Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Pro velký zájem zastavujeme prodej lístků.” Bijáky, bratři Ebenové a káva ve tmě. Deník z LFŠ. Filmová reflexe Viktora Horáka

01.08.2022
„Pro velký zájem zastavujeme prodej lístků.” Bijáky, bratři Ebenové a káva ve tmě. Deník z LFŠ. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: Se svolením LFŠ a Viktora Horáka

Popisek: I na LFŠ ke slovu přišly deštníky.

Třetí festivalový den byl opět pod rouškou deště, ale vzápětí se vyjasnilo. Sobotu zakončil koncert bratří Ebenů, komedie Prezidentka v letním kině a německé béčko Krvavý pátek o bankovních lupičích. Kromě filmů a přednášek filmových tvůrců na LFŠ můžete navštívit kavárnu pro nevidomé nebo filmy pro virtuální realitu. Letošní ročník je opravdu nabitý, což potvrzuje festival oznámením, že zastavuje prodej akreditací a vstupenek. „Pro zachování pohodlí již akreditovaných účastníků pro dnešek zastavujeme prodej akreditací i balíčků vstupenek,” uvedl festival na svém webu. Třetí den také nabídl dánskou dramedii Miss Viborg nebo představení filmu Grand prix.

Překvapivou zprávu o zastavení prodeje akreditací a balíčků vstupenek zveřejnila LFŠ v neděli. „Na nové návštěvníky se budeme těšit zase od zítřka, tedy pondělí 1.8. Pro ty z vás, kteří jste již v Uherském Hradišti a rádi byste se i tak Letní filmové školy zúčastnili, nabízíme volně přístupný program ve stanech Respektu, České televize a Dětském/literárním stanu. Stále jsou v prodeji i vstupenky na dnešní koncert kapely Midi Lidi a večer srdečně zveme na projekce v letních kinech na Masarykově náměstí a ve Smetanových sadech,” uvádí organizátoři festivalu.

 

Zaplněné náměstí během vystoupení bratrů Ebenů

Venkovní projekci na Masarykově náměstí předcházel koncert bratří Ebenů. Kromě svých klasik, jako je píseň Já na tom dělám či Nikdo to nezvedá zařadili do programu i novější a méně známé skladby. Podle Marka Ebena si také až přímo drze dovolili zahrát píseň Folkloreček, která vychází ze základů folklorní hudby. „Tohle hrát v Uherském Hradišti na náměstí není vůbec nic bezpečného a v podstatě to hraničí až s drzostí. Tak děkujeme, že jsme si to mohli dovolit,“ řekl Eben. Půlnoční projekce německého heistu Krvavý pátek uvítali především nadšenci německých akčňáků. Synopse filmu mluví za vše: „Krvavé násilí, sociální podtext, mediální šílenství i trocha romantiky. Exploatačně zpracovaná kriminálka Rolfa Olsena o jedné nepovedené bankovní loupeži je však především nekompromisní vzpomínkou na krutá 70. léta a jejich temné odstíny (nejen) v západním Německu.”

 

Ebeni zblízka

Odborné přednášky a debaty ve stanu České televize nebo Respektu jsou nabité k prasknutí. Respekt uvedl debatu „Panel připravovaných debutů” s mladými českými tvůrci, kteří připravují své filmové prvotiny. Filmy režisérů Ondřeje Erbana, Adama Martince a Martiny Buchelové zpracovávají témata jako tradice rodinných zabijaček, hledání cesty otce k synovi nebo ohledávání sexuality mladých lidí.

 

Očividně každý člověk potřebuje r(R)espekt.

Ve stanu České televize představil režisér Jan Prušinovský s producentem Ondřejem Zimou a kreativní producentkou ČT Kateřinou Ondřejkovou novou komedii Grand Prix. Sportovní drama se Štěpánem Kozubem, Kryštofem Hádkem a Robinem Ferrem. Režisér a scenárista v jedné osobě se nechal inspirovat historkou svého kamaráda. „On jel na mistrovství světa ve fotbale do Portugalska a z jejich cesty mi vyprávěl příběhy. A mně přišel nápad natočit road movie o nějaké partičce strašně vtipný,“ řekl Prušinovský na debatě ČT. „Děj filmu se odehrává v pohraničním městě Cvikov. Dva bratranci, které si zahráli Kryštof Hádek a Robin Ferro, odmala sní o tom, že se pojedou podívat na závody Formule 1. Když pak jeden z nich vyhraje vstupenky na Grand Prix, odstartují dobrodružnou cestu, v jejímž cíli je účast na závodech,” popisují tvůrci děj filmu Grand prix. 

Virtuální realita a kavárna v temnotě 

Kromě filmového programu LFŠ nabízí také bohatý doprovodný program. Vedle hudebních koncertů a literárních setkání můžete shlédnout bohatý výběr VR filmů. Pomocí virtuálních brýlí se ocitnete v animovaném světě krátkých filmů, které nabízí neuvěřitelné zážitky. Desetiminutový film Rebelové ukazuje 360° svět inspirovaný Georgem Orwelem a jeho knihami 1984 a Farma zvířat. Je to virtuální film plný zářivých barev, hudby a robotů v dystopické budoucnosti. Zatímco druhý třicetiminutový snímek Papíroví ptáci vypráví příběh o světě duchů a síle hudby stylem, který připomíná filmový svět Tima Burtona. V prostorách Reduty můžete VR zónu navštívit od 10:00 do 20:00 a „pomocí speciálních brýlí se ponoříte do krátkých filmů ve formátu 360°. Komplexní přehlídka představí autorské dokumenty s ekologickou či migrační tematikou, artové kousky z předních světových festivalů nebo výběr nejzajímavějších VR videoklipů”.

 

Na filmovce můžete shlédnout také filmy ve virtuální realitě.

Okouzlujícím zážitkem je také Kavárna POTMĚ, která nabízí unikátní zážitek: návštěvu kavárny pro nevidomé. Za kinem Hvězda se ve Smetanových sadech skrývá pozinkovaná buňka, kde vás obslouží nevidomé servírky v totální temnotě. Není vidět nic jiného než absolutní tma a návštěvníci kavárny si uvědomí, jak složité to mají slepci. Vše útrata putuje na dobrou věc a podporuje komunitu nevidomých. „Autentický zážitek v plně zatemněném prostoru s nevidomou obsluhou si letos vychutnáte na Letní filmové škole v Uherském hradišti. Svou návštěvou přispějete na pomoc těžce zrakově postiženým dětem i dospělým,” uvádí kavárna.

 

Mladí a začínající filmaři představili své první filmy ve výrobě.

Jako každý rok, tak i letošní návštěvníci rozhodují o tom, jaký film z výběru Asociace českých filmových klubů vstoupí příští rok do tuzemských kin. V neděli odpoledne zahájil soutěžní sekci LFŠ uvádí dánský film Miss Viborg o přátelství dospívající dívky a bývalé vítězky soutěže krásy, která na důchodcovském vozíčku dealuje léky. Na tento snímek se začala tvořit fronta už více než hodinu před začátkem projekce v kině Hvězda. Mezi další filmy patří rakousko-německé gay drama z vězení Velká svoboda nebo francouzský sociální thriller Na plný úvazek. O tom, který ze tří zahraničních filmů má potenciál pro českého diváka a zaslouží si uvedení v širší distribuci, rozhodují diváci na LFŠ už pošesté. „Ten nejlepší z filmů uvede Asociace českých filmových klubů do distribuce v lednu roku 2023,” vysvětlila marketingová ředitelka festivalu Silvie Suchnová. Nicméně dramedie Miss Viborg opravdu stojí za vidění: emocionálně silný, divácky zábavný a dojemný snímek je plný humoru, přátelství a porozumění v originálním pojetí. “Je to hořkosladká severská dramedie, což je obsah, kteří lidé v kinech mají rádi. Při výběru musíme myslet i na životnost filmu,” dodává k tomu programový ředitel LFŠ Jan Jílek.

 

Pohřebiště deštníků?

 

Vložil: Viktor Horák