Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Predátor: Kořist. Indiáni a bestie z vesmíru je po originálu nejlepší díl ságy. TV reflexe Viktora Horáka

05.10.2022
Predátor: Kořist. Indiáni a bestie z vesmíru je po originálu nejlepší díl ságy. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: Disney+ (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Hlavní hrdinka Naru v podání Amber Midthunder

Predátor a indiáni? Na první pohled to může znít jako zvláštní kombinace, ale funguje to více než dobře. Režisér Dan Trachtenberg servíruje fosforující krev, Komanče, tomahawky, francouzské osadníky a monstrum z nebes. Po prvním Predátorovi je to suverénně nejlepší díl této predátorské ságy. A jeden z nejlepších streamingových filmů za rok 2022. Škoda, že si to divák neužije na velkém plátně, ale za předplatné Disney+ to rozhodně stojí. Kolonizace Západu, indiánské rituály a drsný survivalový boj o život. Americká divočina sužovaná krvelačnou vesmírnou bestií, už dlouho nevypadala tak dobře.

Predátoří sága má hned několik pokračování, ale zatím se žádná variace na kultovního Predátora z roku 1987 s Arnoldem Schwarzeneggerem nepovedla tolik, jako nový přírůstek Predátor: Kořist. Survivalový thriller s nádechem sci-fi hororu je dostupný na videotéce Hulu - v Česku si ho pustíte na Disney+ a opravdu to stojí za to. Režisér a producent Dan Trachtenberg nám představuje žánrově ojedinělý kousek, který je plný akce, lákavého prostředí Indiánů, surových osadníků Divokého západu, a především vesmírného zabijáka, který zjišťuje, jak vysoko v potravním řetězci si stojí.

 

Režisér Dan Trachtenberg

300 let před prvním Predátorem

Trachtenberg na sebe upozornil úspěšným atmosférickým psychothrillerem Ulice Cloverfield 10, ale režíroval také několik epizod úspěšného seriálu Black Mirror nebo kriticky ceněný seriál The Boys pro Amazon Prime Video. Teď se společně se seriálovým scenáristou Patrickem Aisonem (akční série Jack Ryan nebo Treadstone) vydává na pole celovečerního filmu, který se odehrává více než 300 let před událostmi prvního Predátora. Tvůrci nám reflektují příběh prvního predátořího vetřelce z vesmíru, který se ocitne na planetě Zemi a určuje si své dominantní postavení. Je to krvavá, střídmě brutální a atmosférická podívaná, kde kromě herců sama o sobě hraje i příroda americké divočiny. Fauna a flóra v kontrastu s původním domorodým obyvatelstvem a vetřelcem z kosmu vyniká svojí autentičností a citem pro detail.

 

Naru s bratrem Taabeem v táboře francouzských lovců kožešin

„Predátor: Kořist se odehrává ve světě národa Komančů na počátku 18. století a je příběhem mladé ženy, vysoce schopné bojovnice, která se zoufale snaží ochránit svůj lid před hrozícím nebezpečím. Pronásleduje svou kořist, a nakonec se jí postaví. Ukáže se, že její kořist je vysoce vyvinutý mimozemský predátor s technicky vyspělým arzenálem, což vyústí v krutý a děsivý souboj mezi oběma protivníky,” píše o příběhu Disney. Zní to na první pohled banálně a přímočaře, ale opak je pravdou. Nejedná se sice o žádnou velkou televizní dramatiku, ale jednoduchý a silný příběh je hlavní devízou tohoto filmu. Scénář vypráví příběh o původu Predátora, který se ocitne mezi americkými Komanči uprostřed čarokrásné, ale životu nebezpečné divočiny. Během celého snímku jde titulnímu monstru o to, aby v lesích našel nepřítele, který mu je rovný. Onou nemesis je indiánská dívka, lovkyně a bojovnice Naru, kterou fenomenálně ztvárnila Amber Midthunder s tou správnou kapkou feministického zápalu. Naru ale není prvoplánově napsaná postava dívky, mladé ženy, které nikdo nevěří - naopak, je to archetyp ženy bojovnice, která dokáže svou sílu díky vlastním pádům a neúspěchům. A samostatnou kolonku na ČSFD by měl dostat i její pes, který se stal plnohodnotnou filmovou postavou.

 

A tohle je ON, Predátor

Úžasná hororová atmosféra

Predátor: Kořist se vám do podvědomí zapíše především krásnou kamerou, nápaditými akčními scénami a nekompromisně brutální atmosférou. Příchod vesmírného zabijáka na scénu je tajemný, divák mnoho z hlavního nepřítele nevidí a vždy je odhalen jen tak akorát. Podobně jako právě první díl Predátora nebo Vetřelce: zabiják je nenápadný, o tu hlavní emoci strachu a děsů se postarají filmaři, kteří čím méně ukazují, tak tím více naženou strachu a tajemna. Film by se ani nemusel jmenovat Predátor: Kořist - ostatně sám režisér Dan Trachtenberg chtěl, aby se neobjevilo spojení s predátorskou ságou až do té doby, co film bude mít premiéru. To se bohužel nestalo a studio využilo značku Predátora jako reklamní tah. Nicméně film by fungoval i sám o sobě, bez navázání na slavnou hororovou ságu. Příběh je univerzálním soubojem mezi tajemnou nadpřirozenou silou a vzdorně odhodlanou ženou, která se snaží chránit svůj kmen. Je to nevyrovnaný souboj Davida a Goliášem na americké prérii.

Trachtenberg nám tu servíruje celou řadu zapamatovatelných a stylově funkčních scén: Predátor je proslulý svým neviditelným maskováním a zabití všech různých zvířat, osadníků i Indiánů se tak stává jednou velkou show. Režisér se nebojí brutality, krve a naturalismu: říční bitka s medvědem, stepní souboj s kojotem a nenápadně odpudivá scénka s hadem jsou výborným filmovým uměním. Nutno zmínit také velkolepě komorní, ale stylové finále. Predátor se utká s komančskou válečnicí v noci uprostřed bažinatých lesů. Stopy predátoří fosforující krve a jeho všemocná maska již dlouho nebyla využita tak nápadně.

 

Jednoho spoileru se přeci jen dopustíme: Naruin pes přežije, nemusíte se bát.

Jediným problémem je jistá nevyrovnanost hororového snímku - a to sice velký rozdíl mezi tempem a stylem filmu na začátku a na konci. Zatímco prvních 40 minut je pomalá atmosférická expozice komančského života, který je narušen záhadným vetřelcem v lesích,  zbytek snímku se vrhne do akčního módu, který střídá krvavé souboje za důmyslné kladení pastí a hony v lesích. První polovina je v duchu tajemného hororového survivalu, ale jakmile se na obrazovce objeví skupina prostořekých a surových francouzských osadníků, tak je jasné, že se začíná umírat. Ti osadníci a hustá lesní mlha ihned přepíná styl mysteriózně hororového snímku o indiánských lovcích a podivném monstru v divočině, do akčního diváckého hororu s hektolitry krve. Tou největší škodou je ale to, že si tento vizuálně opojný film s výbornými efekty, nádhernou přírodou a precizní kamerou, nemůžeme vychutnat na stříbrném plátně.

 

Vložil: Viktor Horák