Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak dostat pachatele do kriminálu na poslední chvíli aneb Odložené případy po česku. TV glosář Ely Novákové

19.09.2022
Jak dostat pachatele do kriminálu na poslední chvíli aneb Odložené případy po česku. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením Česká televize - Eva Koňaříková (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Nepere se, nestřílí, nesnáší auta, nikdy se za nikým nehoní a místo svalů používá mozek. Miroslav Krobot jako kapitán Dítě, další svérázný originál s policejním odznakem v kapse.

Americký seriál Odložené případy měl přes 160 epizod a byl velice populární i u nás. Detektivové, hrabající se v krabicích s neuzavřenými starými případy, teď budou pátrat po zločincích i u nás. Česká televize chystá nový kriminální seriál Oktopus.

Trochu tajuplný název navozuje představu chobotnice, jejíchž osm chapadel se už dávno stalo mimo jiné symbolem pro rozpínavost zločinu, zejména v mafiánském prostředí. Pamatujete si možná na dávný italský seriál Chobotnice. Tentokrát jde ale o něco jiného. Někteří pachatelé unikají spravedlnosti dlouhé roky a stává se, že jejich zločiny jsou promlčeny. Letos na toto téma upozornil celovečerní film Promlčeno, po jehož uvedení se na téma promlčení vraždy rozpoutala celospolečenská diskuze. Ta teď jistě bude pokračovat, protože Česká televize na téma odložených případů natáčí hned celý seriál. A chobotnice v něm nesignalizuje mafiánské prostředí, ale Oktopus je prostě zkratka – znamená Oddělení kontroly termínově ohrožených případů útvaru S.

 

OktopusČtveřici nových hrdinů světa české kriminalistiky si zahrají Miroslav Krobot, Marika Šoposká, Kryštof Hádek a Zuzana Stivínová

Co v archivních složkách chybí

Ne každý policista asi najde zálibu v prohrabávání složek starých případů, ale najdou se naštěstí i takoví, které to baví. Díky tomu se z času načas podaří dostihnout zločince ještě předtím, než je jeho čin ze zákona promlčen. Na otvírání starých krabic s nevyřešenými případy byl na počátku století založen úspěšný americký seriál Odložené případy, který je i u nás dost často opakován. Není tedy divu, že i u nás se podobný námět musel dříve nebo později objevit.

Česká televize tedy nyní přichází s domácí verzí. Autor scénáře a režisér seriálu Jan Pachl vytvořil pro vyšetřování odložených případů hned celé oddělení, které má na starosti pokusit se ještě na poslední chvíli před promlčením najít nějaké vodítko, díky kterému by se nepolapitelný zločinec přece jen dostal za mříže. „Oktopus bude trochu jiný seriál. Je totiž založený výhradně na odložených případech. Detektivové nevyšetřují aktuální vraždy. A to i mě baví, protože vynecháváme obvyklé prvotní výslechy všech podezřelých. Ty už kdysi proběhly a my se v příběhu jednotlivých dílů můžeme víc věnovat psychologii postav. Pro mě tedy něco nového,“ přiznává Jan Pachl.

Jeho režijní rukopis znají diváci České televize například z velmi úspěšných seriálů Cirkus Bukowsky nebo Rapl, takže se jistě máme na co těšit. Víme z těchto seriálů, že Jan Pachl umí stvořit značně netradičního hrdinu, kterého sledovat je radost. Také tentokrát neuvídíme kriminalistu s akčním temperamentem, jaké známe z různých Kriminálek nebo Oddělení, ale detektiva, který pracuje výhradně hlavou. 

 

Oktopus Lábus HádekJiří Lábus a Kryštof Hádek

Přemýšlivý divoch

Miroslav Krobot se herecky vyznačuje zadumaným výrazem, z něhož dokáže přejít do scény, kdy projeví nečekaně výbušný temperament. Obojí je charakteristické i pro jeho seriálového hrdinu, šéfa Oktopusu kapitána Dítě. „Základem dobrých detektivek je samozřejmě zajímavý případ a pak postava detektiva. Kapitán Dítě se nepere, nestřílí, vlastně ani nenosí pistoli. Nesnáší auta, jezdí vlakem, nebo tramvají. Nikdy se za nikým nehoní, chodí pěšky, svým tempem. Prostě místo svalů používá mozek. Je to velký hráč, který si umí počkat, třeba i na to, až si k němu odložené případy najdou cestu. Nejde mu o to zjistit, co kolegové v minulosti udělali špatně či co přehlédli, ale o to najít novou okolnost, svědectví nebo indicii, která umožní případ znovu otevřít. Odložené případy jsou pro nás také zajímavé tím, jak se v průběhu doby proměnili svědci, podezřelí, pachatelé a samozřejmě i samotní vyšetřovatelé,“ vysvětluje kreativní producent ČT a spoluautor námětu Josef Viewegh.

Zdálo by se, že kapitán Dítě je přemýšlivý kliďas, jenže má i svou druhou stránku. „Postavu kapitána Dítěte nejvýrazněji charakterizuje pověst velkého bouřliváka v soukromém životě. A to se právě tak úplně neslučuje s jeho služebními povinnostmi a dodržováním všemožných předpisů. S tím má trochu problémy. Jinak je to analytický mozek, který se vždy při vyšetřování nějak uplatní,“ popisuje svou roli herec Miroslav Krobot. 

 

Oktopus Krobot PachlMiroslav Krobot s režisérem Janem Pachlem během natáčení

Malý, ale výkonný tým

Oktopus je odděleníčko o čtyřech lidech, jejich společné úsilí je ale mnohdy efektivnější, než velké policejní týmy vybavené moderní technikou. Představitelka hlavní opory kapitána Dítěte Marika Šoposká si hereckou spolupráci pochvaluje: „Naše postavy jsou od sebe sice generačně vzdálené, ale v zásadě mají hodně společného. Oba jsou třeba v životě osamocení. A jestli se ptáte na profesní i osobní spolupráci s Mirkem, tak pro mě je naprosto vyhovující. Oba se potřebujeme hodně soustředit na svoje záběry, moc nemluvíme. Dokážeme spolu třeba mlčet dvě hodiny v autě a nepřipadá nám to vůbec divné.“

Čtveřici vyšetřovatelů doplňují Kryštof Hádek a Zuzana Stivínová. Seriál Oktopus bude Česká televize natáčet do února, v příštím roce se ho pak dočkáme na obrazovkách.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková