Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedna hloupoučká, druhá puťka, třetí mazaná. Vyhrají nad policií i osudem? TV glosář Ely Novákové

14.11.2022
Jedna hloupoučká, druhá puťka, třetí mazaná. Vyhrají nad policií i osudem? TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Jana Plodková (Renata), Jitka Čadek Čvančarová (Johana) a Lucia Siposová (Veronika) v seriálu Černé vdovy

Pětiletý odstup od natáčení, tříletý od odvysílání seriálu Černé vdovy dává Primě možnost obsadit šestnáct zimních večerů opakováním a následně novými osmi díly. Jestlipak si diváci oblíbili trojici svérázných paniček natolik, že se zopakuje nadšená sledovanost?

Seriál Černé vdovy je lehkou modifikací finské předlohy, což je bohužel hodně znát. Pod českým scénářem je podepsáno hned pět autorů v čele s Radkem Bajgarem, který se ujal i režie, ale chvílemi to vypadá, že se mezi sebou nedokázali moc dohodnout, jak si se skandinávským originálem poradit. To nejvíc nyní pocítí ti, kdo na Voyo originál viděli a ocenili, jak v něm všechno drží pohromadě.

 

Černé vdovy

Na startu natáčení druhé řady seriálu: Trojice vražedkyň, detektiv, který jim jde po krku, a scenárista a režisér Radek Bajgar

Černý humor nestojí na třeskutých fórech

Finský originál stojí a padá s pravidlem, že když se má něco pokazit, tak se to pokazí. Sebelepší plán se nemůže podařit, když proti vám stojí Pan Osud, který se prostě rozhodl vám házet klacky pod nohy. Když se k tomu přidá ještě to, že vy si myslíte, že víte, jenže ve skutečnosti nemáte ani tušení, co všechno vám zůstalo utajeno, je jasné, že zdánlivě dobře postavený plán tří žen, jak se jednou ranou zbavit otravných manželů, povede k mnoha zmatkům.

Když si tři vražedkyně zhluboka oddychnou, poté, co loď s jejich nenáviděnými polovičkami vyletí do vzduchu, nebude to nadlouho. A právě situace, které se šmodrchají až k neuvěření, nelogičnost, s níž se proplétají příběhy tří protagonistek s příběhem jediného přeživšího manžela, ale také s příběhem buldočího policisty, a navíc pár ostřílených gansterů jsou pilířem, na kterém je skandinávský seriál postavený. Všechno je tak dokonale zmatené a pošahané, že divák jen s napětím čeká, co na něj autoři ještě vytáhnou, aby se ten chaos ještě prohloubil.

 

Černé vdovy

Pět let navíc trojlístku hrdinek černé komedie na pokračování ani trošku neuškodilo

Herečky v hlavních rolích ani jejich okolí nemusí sahat k podbízivému přehrávání, jsou to prostě poněkud šílené týpky, vlečené nečekaným děním. Humor je to černočerný, ostatně jak jinak, když v základu stojí osud tří žen, které k vražednému plánu dohnalo domácí násilí, utlačování jejich rozletu a to, že byly manžely nekompromisně odkázány k plotně a plínkám, aniž tušily, že ještě ke všemu mají doma podvodníky a gangstery.

Nahlédneme-li do skandinávské kinematografie, najdeme tu mnoho smutných lidiček, kteří se marně snaží čelit životní bídě. Protagonistky seriálu sice takové nejsou, kdesi pod povrchem domácích putěk se skrývají ženy dračice, schopné rázného činu, ty rány osudu jsou ale přítomné i v Černých vdovách. Našinec na ně není příliš zvyklý, nepodléháme tolik fatalismu jako obyvatelé zemí, kde je půl roku tma a zima. A to je možná důvod, proč pokus přenést Černé vdovy do českého prostředí vyžadoval uchopit látku trochu jinak. Jenže implantovat do ní komedii v českém ražení by bylo vyžadovalo mnohem pečlivěji napsaný scénář, protože bez něj se ze zmatku dějového stává ještě zmatek žánrový.

 

Čvančarová Bajgar Černé vdovy

Jitka Čvančarová a Radek Bajgar - Pane režisére, s tupou sekyrkou to nejspíš nedáme!

Druhá řada po dlouhé odmlce

Přesto měla první řada Černých vdov před třemi lety úspěch, sledovanost vykazovala vysoká čísla u všech osmi dílů a otevřený konec dával tušit, že se můžeme těšit na druhou řadu. Ta na sebe dala čekat poměrně dlouho, mezi natáčením první a druhé řady uplynulo pět let. Jak moc se tým Radka Bajgara v mezidobí zamyslel nad hluchými místy scénáře první řady, to teprve uvidíme. V každém případě se produkce dokázala vypořádat s nelehkým úkolem dát znovu dohromady kompletní hereckou sestavu. Uvidíme tak znovu Jitku Čvančarovou, Janu Plodkovou a Lucii Siposovou jako ráznou Johanu, mozek trojlístku, módedámu Renatu, bojovnici za spravedlnost a naivní Veroniku. Nikdo nezůstává stejný, a tak i všechny tři herečky doznaly za pět let proměny vizáží. Naštěstí scénář jim nepředepisuje naskočit tam, kde skončily, děj je posunut o tři roky kupředu.

V první sérii sprovodily hrdinky své manžely ze světa a do klína jim spadla jejich přepravní společnost, která jde ale ke dnu. Tři roky se ji snažily udržet, a nakonec se rozhodly vyhlásit bankrot. Jenže – to by jedna z nich nesměla dostat nápad, jak ji přivést k životu. A že to bude za jakoukoli cenu, neřeší.

 

Černé vdovy

Jedna ženská štípe dříví a tým chlapů dává bacha, jestli to dělá přesně podle scénáře

„Veronika trošku přibrala, je starší, ale v podstatě se moc nezměnila. Není to přímé pokračování. V příběhu uběhly tři roky, holky si prošly ne úplně růžovými cestami a najednou se jim naskytne možnost výdělku. Jenže ten je ilegální,“ prozrazuje Lucia Siposová, která opět na natáčení přijela ze Slovenska.

„Renata se trochu změnila, proběhla lehká ztráta naivity, ale ta snaha jít za spravedlností, ta nemizí. Její podstata zůstala, jen už dokáže být drsnější. Docela jsem se bála, co s námi udělá doba, kdy jsme netočily, ale jak jsme se na place s holkami potkaly, přišlo mi, jako bychom tu první sérii dotočily nedávno,“ přiznává Jana Plodková, která by do další řady v jiném než totožném složení nešla. „To byla podmínka – všichni, nebo nikdo. Včetně režiséra Radka Bajgara.“

Vůdcem a mozkem celé party stále zůstává Johana v podání Jitky Čvančarové, které druhá série na drsnosti ani ironii neubrala ani kousek. „Je hezké, že s někým navážete přesně tam, kde jste před téměř pěti lety skončili v půlce věty. Nečekala jsem to,“ přiznala na natáčení Čvančarová.

 

Černé vdovy

Válečná porada s režisérem

Možná nejvíc je těch pět let znát na Bolku Polívkovi, ovšem jeho ošuntělý detektiv Olin Nekula, který má v utahaném baloňáku nejspíš trochu připomínat zarputilého lovce zločinců inspektora Columba, vypadal zchátrale už v první řadě, takže velkou změnu očekávat nemusíme. Jen je trochu škoda, že Bolek toho v posledních letech v seriálech odehrál tolik, že ten jeho otřepaný moravský akcent už je trochu k neposlouchání. Zasloužil by si nějakou výraznější pořádnou roli, která by ještě ukázala, že je to opravdu velký hráč, nejen poněkud trapný figurkář.

O policajta ale v Černých vdovách jde až v poslední řadě. Podstané pro diváky jistě bude to, jaké pasti nastraží osud třem nezlomitelným smolařkám. Pokud bude děj uhánět svižně kupředu, odpustíme nejspíš seriálu i ono nepříliš šťastné „sranda za každou cenu“ a necháme se překvapit, jak to s těmi podnikavými děvčaty nakonec dopadne.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková