Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Lars Kepler, Pavouk. Excelentní práce

04.12.2022
RECENZE Lars Kepler, Pavouk. Excelentní práce

Foto: Host Brno, pro média (stejně jako snímek obálky v článku)

Popisek: Lars Kepler je pseudonym, za nímž se skrývá manželská dvojice Alexandra Coelho Ahndoril (nar. 1966) a Alexander Ahndoril (nar. 1967)

Když tak zavzpomínám a proberu se časem, prvního Keplera jsem četl snad před patnácti lety. To jsem si alespoň říkal, když mi v ruce přistál nejnovější kousek do sbírky (#9). Opět krásná obálka, vazba, pečlivě zvládnutá kniha. Ukázalo se, že jsem se moc nemýlil.

Hypnotizéra ze série s detektivem Linnou vydal brněnský Host v roce 2010. Pár měsíců po světové premiéře ve švédštině (Hypnotisören). Pak už to šlo rychle. Paganiniho smlouva, Stalker, nudnější Playground, výborný Zrcadlový muž a Lazar...

Jelikož si na oblibě rychle získaly také audioknihy, poznamenám, že romány nemusíte pouze číst, ale i vstřebávat ušima. To mě míjí, stejně jako čtení na tabletech. Bolí z toho oči, papír je zkrátka papír, ač to někdy člověk nemá kam dávat a připadá si jak Hrabal, který romány vytěsnil i na svůj (a Boudníkův) záchod v Libni.

Pavouk je výborný.

K tomu, abyste mi dali zapravdu, však musíte přijmout pravidla hry. Jde totiž o fikci. Pokud byste hutný román četli po vzoru příběhů Dána nebo Urbana, budete si připadat jako ve zvláštní dimenzi. Takže jednoduše: žádná pravidla našeho světa v Keplerovi neplatí. Tam se vraždí za bílého dne, policie je vždycky o kus pozadu a média, katalyzátor veškerého dění na planetě, mlčí.

Jak jsem řekl: když odmyslíte jistou fantastičnost práce autorské dvojice Alexandra Ahndorila a jeho manželky Alexandry, sevřete hodně oduševnělé prostředí, navíc protkané strachem, nejistotou. Popisy i dialogy jsou jako vždy výborné. Kniha nemá moc hluchých míst. Co jsem ocenil nejvíc, byla kurzíva.

Nešlo o vzpomínky, ale o nápovědu pro čtenáře. Jako první jsem narazil na dopis: „Mám krvavě rudou pistoli makarov. V zásobníku je devět bílých kulek. Jedna z nich čeká na Joonu Linnu. Zachránit ho můžeš jedině ty. Artur K. Jewel.“ Pro znalce díla bude přesmyčka snadná, ostatním to chvíli potrvá. Další kurzívou odlišené texty náramně pomáhají v orientaci. Vyšetřovatelé totiž připomínají předešlé dění. Kdo byl první obětí, kdo potom, jak a kde došlo k vraždě nebo únosu, jaké jsou možné pohnutky pachatele a kterak na něj líčí.

 

Před třemi roky dostala Saga Bauerová pohlednici s výhrůžným textem o pistoli s devíti bílými kulkami, z nichž jedna čeká na Joonu Linnu. Vzkaz byl doplněn tvrzením, že zachránit ho může jedině Saga. Pohlednici sice tehdy Joonovi ukázala, ale čas plynul a hrozba upadla v zapomnění jako bezvýznamná provokace. Až doposud. Na starém hřbitově v Kapellskäru byl nalezen pytel s téměř rozpuštěným tělem. Na místě činu zůstala bílá nábojnice. Bestiální pachatel dává policii možnost zastavit sérii vražd tím, že rozluští složité hádanky. Joona Linna a Saga Bauerová společně usilují o vyřešení zapeklitého případu a o záchranu vyhlédnutých obětí — dřív než bude pozdě. Ve svém pronásledování jsou však čím dál zoufalejší. Co když se tento sériový vrah nedá zastavit? A co když už jsou sami lapeni v jeho síti?

Pavouk je výborný, až bych řekl, že strhující díl série. Má důmyslnou pointu a chytrou, dějovou konstrukci. V těch několika desítkách kapitol (celkem jich je 98) budete pořád váhat, co se vlastně děje. Čtení zabere zhruba týden a budete s ním spokojení.

Znovu přeložila Karolína Kloučková, vydal Host a mně nezbývá než chválit a doporučovat.

Vložil: Zdeněk Svoboda