Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Filmovka vs. Vary. Cimbálovka v parku, nebo hvězdy a červený koberec? Co je lepší? Filmová reflexe Viktora Horáka

03.08.2022
Filmovka vs. Vary. Cimbálovka v parku, nebo hvězdy a červený koberec? Co je lepší? Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: Se svolením LFŠ (snímky z MFF Karlovy Vary pak se svolením KVIFF)

Popisek: Zatímco MFF Karlovy Vary dávno skončil, Letní filmová škola v Uherském Hradišti ještě probíhá.

V čem se liší Letní filmová škola v Uherském hradišti a Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary? Je libo nesoutěžní filmovou přehlídku a cimbálovku ve Smetanových sadech, nebo světové hvězdy před hotelem Thermal? Pojďme se podívat na rozdíly a spojitosti dvou nejznámějších filmových festivalů v Česku. Na otázku, jestli je lepší Letní filmová škola nebo karlovarský festival, se nedá jednoznačně odpovědět. Každá událost má svá pro a proti. Oba filmové svátky ale spojuje jedno: jsou plné lidí, kteří milují film.

Dva filmové festivaly uprostřed léta mají mnoho společných bodů: odehrávají se v krajském a regionálním městě, které je typické svými produkty, mají široký ohlas české i světové velikosti, a navštěvují je jak „obyčejní” diváci a batůžkáři, tak filmaři mezinárodní úrovně. Letní filmová škola v Uherském hradišti staví na unikátní atmosféře Slovácka ve spojení s filmovými nadšenci. Víno, cimbálová muzika, zalesněný park a letní kina - to je specifické unifikum slováckého festivalu.

 

Jedno z center filmovky

Srdce moravského Slovácka nabízí kromě filmů také vedlejší odborný program, který je plný filmů, divadla, hudby a přednášek. Kromě toho také můžete navštívit filmy pro virtuální realitu nebo budovu věznice. Centrem festivalu na přelomu července a srpna je kino Hvězda ve Smetanových sadech. Není bez zajímavosti, že kinosál Hvězdy slouží zároveň jako bezpečnostní bunkr pro obyvatele Uherského hradiště. Pár kroků za parkem vedle Hvězdy se nachází hudební klub Mír, který během filmovky slouží přes den jako kino a večer jako centrum parties a nočního života. Vybetonovaný prostor mezi kinem Hvězda a klubem Mír bývá označovaný jako hlavní bulvár filmovky. „Ale jenom během filmovky. Jinak je tu mrtvo, mrtvo,” přibližuje festival s tím, že je to „Schansse to Lisse” Uherského hradiště.

 

Návštěvy režiséra Sheridana by si cenili i ve Varech, dorazil ale do Uherského Hradiště.

Půlnoční projekce většinou brakových a béčkových filmů se konají ve Sportovní hale za Smetanovými sady. Vše se vlastně odehrává kolem kina Hvězda a zbytek sálů je rozmístěna u Masarykova náměstí, kde se koná letní kino. V Klubu kultury jsou dva sály: Velký sál je určený pro vyhledávané a hojně navštěvované film, zatímco Malý sál slouží hlavně k přednáškám a odborným diskusím. Barokní budova Reduty ukrývá také jeden improvizovaný kinosál a místnost pro VR filmy a líbezné náměstíčko s kašnou. Posledním místem, kde si můžete vychutnat filmovou nabídku LFŠ, nabízí Slovácké divadlo. Všude je hojnost regionálního vína od místních vinařů nebo piva z Jarošovského pivovaru nebo beskydského Radegastu. Samozřejmostí je také zmrzlina, která je nejenom symbol LFŠ, ale také součástí horkých srpnových dnů v srdci Slovácka.

 

Baťůžkáři jezdí jak na LFŠ, tak do Varů...

Mezi návštěvníky patří především studenti a mladí lidé kolem dvaceti až třiceti let. Zároveň tu ale potkáte filmové tvůrce, herce a teoretiky, kteří oproti Varům nemají možnost VIP nebo Film industry zón, takže se potloukají po Smetanových sadech, sedí pod stromy s kelímkem piva v ruce. Atmosféra festivalu je velmi uvolněná, prosluněná a je mnohem jednodušší dostat se do kinosálů. Oproti karlovarskému festivalu tu není zapotřebí kupovat lístky, ale stačí přijít s akreditací do fronty před kino. Z velké části se návštěvník na projekci dostane, ale není to stoprocentní: na festivalové hity jako je např. rapový Banger nebo polská satira Svatba, můžete někdy čekat i hodinovou frontu s desítkami návštěvníků.

 

Filmovku řada lidí navštěvuje každoročně.

Hvězdné pozlátko Karlových Varů 

To se rozhodně nedá říct o Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Fronty čítající desítky, někdy i stovky lidí, jsou ve Varech na denním pořádku. Červený koberec a modlení se za to, aby člověk viděl alespoň jeden film za den: to jsou Karlovy Vary. Oproti filmovce je to „velkolepější” a více městské - chybí tu parky a folklórní motivy. Karlovy Vary těží především ze své lázeňské kultury: kolonády, horké prameny, secesní architektura a červený koberec plný hvězd.

 

Minimálně kino v Thermalu je mnohem více nóbl, než uherskohradištská kina.

Festivalové centrum je v brutalistním hotelu Thermal, kde se kromě projekcí také odehrává většina odborného programu pro filmové profesionály - na tyto přednášky se „obyčejný” návštěvník nedostane. To je zásadní rozdíl mezi oběma festivaly: filmovka je dost otevřená těm obyčejným divákům a batůžkářům, zatímco karlovarský festival je proslulý svojí rozštěpeností. Novináři a filmaři se svými akreditacemi nemají problém se dostat na festivalové hity, zatímco ostatní akreditovaní musí doufat, že se jim podaří na film koupit lístky nebo vystát nepříjemné fronty.

 

Fronty na lístky ve Varech jsou záležitostí až tohoto milénia, v devadesátkách nebývaly.

MFF KV také nabízí rozsáhlejší odborný program přednášek, debat s hosty a prezentace nových filmů. Zároveň festival funguje jako filmový trh - během festivalu probíhá představování filmů ve vývoji, shání se peníze na postprodukci, kupují se práva na promítání nebo samotný festival financuje vývoj nových snímků po vzoru amerického Sundance. A především je to soutěžní festival, který disponuje Hlavní soutěží a sekcí Proxima, která vyhledává formálně a vypravěčsky novátorské přístupy v kinematografii. Zatímco Uherské hradiště je nesoutěžní přehlídkou filmů. K tomu také patří fenomén červeného koberce a davů, kteří čekají na hvězdné celebrity. Herci jako Johnny Depp nebo Benicio del Toro jsou už klasikou tohoto filmového svátku. Hvězdy typu Leonarda DiCapria nebo Umy Thurmanové v Uherském Hradišti určitě nečekejte. Kromě řady českých herců a filmařů tam ale můžete také narazit na zajímavá světová jména jako je letos např. irský režisér Jim Sheridan, na kterého by byly i Vary pyšné.

 

Letošní největší karlovarská hvězda byl herec Geoffrey Rush.

Kromě kinosálů v hotelu Thermal nabízí karlovarský festival také projekce v Lázních u lázeňské kolonády nebo v Karlovarském divadle. Půlnoční filmy se promítají také v městském kině Čas a jediný kinosál, kam si můžete vzít drink, se nachází v Kině Drahomíra, které je trochu mimo festivalové centrum. Odpočinek naleznete ve Smetanových sadech - zvláštní náhoda, že park stejného názvu je centrem klidu během filmových svátků. Místo moravského vína vám v proslulém baru Kaiser nabídnou panáka becherovky. Před grandhotelem Pupp si vychutnáte sklenici Plzeňského prazdroje a můžete zajít do kinosálu, nebo si počkat u druhého červeného koberce na příjezd slavných hostů. Světové hvězdy, hosté festivalu a tuzemské celebrity jsou ubytované právě v jednom z nejstarších pětihvězdičkových hotelů u nás, zatímco novináři a organizátoři festivalu obývají patra ikonického hotelu Thermal. Nejvzdálenějším festivalovým místem je Divadlo Husovka, které je pouze pár kroků od proslulého baru Bokovka, kde zpíval Jude Law k narozeninám Jiřímu Macháčkovi.

 

MFF Karlovy Vary jsou více nóbl, filmovka je komornější.

Oba festivaly jsou specifické a nejde je pořádně srovnat. Karlovy Vary si užívají své pozlátko, je to jediný áčkový filmový festival v Česku. Staví na mezinárodních hvězdách a světových premiérách artových filmů v lázeňském městě, ale nezapomínají na své batůžkáře. Z teras Thermalu je slyšet hudba z VIP salónku, před Puppem je řada limuzín a na kraji Varů se rozléhá smích ze stanového městečka. Je to festival a město plné paradoxů. Zatímco Uherské Hradiště nedisponuje soutěžními sekcemi a promítá „menší” filmy. Zaměřuje se také na diváčtější snímky promítané v historickém městě v srdci Slovácka. Víno teče proudem, v parku hraje cimbálovka a park křižují davy mladých filmových nadšenců. Není tu sice tolik tvůrců, celebrit a hvězd, ale unikátní atmosféra zůstává.

Folklórní Slovácko a film, nebo lázeňské Vary a celebrity? Těžká otázka… Asi obojí. Ono to vedle sebe moc dobře již léta funguje.

 

Vložil: Viktor Horák