Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Vánoce v dohledu. Tři knižní tipy

21.10.2022
RECENZE Vánoce v dohledu. Tři knižní tipy

Foto: Pixabay

Popisek: Vánoce, ilustrační foto

Vím, že se budu opakovat, ale knižní trh nabírá na síle. Vychází opravdu krásné a hodnotné publikace. Pro děti, dospělé, pro fajnšmekry, milovníky komiksu, historie, vaření. Vyznat se je někdy velmi těžké, přesto se o to snažím. Dnes vám nabídnu tři tituly s přesahem. Zdobí je lidské dovednosti v případě Guinnessovy knihy rekordů, překrásné ilustrace a interpretace u Severských mýtů a konečně hora obrazotvornosti i tvůrčího jazyka u Země (s podtitulem Příběh české rodiny) od scenáristy Marka Epsteina.

Guinnessova kniha rekordů nepotřebuje sáhodlouhé komentáře. Nejde přeci o jinotaj. Vybavím si první vydání, alespoň tedy zběžně, protože jsem kdysi hledal, jak vypadalo. Šlo o větší desky, zelené nebo černé s gravírovaným zlatým písmem.

Svou první Guinessovku jsem dostal někdy v roce 1995, tehdy ještě na základní škole. Dodnes si ten pocit pamatuju. A každý další rok jsem se vracel k novým rekordům a srovnával je s předešlými. Bavil jsem se velikostmi lidí i jejich nohou, schopností pojmout konkrétní stravu, délkou nehtů i vlasů, kumštem zadržet dech. Všechno, co šlo pokořit, další ročník překonal. Guinnessova kniha rekordů je fenomén.

Pokud byste listovali původními vydáními, všimnete si, že občas jejich obálky nesly tváře. Výjimečně, ale přesto. Byl to skokan do výšky (1992), jindy fotbalista, tuším, že ManU (1994). Pak už nic takového tvůrci nepotřebovali. Stačila tři slova: Guinness World Records.

 

Se svolením Slovart

Kdybych ještě jednou srovnával prachem zanesené edice a aktuální počiny nakladatelství Slovart, jako bych mluvil o Žigulíku a Bentley. Dál se lámou rekordy, dál se grafické studio překonává v přehlednosti. Abych byl úplně konkrétní, tolik grafických vychytávek neumím přirovnat k jiné knize, a to ani v případě Slovartu, kde si na kráse vyloženě zakládají.

Knížka vypadá překrásně, nešetří na gramáži ani kvalitě papíru, má úchvatnou obálku (celosvětově) a ještě pestřejší obsah. Především ale baví děti i dospělé.

Nejnovější vydání navíc přináší nejednu kuriozitu: Seznámíte se s nejtalentovanějšími domácími mazlíčky, žasnete nad dechberoucí krásou dinosaurů, obdivujete umělou inteligenci a virtuální realitu. Meze neexistují. Vtěsnejte jakékoli superlativy knihařiny mezi 256 barevných stran a listujte, jak je libo. Neomrzí to, faktů je tolik, že si je nelze zapamatovat. Pokud tedy nejste součástí představované novinky, konkrétně kapitoly o lidském těle (a mozku).

P.S. Je hrozně příjemné vidět, že se mezi rekordy najde i jedno české jméno… Nápověda? Adam – hory. ​

Druhá knížka, o které chci mluvit, pochází taky z dílny Slovartu a je taky výjimečná svým zpracováním. Jde o Severské mýty.

Chcete vědět, jak Tór získal své kladivo, proč je Ódin jednooký anebo proč severští bohové vůbec nestárnou? Odpovědi skrývá tento soubor více než dvaceti staroseverských mýtů, jenž vás vezme na nezapomenutelnou cestu do bájné minulosti. Vydejte se za úžasným dobrodružstvím do země ohně a ledu, kde bohové bojují o moc, obři se utkávají s nestvůrami a trollové tropí neplechy.

Řekl bych, že o severské mytologii víte víc, než si nyní myslíte. Není to jen Ódin a hrdinný Tór, je to i Loki, Valhala, Ragnarök. Pro znalce rovněž Frigg, Idunn, Bragi, Skadi, Hymi. Bohů a pověstí je bezpočet a možná se budou plést, jenže koncepce knihy Matta Ralphse s tímto počítá.

 

Práce Katie Ponderové. Se svolením Slovart

Vyprávění má svůj začátek a (drsný) konec. Zrození a smrt. Po prvním listování někdo možná namítne, že je kniha určena zejména dětem. To je omyl. Zabíjení bylo vlastní nejen lidem, ale i bohům. Podrazy, lsti a msta rovněž. Samotné příběhy provází přehledná charakteristika bohů, dokonce s rodokmenem. Navrch jsou přidána bájná zvířata. Stvůry. A právě v jejich „zadokumentování“ vynikne um ilustrátorky Katie Ponderové. S její tvorbou jste se mohli setkat už v Řeckých bájích (Slovart, 2021).

Severské mýty jsem přečetl za jedno odpoledne. Sice jsem si zapamatoval pouze boha plodnosti Freye (protože se tak jmenuje herec Ladislav) a bohyni podsvětí Hel (protože je to příznačné), ale to mi vůbec nevadilo.

Kniha musela dát zabrat, protože se soustředí na detail. Trpaslíky počínaje, stínováním postav konče. Navíc bychom si měli uvědomit, že její obsah patří k takzvanému všeobecnému přehledu…

Poslední tip míří na Marka Epsteina. Neznáte? Ale ano, minimálně jeho práci. Šarlatán, Osmy, Anděl Páně 2, ROMing. Scenárista, spisovatel, dramaturg, příležitostný herec a režisér má rád slovo a psaný projev. Jeho tvorba je jiná, nezávislá, nenucená a čistá.

Země (Listen, 2022) je příběh. Lea v něm o všechno přišla. Několikrát. Válka jí vzala rodinu, komunisti dceru, škodolibost osudu partnera. Naštěstí ale dostala do vínku nevšední dar – téměř nadpřirozenou fyzickou sílu. Znovu a znovu ji ve svém těle nalézá, aby přemohla strach, aby našla dceru Mirabelku, aby si udržela lásku. Bude jí ale její dar na to všechno stačit?

Země je strhující sága, která na pozadí nesnesitelných dějin druhé poloviny dvacátého století vypráví o dvou generacích mimořádných žen a jednom neobyčejném talentu.

Jasný podklad pro scénář a filmové zpracování zaujme všechny, kteří rádi čtou.

 

Se svolením Listen

Vložil: Zdeněk Svoboda