Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Draci a občanská válka přichází s grácií. Rod Draka, politikaření a intriky na královském dvoře Targaryenů. TV reflexe Viktora Horáka

27.10.2022
Draci a občanská válka přichází s grácií. Rod Draka, politikaření a intriky na královském dvoře Targaryenů. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: HBO (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Emma D'Arcy hraje princeznu Rhaenyru Targaryen

Skončila první série nového fantasy seriálu Rod Draka ze světa Hry o trůny. Znovu jsme se dostali do Západozemí, kde, jak jinak, probíhají nejrůznější mocenské hry o Železný trůn. Královo přístaviště se zmítá v boji o moc mezi královským rodem Targaryenů, který se rozpadá pod nánosem vlastních toxických vztahů mezi příbuznými a členy rodiny. George R. R. Martin, režisér ceněných dílů Hry o trůny Miguel Sapochnik a scenárista Ryan J. Condal více než se ctí navázali na kultovní televizní seriál. Rod Draka má vše, co si od Martinova světa divák slibuje: podlé politikaření na královském dvoře, sérii krvavých vražd, prastaré draky na nebesích a zvrácené vztahy uprostřed rodiny, které rozvrací celou říši. Prequel Hry o trůny je na stejné úrovni jako originál, možná bych se nebál říct, že je to i trochu lepší.

Desetidílná televizní minisérie Rod Draka měla premiéru na streamovací službě HBO Max na začátku září a budila horlivé diskuze mezi diváky, kteří se na další příběh ze Západozemí těšili dlouhé tři roky. Poslední série Hry o trůny zanechala v mnoha fanoušcích zvláštní pachuť nezdaru, ale příchod Rodu draka byl plná závratných očekávání. Nutno dodat, že se tvůrcům podařilo uspokojit divácké choutky takřka na 100 procent. Možná i trochu více, jelikož nám ukazují novou příběhovou linii a zákoutí světa, jemuž vládne starobylý dračí rod Targaryenů, které jsme zatím neměli tu možnost vidět. Někteří diváci ale měli možnost si přečíst románovou předlohu Krev a oheň, kterou duchovní otec megaúspěšné série George R. R. Martin sepsal jako historiografickou kroniku rodiny Targaryenů. Tvůrci v čele s Ryanem Condalem vychází z románu velmi volně, ale skládají poctu a drží se faktografických prvků, které autor Hry o trůny načrtl. Sám Martin se nechal slyšet, že Rod draka je natočený přesně podle jeho vize a s prací showrunnera Condala je více než spokojený. „Rod draka musí mít alespoň čtyři řady,” dodal Martin v rozhovoru pro Variety.

 

Král Viserys I. v podání Paddyho Considinea

„Epický televizní seriál Rod draka se odehrává dvě stě let před událostmi ze Hry o trůny a vypráví strhující příběh o vzestupu a pádu rodu Targaryenů,” láká HBO Max diváky na nový seriál. George R. R. Martin nám přináší začátek konce panovnické rodiny Targaryenů, kde události z Králova přístaviště vedou k tomu, že Západozemí uchvátí občanská válka známá jako Tanec draků. Seriál je enormně sledovaný po celém světě a premiéra posledního dílu byla od posledního dílu Hry o trůny nejsledovanějším pořadem celého HBO.

A nyní k věci, proč se na seriál podívat? Je to ojedinělá televizní zábava té nejvyšší a nejlepší kvality, kterou na současném streamingovém poli můžete sehnat. Fanoušci původní Hry o trůny si přijdou na své, čtenáři románu Oheň a krev uvidí příběh na obrazovkách a diváci, kteří neznají Západozemí, tak poznají úchvatně děsivý, ale lákavý svět George R. R. Martina. Děj Rodu draka začíná smrtí manželky krále Viseryse a matky princezny Rhaenyry během krvavého porodu, který je natočen vskutku realisticky. Král Viserys nemá syna, a proto jmenuje svoji dceru za právoplatnou dědičku trůnu, což budí mezi lordy i občanstvem řadu kontroverzí. Král Viserys je nesmírně zajímavá postava: je to panovník, který se snaží ze všech sil držet především svoji rodinu a zemi pohromadě. Nedobývá, ale snaží se udržet mír a prosperitu - což je mnohdy mnohem složitější, než vést válku. Během seriálu král chřadne, stárne a churaví. Herecký výkon Paddyho Considineho si zaslouží minimálně nominaci na cenu Emmy, jelikož jsem dlouho neviděl tak citlivý a bolestně pravdivý rozklad muže, jak fyzický, tak psychický. Pozice krále Viseryse opravdu není záviděníhodná, ale zaslouží si uznání. Výborný je také Viserysův bratr Daemon, kterého hraje Matt Smith a dokazuje, že role parchantů mu více než sedí. Seriál vypráví příběh na půdorysu několika let, takže herecké obsazení se často mění a nutno vyzdvihnout představitelky princezny Rhaenyry: mladší princeznu ztvárnila australská herečka Milly Alcock a její starší já nebinární osoba Ema D'Arcy. Zatímco její hlavní sokyni, macechu a nejlepší přítelkyni z mládí lady Alicent si zahrála Emily Carey a její starší předobraz ztvárnila Olivia Cooke. Také jejich citlivé herectví dopomáhá k bouřlivému příběhu, který je plný královských intrik a bojů o moc v podobě toho, kdo nakonec uchvátí Železný trůn. Boj mezi černými a zelenými o vládu nad Západozemím začal už v dětství.

 

Rhaenyra s přítelkyní z dětství Alicent Hightower, posléze sokyní, v podání Olivie Cooke

Neznámá zákoutí země dračích jezdců

Rod draka nás ale na rozdíl od první série Hry o trůny, kdy se nacházíme na mrazivém severu, zavede na druhou stranu kontinentu. Kromě královského dvora a špinavých ulic hlavního města Králova přístaviště se divák podívá do Náplavomarky, kde na Trůně z naplaveného dřeva vládne starobylý rod Valeryonů. Nahlédneme do studených síní Dračího kamene, kde se pod dohledem poddračích ve slujích a jeskyních líhnou draci. Královský rod Targaryenů je posledním rodem dračích jezdců, přesto tu je scén s draky poskrovnu: ostatně jezdit na drakovi je privilegium a nesmí se to zneužívat. Možná právě proto těmito scénami tvůrci seriálu šetří. Kromě toho se tu představí řada dosud neznámých rodů jako je rodina Strongových, kteří zásadně promluví do budoucího směřování celého kontinentu. Zásadní postavení na královském dvoře má také rod Hightowerů ze Starého města, jelikož hlava rodu působí jako králův pobočník a jeho dcera Alicent se stane druhou ženou nemocného krále.

Rod draka se dá přirovnat k shakespearovskému dramatu o dvou rodinách, třech hradech a sedmi dracích. Příběh má parametry takřka antické tragédie ve fantasy světě, kde se rod Targaryenů ocitá v ohrožení, které si ale způsobí ze svých vlastních řad. Rodina jde proti rodině, a to způsobuje zkázu a napětí celého Západozemí. Schůzky spiklenců, výpravy mladých panovníků do nevěstinců nebo krvavé bitvy na okraji království - to vše vede k tomu, že starý belhající se král vede říší ke střetu. Diváka zamrazí, když na řadu přijde sen Aegona Dobyvatele a Píseň o ohni a ledu, která skýtá dávnou hrozbu o bílých chodcích na Severu. Ostatně tato scéna zapříčiní další sérii plnou vražd, intrik a zbytečného krveprolití. Stejně jako poslední scéna, kde jsme svědky opravdového „Tance draků”, který zapříčiní začátek občanské války. Princezna Rhaenyra je v lecčems podobná jako Daenerys ze Hry o trůny - mají podobné příběhy, kdy přišly o své děti a chtějí dosáhnout pouze toho, co jim bylo předepsáno. Nemají jinou možnost než bojovat za svá práva všemi způsoby, jelikož jinak by samy přišly o všechno.

 

Princ Daemon Targaryen na železném trůnu. Hraje ho Matt Smith, kterého známe jako prince Philipa ze seriálu Koruna i jeden z mnoha Pánů času, čili doktorů Who.

Tvůrcům v čele s Ryanem J. Condalem se podařilo napsat a natočit tragické drama, které funguje díky fenomenálním dialogům a bravurním představitelům hlavních rolí. Rod Draka si tak minimálně ze začátku zvládne diváka omotat kolem prstu stejně jako to kdysi na samotném startu zvládla Hra o trůny. Je to pořád svět Západozemí a i když se tu sice vyskytují nejrůznější draci v plné kráse, je to především Martinův svět, plný špíny a politických intrik a lidských podlostí, který se snaží reflektovat nedostatky i špinavost nejen středověku, ale i současnosti. Prim tu ostatně hraje i fakt, že by na trůn Západozemí měla poprvé v historii usednout žena, kdy někteří možnost přítomnosti ženy na trůnu vnímají jako slabost, někteří tím ovšem okatě jen zakrývají svou zatvrzenou maskulinitu. Rod Draka má díky tomu zajímavý přesah: není to pouze o boji o moc v jedné zemi, ale do seriálu se dostává druhý plán o jakémsi vyšším symbolu. O královské přísaze, lidské cti, dodržení slova a pravém slibu. První série dokáže pokrýt 20 let událostí, kdy především zaznamenává změnu času a poměrů a během 10 epizod se toho stane opravdu hodně. Vše nevyhnutelně a osudově vede k predikovanému Tanci draků a potvrzení starobylého přísloví, že když se narodí nový Targaryen, bohové si hodí mincí, aby rozhodli, zda bude lord nebo blázen.

 

Vložil: Viktor Horák