produkční společnosti Dramedy Production, která pro TV Nova seriál natáčí. „Příběh velkého dobového obchodního domu jsme měli v hlavě delší dobu, lákalo nás to ojedinělé prostředí, kde se střetává spousta životních osudů. Diváky provedeme mnoha prostředími, jak luxusními kancelářemi řídicích pracovníků, tak suterénem, v kterém se pohybují běžní zaměstnanci. Uvidí dobovou restauraci, bar, prodejnu gramodesek nebo obrovskou sekci dobové módy. Zlatá labuť bude pro všechny fanoušky dobových a výpravných seriálů, které lahodí oku a zároveň se v nich mohou potkat s problémy a situacemi, které sami řeší, jen zasazenými do jiného dobového rámce,“ říká k tomu producent Dramedy Filip Bobiňski. „Budeme vyprávět příběh zaměstnanců a majitelů nově otevřeného obchodního domu. Zejména tři hlavní hrdinky, mladé dívky, očekávají, že se jim v nové práci naplní životní cíle a touhy, a možná i doufají, že zde najdou ochranu před nástrahami vnějšího světa. Pro všechny je to úžasná práce v novém luxusním a atraktivním světě, který v tehdejším Československu neměl obdoby.“

 

Zlatá labuť

Na dobových detailech si dala produkce opravdu záležet

Pozvánka kostýmní výtvarnice

„Každá doba má určitá pravidla, a to i v odívání,“ říká Michaela Horáčková Hořejší, která stojí za více než dvěma tisíci kostýmů, připravenými pro Zlatou labuť, a dodává: „V době, o které točíme, když do místnosti vstoupila žena, která nebyla dáma, poznalo se to. My se bavíme o době, kdy se dámy minimálně pětkrát denně převlékaly a měly to přesně stanovené. Pokud jde o pravidla, podle kterých se poznala slušně oblečená dáma, pak to byly určitě délky sukní a výstřihy, které končily maximálně 12 cm pod klíční kostí. U pánského odívání vždycky musí být malá kapsička na lístek na tramvaj. Dámská kabelka byla v té době miniaturní, protože dáma tam má mít pouze peníze na případnou zpáteční cestu taxíkem.“

 

Zlatá labuť

Další retro seriál nás navrací do doby, kdy si dámy navzdory válečnému běsnění dávaly záležet na každém detailu

Pozvánka herecká

K seriálu a představitelům jednotlivých postav se bezpochyby budu v Glosáři ještě několikrát vracet, takže zde jen stručný výběr ze skvělého hereckého obsazení: Majitele obchodního domu hraje Petr Kostka, jeho manželku Daniela Kolářová, jejich tři dospělé děti, svářící se o přízeň otce i budoucí rozhodovací pravomoci v obchodním domě, Petr Stach, Adam Vacula a Kristýna Ryšková (Podzimková). Na druhé straně pyramidy majetků stojí tři mladé prodavačky v podání Marty Dancingerové, Beáty Kaňokové a Simony Lewandowské. Někde uprostřed se pak pohybuje široká galerie postav, ztvárněných například Tomášem Töpferem, Robinem Ferrou, Lucií Štěpánkovou, Adrianem Jastrabanem, Ladislavem Hamplem, Pavlem Řezníčkem a řadou dalších.

Za všechny si povšimněme vyjádření Daniely Kolářové o tom, proč se rozhodla roli v Zlaté labuti přijmout. „Nabídku jsem si zprvu hodně rozmýšlela. Na začátku jsem se sešla s tvůrci, mluvili jsme spolu například o úrovni jazyka a o české seriálové tvorbě obecně, následně jsem dostala na ukázku dva scénáře a uvažovala jsem o tom a rozhodla jsem se. To téma je pro mě přitažlivé. Sama jsem se dozvěděla hodně zajímavých věcí o předobrazech seriálu Zlatá labuť. Navíc se autoři snaží napínavým způsobem rozkrývat spoustu různých vztahů, takže se seriál jeví velmi zajímavě.“ O své roli říká: „Je to z našeho současného pohledu krásně genderově nevyvážené manželství (smích). Petr Kostka hraje hlavní postavu, majitele Zlaté labutě, a velmi autoritativní hlavu rodiny. A moje postava paní Kučerové přijala úlohu ženy, která se stará o všechno ostatní doma, je klidná a smířená se svou podřízeností manželovi.“

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková