Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Ulici je dusno. Analýza stalkingu na příběhu Jakuba a Karly. TV glosář Ely Novákové

22.08.2022
V Ulici je dusno. Analýza stalkingu na příběhu Jakuba a Karly. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Karla (Markéta Stehlíková) byla tak moc zamilovaná do scenáristy Jakuba Štěpánka (Jan Mansfeld), že byla ochotná odejít s dětmi od Máry a začít nový život. Jenže…

Stalking je nečekaně frekventovaný trestný čin. Jak se zbavit člověka, který vás nebezpečně pronásleduje? Není to vůbec jednoduché. Příběh Karly v Ulici je tak trochu varováním i poučením, jak z takové situace vyváznout ve zdraví.

Nebezpečné pronásledování se v Ulici neřeší poprvé. Už před lety jsme se tu s ním setkali, když Kukačka podlehl kouzlu Jitky Farské natolik, že se jí stal posedlý a chtěl ji mít jen pro sebe. Dokonce ji unesl a ohrozil na životě. Zkrátka to dotáhl tak daleko, že nakonec nebylo těžké mu prokázat trestný čin. Někdy je stalking méně nápadný, to ale neznamená, že nemůže poznamenat životy pronásledovaného i jeho blízkých.

Rozchod s partnerem nebo odmítnutí nápadníka není jediný důvod, proč si někdo umane, že vás bude sledovat, psát vám, telefonovat, kontaktovat vaše blízké, zkrátka otravovat vám život. Určitě je to ale důvod nejčastější. Nejspíš každý z nás zažil v životě nějaký rozchod, po kterém mu nebylo dvakrát dobře po těle. Zejména mnoho žen, které se rozhodly ukončit nějaký vztah, si možná vzpomene, jak odmítnutý partner postával na rohu před domem s kyticí, pokoušel se znovu získat pozornost, přemlouval, vysvětloval. Naštěstí většina lidí po pár týdnech pochopí, že to už nemá smysl, bolavé srdce se zahojí a život jde dál.

Jsou ale i takoví zhrzení partneři, kteří jsou přesvědčení, že jejich vyvolená či vyvolený se mýlí, že své odmítnutí nemyslí vážně, protože jejich vztah je ideální a láska nekonečná. Z jejich původně možná nevinné snahy se stane posedlost a hlava nehlava začnou sledovat jediný cíl, dostat partnera zpět. Je to peklo. Naštěstí zákon na takové jednání už dnes pamatuje a přesně definuje, co je to stalking neboli nebezpečné pronásledování. Bohužel jednou z podmínek je, že pronásledování musí být dlouhodobé, tedy musí trvat přinejmenším několik týdnů. Za tu dobu vám ovšem stalker může úplně rozložit vztah.

 

Ulice_Karla_Stehlíková

Nová rodina, dvě děti, každodenní stereotyp... Karle se začalo brzy stýskat po práci a s ní jí vkročila do života tajná láska. A po vystřízlivění napínavé drama, jaké by nečekala ani v tom nejhorším snu.

Proč se Karla zapletla s Jakubem

Policistka Karla je trochu rozporuplná osobnost. Než se dala dohromady s Márou, vypadala spíš na ženu, která prožije život v práci jako výborná parťačka kolegů kriminalistů. Nakonec ale podlehla lásce, svou roli nejspíš sehrály i biologické hodiny, i když Karla se mateřství hodně obávala. Teď má na krku celou rodinu Marečkových, jednoho syna adoptovaného a jednoho vlastního i láskyplnou, ale také trochu nesnesitelně všudypřítomnou tchyni. Karla, která byla vždycky zvyklá se starat, protože po smrti rodičů vychovávala mladšího bratra, je vystavena láskyplné péči, kterou neumí přijímat. Stýská se jí po práci, rodinnou rutinu moc nezvládá.

Když jí kolega dohodí mladého scenáristu, aby mu pomohla s detektivními zápletkami, je to pro ni nečekaně příjemné zpestření života. Navíc postupně zjišťuje, že s Jakubem ji spojuje i problematické dětství a mládí, protože i on zažil tragédii v rodině, a dokonce týrání od otce. Nakonec vyrostl bez rodičů u strýčka. Spřízněné duše si porozuměly a Karla podlehla svodům mladého pohledného muže, s kterým mimo jiné měla zase pocit nezávislosti a svobody. To ale netušila, že pro něj se vztah s ní stal jediným smyslem života a bude ji chtít jen a jen pro sebe.

Všechno pochopila až ve chvíli, kdy se rozhodla opustit Máru a začít znovu s Jakubem. Do jejího života ovšem neodmyslitelně patří oba synové, zatímco pro Jakuba je život s Karlinými dětmi nepředstavitelný, chce žít jen a jen s ní. Pro milující matku to bylo nepříjemné prozření, zároveň si ale konečně uvědomila, že její místo je u dětí po boku Máry, kterého vlastně nikdy nepřestala mít ráda. U Jakuba za sebou rázně zavřela dveře a tím to pro ni mělo skončit. Jenže to byl vlastně terpve začátek.

 

Ulice Karla Mára

Karla se rozhodla. Nechce ztratit rodinu, s Márou (Kryštof Rímský) jí vlastně nic nechybělo. Její tajný románek by mohl skončil v klidu, kdyby se Jakub choval normálně.

Jakubova posedlost se stupňuje

Zhrzený milenec se z rozchodu sesypal. Doma si z její fotografie udělal oltáříček, u něj si rval vlasy a naříkal. Sotva ale přišel mezi lidi, tvářil se normálně a ke všem se choval přátelsky. Protože Karlina rodina neměla o její nevěře tušení, všichni i nadále přijímají Jakuba jako rodinného kamaráda. A on se snaží, seč může, aby si je omotal kolem prstu. Mezitím je ale Karle neustále v patách, píše sms, telefonuje, hlídkuje v autě před jejím domem. V hlavě scenáristy se zkrátka rozjede román plný intrik, které ho mají dovést k jeho milované. Tohle nemůže skončit jinak, než velkým průšvihem a hodně nešťastnými chvílemi v rodině Marečkových.

 

Ulice Karla Jakub

Karla si myslela, že rozchodem vše ukončí. Jenže Jakub (Jan Mansfeld) je zvyklý dosáhnout všeho, co si jen zamane, takže rozpoutá peklo, do něhož vtáhne celou Karlinu rodinu. 

Varování pro všechny

Seriálový příběh Karly a Jakuba není jen varováním pro ženy, které se nešťastně zapletou se zdánlivě okouzlujícím mužem. Vážně by ho měli brát i ti, kteří povahově stojí na druhé straně a tendují k tomu udělat si z vyvoleného či vyvolené jediný smysl života. Jaký je vlastně rozdíl mezi nešťastnou láskou a stalkingem? Psychoterapeutka Lucie Horníková vysvětluje: „Stalkingem se toto chování obecně stává v okamžiku tzv. nevyžádaného zájmu, kontaktu, takto přesně vydefinovaném obětí. Musí padnout jasné NE – nekontaktuj mne, nesleduj mne, nepřeji si to. Telefonování, odepisování na SMS zprávy, či dokonce souhlas s osobním setkáním se stalkerem není vhodným řešením situace, protože tak jen oběť svého pronásledovatele motivuje k dalším a dalším kontaktům.“

Ačkoliv je mnoho případů, kdy je stalkerem muž, stalkingu propadají i ženy. „Umí být velmi dobré pachatelky partnerského násilí i stalkerky. A zhrzená žena je sakra motivovaná, často ale stalkuje novou partnerku svého ex,“ říká Lucie Horníková a doporučuje: „Obrana je zákonnou formou, braňte se podáním trestního oznámení na PČR. Osobně doporučuji v případě obav o zdraví či život ihned PČR kontaktovat a spíš začít pracovat s psychoterapeutem, který má patřičné vzdělání i zkušenosti s touto problematikou a ví, kam klienta směrovat.“

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková