Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hořící Socha svobody a roztříštěné USA stojí na prahu války kvůli uprchlické krizi. TV reflexe Viktora Horáka

08.12.2022
Hořící Socha svobody a roztříštěné USA stojí na prahu války kvůli uprchlické krizi. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: HBO (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Americký herec Dan Hedaya jako Mel Burgess

Tento titulek nepatří k reportáži ze Spojených států, ale k filmové reflexi filmu Druhá občanská válka. Jedná se sice o televizní film od HBO z roku 1997, když ho ale shlédnete teď, tak možná o trochu lépe porozumíte současnému světu. Tento promyšlený, důvtipný a aktuální snímek stojí za pozornost! Chytrá, stále aktuální a univerzální politická satira o tom, jak křehké jsou Spojené státy. Přesto, že Druhá občanská válka je „pouze“ televizním filmem od HBO, tak příběh funguje perfektně, nadčasově a snímek je zábavný, rychle utíká a prakticky nemá hluchá místa.

Film by si zasloužil lepší „filmový look“ a celkově je tu řemeslo - zkrátka a jednoduše - na televizní úrovni, což je škoda. Vzhledem k aktuální ruské agresi na Ukrajině a mezinárodní napjaté situaci bych vám doporučil shlédnout tento snímek o rozpojených státech amerických. Poznáte jak nacionalisticky vyhrocený svět rednecků a duše milovníků zbraní z Oklahomy, nabubřelost pánů z Oválné pracovny, ale také „novinářské hyeny“ z televizního studia. Herci a scénář jsou perfektní a režisér Joe Dante nás nechává nahlédnout do pokřivené reality Bílého domu, kanceláře amerického guvernéra - a především do fungování masových médií, která se snaží být nezávislá, ale ne vždy se jim to daří - ostatně, každý má svůj názor. Sice to nemá na highlighty jako je klasika Vrtěti psem ze stejného roku od nestora amerických politicky angažovaných dramat Barryho Levinsona (Rain Man; Spáči; Dobré ráno, Vietname), ale to vůbec nevadí.

Film nás zavede do nedaleké budoucnosti Spojených států, kde proudí přes americké hranice tisíce uprchlíků. Guvernér státu Idaho však nepřehlednou situaci nezvládne, zavře hranice a do věci se vloží i zmanipulovaná média. V hlavní roli černé komedie uvidíme Beaua Bridgese jako guvernéra, ale také Phila Hartmana jako šéfa Bílého domu, Rona Perlmana jako televizního editora či krásnou Elisabeth Penuovou jako milenku guvernéra a mnoho dalších výborných hollywoodských - dnes už téměř - veteránů. Uprchlíci, Eisenhowerovy citáty vymýšlené na kapotě auta (geniální scéna), mexická milenka, staří zapšklí generálové a koktejl plný novinářů, lobbistů, zmatených prezidentů a jejich poradců vyvěrá v geniální sarkastickou střelu, která zažehne druhou občanskou válku v USA pod Lincolnovým odkazem. Bravo!

 

Beau Bridges jako guvernér Jim Farley

Scénář napsal málo známý televizní tvůrce Martyn Burke, který se proslavil výborným životopisným dramatem o Stevu Jobsovi a Billu Gatesovi Piráti ze Sillicon Valley (1999), protiválečnou satirou Války Pentagonu (1999) či hranou adaptací kultovní alegorické novely Farma zvířat (1998) od George Orwella. Je velkou škodou, že tento nadaný scenárista nedostal větší možnost se prosadit také na stříbrném plátně.

Hořící Socha svobody podle žáka Rogera Cormana

Tato politická satira je dnes stejně aktuální jako před 20 lety. A do budoucna bude stále aktuálnější: uprchlická krize, rozpolcenost národů, roztříštěnost Spojených států, touha po válkách a silné vlastenecko-nacionalisticko-militaristické rozpoložení, nejenom v Americe. Režisér Joe Dante, který je zodpovědný za béčkové fláky jako je Piraňa (1978), Kvílení vlkodlaků (1981) nebo kultovní hororové komedie Gremlins (1984), se „vyučil“ u slavného krále béček Rogera Cormana. Film Druhá občanská válka ale patří mezi jeho několik společensky angažovanějších snímků, a nabízí nám tu osobitě zkreslený pohled do světa americké politiky a novinařiny. Na pozadí také vykresluje střet rozdělených Spojených států, které se v duchu „občanské války“ dělí na Jih proti Severu. Proto nikoho nepřekvapí, že prezident citující své slavnější kolegy se během čím dál více vyhroceného konfliktu nebojí pasovat do role generála Dwighta D. Eisenhowera nebo prezidenta Abrahama Lincolna.

Ostatně sám režisér Dante se nechal slyšet, že Druhá občanská válka je jeho nejlepším režijním počinem a zdejší herecké obsazení je to nejlepší, se kterým kdy spolupracoval. Pár vad na kráse tohoto chytrého a politicky třaskavého díla se ale přece jenom najde: snímek nemá od začátku do konce úplně soudržný tón - z krotké komedie se změní v poměrně silně výstražné drama, přesto to diváka strhne zejména díky skvělému obsazení (ani nechci žádného z herců zvlášť vyzdvihovat, celý ansámbl je zkrátka super). Občas si divák hraje s myšlenkou, že mu režisér ukazuje, „jakým směrem“ by se měl na události dívat, ale to je možná pouze můj osobní dojem. Jinak to je velké překvapení a důkaz toho, že HBO už v 90. letech moc dobře vědělo, jakou si zachovat tvář. Ostatně tento film je důkaz svobodných devadesátek, kdy se kabelovka nebála natočit ostrou, ale vtipnou a zároveň stále aktuální satiru, která se nebojí šít do Bílého domu.

Nepřekvapilo by mne, kdyby Druhá občanská válka byla oblíbeným bijákem amerického exprezidenta a podnikatele Donalda Trumpa. Vzhledem k lednovým událostem na začátku roku 2021, kdy se Trumpovi podporovatelé pokoušeli dostat do Kapitolu, je možné, že se inspirovali scénářem Martyna Burkeho. Ostatně mediální korporát Fox News nemá daleko k fiktivní televizní stanici News Net, kde umírají novináři před kamerami. Doufám, že tento film patří k americké klasice, jelikož mě velmi mrzí, že v českých luzích a hájích se o něm skoro neví. Na česko-slovenské filmové databázi si film drží hodnocení pouhých 63 procent, což je třeskutě málo. Tento proklatě nedoceněný, a neprávem opomíjený snímek si vaši pozornost zaslouží už jenom kvůli tomu, že uvidíte hořet Sochu svobody. A na to jen tak ledajaký filmař - v dnešním politicko-genderovou ideologií prolezlým Hollywoodem - opravdu nemá odvahu!

 

Vložil: Viktor Horák