Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Gladiátor východu. Český úspěch, světový průměr. Velkolepé akční béčko o husitském vojevůdci je na hraně středověké špíny a historické romance. Filmová reflexe Viktora Horáka

14.09.2022
Gladiátor východu. Český úspěch, světový průměr. Velkolepé akční béčko o husitském vojevůdci je na hraně středověké špíny a historické romance. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: J.B.J. Film (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Ben Foster jako Jan Žižka

Konečně to je tady: půlmiliardový filmový spektákl režiséra Petra Jákla se vřítil do českých kin a cloumá společností. Kritická obec se shoduje nad tím, že se jedná o průměrné akční béčko. Diváci filmu vyčítají historické nepřesnosti a anglický dabing. Pojďme se na to ale podívat s chladnou hlavou: Jan Žižka je český film světových parametrů. Proto ho nemůžeme srovnávat s tuzemskými komediemi a historickými životopisy. Spíše bych ho srovnával se světovými akčňáky, které ale samy o sobě disponují větším rozpočtem.

Zkrátka a jednoduše, Jan Žižka vysoce přesahuje kvality jakéhokoliv českého snímku, a snaží se vyrovnat akčním řežbám jako je Gladiátor nebo Statečné srdce. A to se mu daří poměrně obstojně. Přes všechny vady na kráse je Jan Žižka hodnotným filmem světových parametrů, za které se v zahraničí nemusíme stydět. Nebál bych se ho nazvat jakýmsi pokusem o „Gladiátora východu”. Bravo!

Zdivočelý lev v královské kleci

Špína, chlad a surový středověk. Temná kamera, pochmurné záběry na kamenné tvrze a husté lesy. Zdivočelý lev v královské kleci, rozmazaná silueta kazatele Jana Husa a hektolitry krve. Nekonečné jeskyně ve skalách, popravy na lesních panstvích, chudoba a synové nabodaní na kůlech. Zbraně, lapkové, rytíři a královské intriky ve víru osudově tragické lásky takřka antických rozměrů. A pořádně krvavá a velká akční řežba: to všechno a ještě mnohem více je film Jan Žižka.

 

Ben Foster a Michael Caine jako Jan Žižka a lord Boreš

Středověký příběh o bezskrupulózní bandě lapků a žoldáků v čele s Janem Žižkou osciluje na hraně historické romance ve stylu Hry o trůny a loupežných výprav a la Robin Hood. „Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří,” popisuje film jeho distributor Bioscop s tím, že historický velkofilm Petra Jákla vypráví o začátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivého roku 1402.

Místo geniálního stratéga zkušený lapka

Vysokorozpočtový spektákl Petra Jákla se snaží multifunkčně kombinovat několik žánrů: origin o vzestupu a zrodu vojevůdce, historickou love story a akční středověkou řežbu. Bohužel se ale tvůrcům nedaří vybrat si jeden univerzální směr, který by stoprocentně fungoval. Ve výsledku vám filmaři nepředstavují geniálního válečného stratéga, ale zkušeného lapku, který se neštítí špinavé práce. Uprostřed realisticky drsného středověku se žoldák pohybující na hraně zákona zamiluje do francouzské šlechtičny, což ho polidšťuje, ale z krvavého příběhu ve stylu Hry o trůny se stává něco docela jiného. Pozadí skutečných událostí z doby Jana Husa se ztrácí ve změti akčních scén, kdy se téměř polovinu filmu ocitáme mezi krvavými bitvami. Akční bojové sekvence jsou umně sestříhané a mají glanc opravdu surových a syrových bitev, za které se nemusí stydět kdejaká hollywoodské produkce.

 

Bitevní scény se povedly.

Stockholmský syndrom vs. historická romance

Nutno dodat, že Ben Foster si roli středověkého námezdního válečníka užívá se vším všudy. Dojde i na mystickou událost, kdy Žižka přijde o oko a sekvence s hrstí červů výborně dokresluje odpudivý svět husitů. Pro našince se dočkáme epické vozové bitvy a zrodu husitských válečníků. Filmem několikrát zazní chorál „Ktož sú boží bojovníci” a má opravdové grády, emoci a cit pro scénu. Jáklovi se podařilo vykreslit poměrně univerzální příběh, a především přiblížit atmosféru a surovost středověkého světa v českých zemích. Ale že byste díky tomu pochopili postavu Jana Žižky? To se bohužel říct nedá. Ostatně režisér už v minulosti uvedl, že nechtěl natočit životopis vojevůdce Jana Žižky. „Chtěl jsem udělat film, který bude mít emoci, jakou ta doba měla,” řekl pro web Aktuálně.cz. „Chtěl jsem tu dobu udělat tak, aby byla co nejpodobnější středověku,” dodal.

 

Sophie Lowe si zahrála neteř francouzského krále Kateřinu.

Scénář, pod nímž jsou podepsáni oba Jáklové, mladší i starší (a jsou zde uvedeni i autoři scénáře původního, Marek Dobeš a Michal Petruš), vycházel, jak uvádí ČSFD.cz, z námětu Petra Jákla st. Jeho hlavní devízou je čirý úsudek autorů nesnažit se popsat reálný život Jana Žižky. Scenáristé vychází z doby, kdy o vojevůdci nebylo mnoho informaci a kdy se pohyboval na hraně středověkého života. Přesto, že film vypráví o přerodu proslulého lapky v uvědomělého ochránce svobody, tak se do příběhu podařilo dostat dění a intriky na královském dvoře, zapovězenou lásku s prvky Stockholmského syndromu (komplex, kdy se oběť zamiluje do svého únosce) a revolučního husitského venkova. Slova husitské hymny dokáží vytvořit mrazivou atmosféru a husí kůži. Otázkou je, jak vnímá filmový příběh zahraniční divák neznalý tuzemské historie. To může být oříšek.

 

Hlavní padouši filmu, Til Schweiger a Matthew Goode jako Rožmberk a král Zikmund

Potenciál zasáhnout světový trh

Přesto, že mnozí čekali velkolepou odyseu „českého gladiátora”, tak nemusíme zoufat. Tuzemské recenze snímek poměrně ztrhaly a v lecčems měly pravdu, ale osobně musím říct, že jsem pyšný na to, že film Jan Žižka vznikl. Hollywoodská elita v čele s Benem Fosterem, Michaelem Cainem, Tilem Schweigerem a Matthewem Goodem a obrazy českých luhů a hájů, jimž dominují kamenné hrady Zvíkov, Křivoklát nebo středověká Praha, je líbivou a působivou podívanou. Nebál bych se snímek označit jako zdařilou variaci na historický velkofilm Gladiátor. Ostatně Petr Jákl se nikdy netajil tím, že se inspiroval právě ve filmu Ridleyho Scotta nebo v Gibsonově trháku Statečné srdce. Ze snímku je také cítit láska, vášeň a snaha přiblížit se poetice Hry o trůny bez fantasy linií. Jákl zkrátka natočil suverénní akční podívanou s českým příběhem, který má potenciál oslovit světové publikum. A to se rozhodně počítá!

 

Vložil: Viktor Horák